"Henio dokonywał rzeczy niebywałych", "to luka nie do zapełnienia". Pożegnanie Henryka Wujca

24.08.2020 | "Henio dokonywał rzeczy niebywałych", "to luka nie do zapełnienia". Pożegnanie Henryka Wujca
24.08.2020 | "Henio dokonywał rzeczy niebywałych", "to luka nie do zapełnienia". Pożegnanie Henryka Wujca
Magda Łucyan | Fakty TVN
24.08.2020 | "Henio dokonywał rzeczy niebywałych", "to luka nie do zapełnienia". Pożegnanie Henryka WujcaMagda Łucyan | Fakty TVN

Henryk Wujec spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. - Pokazywał, jak ważne jest być odważnym w czasach, gdy odwaga była bardzo trudna - wspominali jego bliscy. Jak wyglądała polityczna droga Henryka Wujca?

Henryk Wujec był wieloletnim działaczem opozycji w czasach PRL-u, legendą Solidarności, jednym z architektów polskiej wolności. Ale jego bliscy mówią przede wszystkim o tym, że był wspaniałym, dobrym człowiekiem, na którego zawsze można było liczyć. Wujec zmarł 15 sierpnia.

- Był niezwykle ciepłym, niezwykle skromnym, niezwykle pracowitym, takim do bólu normalnym - mówi Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

- Całe życie poświęcił ludziom. Jest to luka nie do zapełnienia - dodaje działacz opozycji w PRL Jan Lityński.

W poniedziałek Henryk Wujec został pożegnany i pochowany na Powązkach Wojskowych. W wygłoszonych przemówieniach wspominano jego całe życie.

- Henio dokonywał rzeczy niebywałych, kilka razy był pobity przez bezpiekę. Był pobity przez bojówkę, która zaatakowała dom Jacka Kuronia i to nieprzypadkowo zawsze Henio był bity, bo Henio zawsze stawał w czyjejś obronie - wspomina Lityński.

- Pokazywał, jak ważne jest być odważnym w czasach, gdy odwaga była bardzo trudna i droga - mówi działacz opozycji w PRL, a później m.in. minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz.

"To był bunt całego pokolenia"

Henryk Wujec skończył fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. I już od czasów studenckich angażował się w działania przeciw komunistycznej władzy. W marcu 1968 roku uczestniczył w strajku studenckim

W 1976 roku współorganizował pomoc dla represjonowanych robotników fabryk w Ursusie i Radomiu.

Później przystąpił do Komitetu Obrony Robotników i Solidarności.

Wujec za swoją działalność był dwukrotnie zwolniony z pracy i pobity przez bojówkarzy komunistycznej młodzieżówki. Po wybuchu stanu wojennego został internowany. W latach 80. w PRL-owskich więzieniach spędził łącznie trzy lata.

W roku 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

Już w wolnej Polsce Henryk Wujec był posłem i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Do samego końca angażował się sprawy publiczne. Brał udział w manifestacjach, bronił praw obywatelskich i niezawisłych sądów.

- Nie wolno rezygnować ze swoich praw. Jak się raz zrezygnuje, to później kolejne prawa będą zawłaszczane - przestrzegał w jednej ze swoich wypowiedzi.

Henryk Wujec został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN