Mieli zadebiutować poza Polską, ale zbojkotowali turniej. Dali wyraz solidarności z Ukrainą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mieli zadebiutować poza Polską, ale zbojkotowali turniej. Dali wyraz solidarności z Ukrainą
Mieli zadebiutować poza Polską, ale zbojkotowali turniej. Dali wyraz solidarności z Ukrainą
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Mieli zadebiutować poza Polską, ale zbojkotowali turniej. Dali wyraz solidarności z UkrainąGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

To wyraz sportowej solidarności z Ukrainą. Klub Ślepsk Malow Suwałki wycofał się z prestiżowych rozgrywek, ponieważ wezmą w nich udział drużyny z Rosji.

Siatkarze z Suwałk spędzili środowe przedpołudnie na siłowni, jak zwykle dając z siebie wszystko. Do niedawna plany na ten okres były inne. W przerwie ligowych rozgrywek mieli wystąpić na międzynarodowym turnieju w Dubaju, jednak nie pojechali.

- Z czysto szkoleniowego punktu widzenia to wielka szkoda, ponieważ promocja miasta, promocja klubu, jak i również biznesu, który się wokół tego kręci, mógłby być czymś naprawdę wyjątkowym dla naszej drużyny. Nigdy nie mieliśmy okazji rywalizować z zespołami na międzynarodowej arenie - mówi Dominik Kwapisiewicz, trener MKS Ślepsk Malow Suwałki.

Wszystko dlatego, że w rozpoczynającym się właśnie turnieju mają wystąpić dwa zespoły z Rosji.

Organizatorom miało zależeć na obecności polskiej drużyny

- Powodów, które analizowaliśmy, czy jechać, czy nie jechać, było bardzo dużo. Decyzja sama w sobie została podjęta myślę, że poprzez tę solidarność. Od trzech lat polskie kluby ani polskie reprezentacje - czy to seniorskie, młodzieżowe, męskie czy żeńskie - nie rywalizują z zespołami z Białorusi i Federacji Rosyjskiej - wskazuje Wojciech Winnik, prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki.

Chociaż - jak mówi prezes suwalskiego klubu - organizatorom bardzo zależało na obecności polskiej drużyny.

- Był pomysł, żeby rozdzielić nas na niezależne grupy. Był pomysł, że jeśli na jakimkolwiek etapie rozgrywek dojdzie do naszej rywalizacji, to oddamy walkowera. Tych pomysłów takich szybkich przez 24 godziny było dużo, ale myślę, że naczelną zasadą była ta solidarność - mówi Wojciech Winnik.

W Dubaju Ślepsk Malow Suwałki mógłby zagrać z drużynami z Francji, Włoch, Brazylii czy Egiptu. Byłby też pierwszym polskim zespołem, który wystąpiłby na tych zawodach.

- Na pewno to była szansa przetestować się z zespołami z innych krajów. Moglibyśmy zobaczyć, jak wyglądamy na ich tle, aczkolwiek tak się nie stało i mamy przed sobą następny mecz - mówi Bartosz Filipiak, kapitan MKS Ślepsk Malow Suwałki.

Zawodnicy przygotowywali się już do wyjazdu. - Trzeba było sobie poukładać w głowie, jak się pakujemy, z kim zagramy, jak wygląda turniej. Przyszła ta informacja, że na ten turniej nie jedziemy i trzeba było się odkręcić w drugą stronę. Myślę, że udało nam się w miarę szybko to zrobić - ocenia Bartosz Filipiak.

W Suwałkach priorytetem jest teraz końcówka ligowego sezonu.

- Potrenujemy jeszcze półtora tygodnia, zagramy mecz z Projektem Warszawa i od tego czasu będziemy mieli trochę więcej wolnego. Będziemy mieli spotkania kulturalne z różnymi placówkami oświatowymi, szkoły, przedszkola, również wyjścia do naszych sponsorów w podzięce za ten sezon. I pomału będziemy się przygotowywać do następnego - mówi Dominik Kwapisiewicz, I trener Ślepsk Malow Suwałki.

CZYTAJ TAKŻE: Iga Świątek zareagowała na spięcie Sikorskiego z Muskiem

Komentarze z Rosji

Do sprawy pojawiły się już komentarze z Rosji. Jeden z serwisów sportowych cytuje byłą łyżwiarkę szybką, a obecnie deputowaną do Dumy, która stwierdziła, że rezygnacja suwalczan z występu to przejaw rusofobii.

- Oni wciąż mają rusofobię. Ale będziemy musieli to znieść, bo za jakiś czas wrócimy. Czy z tego powodu na zawsze przestaną uczestniczyć w wydarzeniach sportowych? To już ich problem - komentuje Swietłana Żurowa, deputowana do Dumy.

Ślepsk Malo Suwałki występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej od sezonu 2019-2020. W sezonie 2022-2023 siatkarze dotarli do ćwierćfinału Pucharu Polski.

- Powolutku gdzieś tam te cele rosną. Wyznaczamy sobie, żeby w perspektywie trzech, czterech najbliższych lat rozpocząć już walkę o europejskie puchary - zapowiada Wojciech Winnik.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Miłosz Kozakiewicz. Ślepsk Malow Suwałki

Pozostałe wiadomości

Siedem złotych za jeden worek tego, co wykopią spod ziemi. Kopacze z biedaszybów robią, co mogą, żeby zarobić. W nielegalnie wykopanym tunelu własnymi rękami i kilofami wydobywają węgiel.

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Źródło:
Fakty TVN

Cynizm i draństwo zarzucił prezydent Andrzej Duda rządowi Donalda Tuska. Z kolei rząd zarzuca prezydentowi, że walnie przyczynił się do psucia państwa i za nic miał konstytucję. W niedzielę Andrzej Duda poparł kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, chociaż kilka miesięcy temu twierdził, że prezydent "nie jest od udzielania oficjalnego poparcia żadnemu z kandydatów".

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Z powodu blokady mieszkańcy Strefy Gazy "powoli umierają" - ostrzega ONZ. Izrael dostawy pomocy humanitarnej wstrzymał na początku marca. W efekcie magazyny, które zostały wypełnione podczas ostatniego zawieszenia broni, stoją puste, a piekarnie, które dostarczały chleb setkom tysięcy ludzi, zostały zamknięte. Polowe kuchnie musiały zmniejszyć wydawane porcje. Ceny produktów, które jeszcze są dostępne, gwałtownie wzrosły.

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS