"Chodzi o to, żeby jak najmniej osób wymagało wizyty u lekarza"

"Chodzi o to, żeby jak najmniej osób wymagało wizyty u lekarza"
"Chodzi o to, żeby jak najmniej osób wymagało wizyty u lekarza"
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu
"Chodzi o to, żeby jak najmniej osób wymagało wizyty u lekarza"Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu

Lekarze, aptekarze, a także Ministerstwo Zdrowia oraz sanepid zachęcają, by zaszczepić się przeciwko grypie. Jak przekonują, to szczególnie ważne w czasie pandemii COVID-19. Dzięki szczepieniom będzie można uniknąć wielu infekcji grypowych. To pomoże lekarzom i społeczeństwu w walce z koronawirusem.

Sezon grypowy jeszcze się nie rozpoczął, ale to nie znaczy, że wirus grypy się nie rozprzestrzenia. Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny, od 9 do 15 sierpnia w Polsce zarejestrowano ponad 14,5 tysiąca zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Do zaszczepienia się przeciwko grypie namawiają i lekarze, i farmaceuci, i Ministerstwo Zdrowia. Szczepienia przeciwko grypie rekomenduje też Główny Inspektorat Sanitarny.

"O ile w przypadku SARS-CoV-2, środowiska naukowe są nadal na etapie poszukiwań skutecznych metod profilaktyki, o tyle w przypadku grypy istnieje dostępna, skuteczna szczepionka, która w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest prawdziwym darem" - informuje GIS.

Po co szczepionka przeciwko grypie?

Szczepienia przeciwko grypie są dobrowolne. W poprzednim sezonie zaszczepiło się tylko nieco ponad cztery procent Polaków. W nadchodzącym sezonie grypowym chętnych może być więcej. Wzrost zainteresowania szczepionką potwierdza prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Szczepionka przeciw grypie kosztuje około 50 złotych, seniorzy powyżej 65. roku życia płacą o połowę mniej.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że w nadchodzącym sezonie szczepionki przeciwko grypie będą bezpłatne dla personelu, który pracuje z pacjentami w placówkach mających kontrakty z NFZ, oraz dla farmaceutów i techników zatrudnionych w aptekach.

Warto się zaszczepić po to, żeby w razie zachorowania uniknąć ciężkich powikłań, zapalenia płuc, uszkodzenia serca, a nawet śmierci.

Chorowanie na grypę i COVID-19 jednocześnie może mieć katastrofalne skutki.

Szczepionka przeciw grypie nie gwarantuje, że się na nią nie zachoruje, ale zwiększa prawdopodobieństwo łagodniejszych objawów. W ten sposób można pomóc sobie i innym. Szczególnie w czasie pandemii.

- Chodzi o to, żeby rzeczywiście jak najmniej osób wymagało tej wizyty u lekarza, jak najmniej osób wymagało wizyty w szpitalu, tylko po to, aby było miejsce dla pacjentów, którzy będą mieli problem z koronawirusem - tłumaczy pediatra i lekarz medycyny podróży Łukasz Durajski.

Szerokie zastosowanie

Lekarze przekonują, że szczepionki przeciw grypie są bezpieczne, a ewentualne powikłania - niegroźne. Również dla osób z grup ryzyka: kobiet w ciąży, dzieci i seniorów.

- Może być proponowane kobietom w ciąży i to niezależnie od okresu ciąży, czyli mamy tutaj duży postęp technologiczny w preparatyce szczepionki przeciwko grypie - podkreśla wirusolog prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

- Dzieci możemy szczepić od szóstego miesiąca życia, to jest szczepionka domięśniowa, właściwie do wieku sto plus - dodaje Łukasz Durajski.

Najlepiej szczepionkę przyjąć w okresie od września do grudnia, czyli przed szczytem zachorowań, który w Polsce zwykle ma miejsce między styczniem a marcem. O tym, że warto to zrobić, wie pan Zbigniew, który przeciw tej chorobie szczepi się co roku od kilkunastu lat. - Jeżeli już mnie coś łapie, to trwa dobę-dwie, i znika - podkreśla.

Lekarze przypominają, że szczepionki przeciw pneumokokom i krztuścowi będą w nadchodzącym sezonie równie ważne, bo one też chronią przed chorobami układu oddechowego.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni, czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS