GROM namawia weteranów do powrotu. "To jest dobra inicjatywa"

02.07.2020 | GROM namawia weteranów do powrotu. "To jest dobra inicjatywa"
02.07.2020 | GROM namawia weteranów do powrotu. "To jest dobra inicjatywa"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
02.07.2020 | GROM namawia weteranów do powrotu. "To jest dobra inicjatywa"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Wojska specjalne namawiają byłych żołnierzy do powrotu do służby, bo brakuje instruktorów i szkoleniowców. Byli "specjalsi" mogą wrócić do zespołów bojowych, do logistyki lub na stanowiska w sztabie. Chętni, zanim wrócą do służby, przejdą mordercze testy sprawnościowe.

Jednostka GROM to wojskowa elita. Nie każdy może się do niej dostać.

- To kryterium jest tak wysokie, że niestety, ale cywile nie są w stanie tej selekcji przejść. Jak ktoś wymięka na selekcji, no sorry, ale to strata czasu - opowiada ppłk Andrzej Kruczyński, były oficer jednostki specjalnej GROM.

Strata czasu i dla kandydata, i dla jednostki. Dlatego wojska specjalne namawiają byłych żołnierzy do powrotu do służby. Byli "specjalsi" mogą wrócić do zespołów bojowych, do logistyki lub na stanowiska w sztabie. Chętni, zanim wrócą do służby, przejdą mordercze testy sprawnościowe.

- Uważam, że ci żołnierze, którzy zdecydowali się odejść, a jeszcze mają w sobie "power" i chcieliby wrócić, to jest dobra inicjatywa. Tym bardziej, że tworzy się ośrodek szkolenia wojsk specjalnych - mówi gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Brakuje instruktorów

Brakuje instruktorów i szkoleniowców. Część "specjalsów" w ostaniach latach pożegnała się z mundurem. Jak mówią byli żołnierze jednostek specjalnych - ci, którzy przyszli w ich miejsce, ci którzy maja szkolić młodych, nie zawsze mają to najbardziej istotne doświadczenie.

- Moje pokolenie miało to szczęście i nieszczęście, no bo jest trudno powiedzieć, że ktoś miał szczęście bycia na wojnie. Ale jednak przetarliśmy się na tych działaniach bojowych w Iraku czy w Afganistanie, a więc nasze doświadczenie, przekazywanie tej wiedzy młodym, nowym żołnierzom, na pewno ma dużą wartość - mówi Naval, były żołnierz GROM.

- Warto mieć w odwodzie taki drugi as w rękawie, który może wspierać, może wspomagać żołnierzy sił specjalnych. Może nie w stu procentach, ale w 60-70 - dodaje ppłk Andrzej Kruczyński.

Podobne jednostki weteranów mają miedzy innymi Amerykanie czy Brytyjczycy. Zajmują się właśnie szkoleniem młodych żołnierzy. Jak mówią polscy byli "specjalsi", ośrodki szkolenia to najlepsze miejsce dla tych ludzi. Działania na pierwszej linii frontu już niekoniecznie.

- Błędem jest wcielanie tych ludzi do zespołów bojowych, ponieważ tam nastąpiła już zmiana pokoleniowa. I taki weteran, który wróci do służby, to może w takich zespołach bojowych przynieść więcej szkody niż pożytku - przestrzega jednak generał Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM.

Na powrót do służby mogą liczyć ci "specjalsi", którzy w cywilu są co najmniej rok.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS