GROM szuka samolotu do wynajęcia. Organizuje jawny przetarg

10.03.2018 | GROM szuka samolotu do wynajęcia. Organizuje jawny przetarg
10.03.2018 | GROM szuka samolotu do wynajęcia. Organizuje jawny przetarg
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
10.03.2018 | GROM szuka samolotu do wynajęcia. Organizuje jawny przetargDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Samolotu do wynajęcia szuka słynna jednostka wojskowa GROM. Żołnierzom brakuje samolotów, a także śmigłowców. Potrzebne są do akcji bojowych i do ćwiczeń. Pomóc mają cywile.

Najbardziej elitarna jednostka polskiej armii - GROM. Specjalne zdania, niebezpieczne misje. O tym, jak ćwiczą i przygotowują się do tajnych operacji, niewiele wiadomo. Jednak ćwiczenia skoków ze spadochronem będą mogli oglądać cywile. GROM szuka samolotu do wynajęcia.

- Wojsko nie może działać w próżni. Musi w tym obszarze powietrznym również zachowywać zdolności. I niestety, co jest kuriozalne, korzysta z cywilnego lotnictwa - tłumaczy gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.

GROM w jawnym przetargu szuka samolotu, z którego będzie mogło wyskoczyć 20 skoczków z wysokości do 6 tysięcy metrów. Zamawiający wymaga, by pilot miał co najmniej sto godzin doświadczania w lataniu. Co ważne, ogłoszenie nie zawiera ograniczeń, z jakiego państwa mogą pochodzić maszyny i piloci.

"Taksówki dla VIP-ów"

Wojska specjalne tłumaczą, że takie przetargi w przeszłości były już organizowane. I muszą skorzystać z cywilnych maszyn, bo ćwiczenia nie będą się odbywały na obiektach wojskowych.

- To powinno być poufne. Jaki samolot, gdzie się będą odbywały te skoki, na jakim zrzutowisku, jak załoga się nazywa - wymienia gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Jak mówią eksperci, wojsko ma swoje poligony. Ma też samoloty, które można by wykorzystać w takim ćwiczeniu, chociażby CASY. Ale jest ich mało. Część jest w remoncie, część wykorzystują najważniejsze osoby w państwie.

- Ja uważam, że tego typu statki powietrzne powinny być zarezerwowane wyłącznie dla sił specjalnych, a nie być traktowane jako taksówki dla VIP-ów - mówi ppłk Krzysztof Przepiórka, były dowódca jednostki GROM.

Obietnice były

O zakupach śmigłowców, między innymi dla sił specjalnych, politycy mówią od 2016 roku. Rok temu obiecywano, że ekspresowo trafią do polskich sił zbrojnych helikoptery typu Black Hawk. Miał być szybki przetarg i szybka dostawa. Ale to wciąż sprzęt, na który czeka polska armia.

- Już w tym roku zostaną dostarczone pierwsze dwa helikoptery z Mielca, w przyszłym roku - osiem - obiecywał w październiku 2016 roku Antoni Macierewicz.

- Minister Macierewicz obiecywał, deklarował, zobowiązywał się, ale z tych obietnic niewiele wynikało - ocenia Bogdan Klich (PO).

"Fakty" spytały resort obrony, na jakim etapie jest przetarg na śmigłowce. Okazuje się, że nowe władze ministerstwa właśnie wprowadzają kolejne zmiany w dokumentach przetargowych, które mają poznać przyszli oferenci.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS