GROM szuka samolotu do wynajęcia. Organizuje jawny przetarg

10.03.2018 | GROM szuka samolotu do wynajęcia. Organizuje jawny przetarg
10.03.2018 | GROM szuka samolotu do wynajęcia. Organizuje jawny przetarg
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
10.03.2018 | GROM szuka samolotu do wynajęcia. Organizuje jawny przetargDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Samolotu do wynajęcia szuka słynna jednostka wojskowa GROM. Żołnierzom brakuje samolotów, a także śmigłowców. Potrzebne są do akcji bojowych i do ćwiczeń. Pomóc mają cywile.

Najbardziej elitarna jednostka polskiej armii - GROM. Specjalne zdania, niebezpieczne misje. O tym, jak ćwiczą i przygotowują się do tajnych operacji, niewiele wiadomo. Jednak ćwiczenia skoków ze spadochronem będą mogli oglądać cywile. GROM szuka samolotu do wynajęcia.

- Wojsko nie może działać w próżni. Musi w tym obszarze powietrznym również zachowywać zdolności. I niestety, co jest kuriozalne, korzysta z cywilnego lotnictwa - tłumaczy gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.

GROM w jawnym przetargu szuka samolotu, z którego będzie mogło wyskoczyć 20 skoczków z wysokości do 6 tysięcy metrów. Zamawiający wymaga, by pilot miał co najmniej sto godzin doświadczania w lataniu. Co ważne, ogłoszenie nie zawiera ograniczeń, z jakiego państwa mogą pochodzić maszyny i piloci.

"Taksówki dla VIP-ów"

Wojska specjalne tłumaczą, że takie przetargi w przeszłości były już organizowane. I muszą skorzystać z cywilnych maszyn, bo ćwiczenia nie będą się odbywały na obiektach wojskowych.

- To powinno być poufne. Jaki samolot, gdzie się będą odbywały te skoki, na jakim zrzutowisku, jak załoga się nazywa - wymienia gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Jak mówią eksperci, wojsko ma swoje poligony. Ma też samoloty, które można by wykorzystać w takim ćwiczeniu, chociażby CASY. Ale jest ich mało. Część jest w remoncie, część wykorzystują najważniejsze osoby w państwie.

- Ja uważam, że tego typu statki powietrzne powinny być zarezerwowane wyłącznie dla sił specjalnych, a nie być traktowane jako taksówki dla VIP-ów - mówi ppłk Krzysztof Przepiórka, były dowódca jednostki GROM.

Obietnice były

O zakupach śmigłowców, między innymi dla sił specjalnych, politycy mówią od 2016 roku. Rok temu obiecywano, że ekspresowo trafią do polskich sił zbrojnych helikoptery typu Black Hawk. Miał być szybki przetarg i szybka dostawa. Ale to wciąż sprzęt, na który czeka polska armia.

- Już w tym roku zostaną dostarczone pierwsze dwa helikoptery z Mielca, w przyszłym roku - osiem - obiecywał w październiku 2016 roku Antoni Macierewicz.

- Minister Macierewicz obiecywał, deklarował, zobowiązywał się, ale z tych obietnic niewiele wynikało - ocenia Bogdan Klich (PO).

"Fakty" spytały resort obrony, na jakim etapie jest przetarg na śmigłowce. Okazuje się, że nowe władze ministerstwa właśnie wprowadzają kolejne zmiany w dokumentach przetargowych, które mają poznać przyszli oferenci.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS