"W Polsce nie ma kontroli zgodności prawa z konstytucją"

27.06.2019 | "W Polsce nie ma kontroli zgodności prawa z konstytucją"
27.06.2019 | "W Polsce nie ma kontroli zgodności prawa z konstytucją"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
27.06.2019 | "W Polsce nie ma kontroli zgodności prawa z konstytucją"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i jedno pytanie - czy mamy Trybunał? Prezydent mógł ułaskawić Mariusza Kamińskiego przed prawomocnym wyrokiem, drukarz może odmówić organizacji LGBT drukowania plakatów... W tej sytuacji byli sędziowie pytają - czy Trybunał może wydać jakikolwiek wyrok, który nie spodoba się władzy?

Nikt się raczej nie spodziewał, że w dwóch orzeczeniach (w sprawach na wniosek ministra Ziobry: kary za odmowę wykonania usługi oraz ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego) Trybunał Konstytucyjny orzeknie nie tak, jakby życzyła sobie władza.

- Wiele orzeczeń nosi w sobie cechy podporządkowania się władzy politycznej - ocenia prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

- Nie mamy takiej instytucji, jaką jest Trybunał Konstytucjonalny. To znaczy on formalnie funkcjonuje, ale tak naprawdę nie pełni swojej konstytucyjnej roli - ocenia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Tę opinię byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego wzmacnia wyznanie Jarosława Kaczyńskiego z 13 maja w "Pytaniu na Śniadanie" w TVP2, gdy mówił o "towarzyskim odkryciu" i prywatnej przyjaźni z prezes TK Julią Przyłębską.

- To była dla mnie informacja przygnębiająca. Tego nie powinno być i tego nigdy nie było - zdradza prof. Stanisław Biernat, były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego.

Nowy TK

To było pierwsze zadanie PiS po wygranych blisko cztery lata temu wyborach - przejąć Trybunał, tak by nie przeszkadzał we wprowadzaniu różnych pomysłów władzy. Nowy Trybunał, w tym także miejsca zajęte, obsadzono ludźmi lojalnymi wobec partii władzy.

- W większości spraw, będących przedmiotem orzeczeń Trybunału nie jesteśmy w stanie nawet domyślić się w jakim kierunku pójdą jego orzeczenia - twierdzi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Kluczowe sprawy

Ale na wszelki wypadek w sprawie Mariusza Kamińskiego orzekali wyłącznie sędziowie powołani przez PiS. Natomiast co do prób domyślania się jaki będzie wyrok, to Trybunał - w kluczowych dla PiS sprawach - zawsze orzeka zgodnie z wolą władzy - tak było w środę, i tak było w przeszłości.

W sprawie wyboru nowej KRS Trybunał uznał, że jest zgodny z konstytucją. Orzekali wyłącznie sędziowie powołani przez PiS. Gdy Sejm uchwalił prawo do zgromadzeń cyklicznych - Trybunał też uznał je za konstytucyjne.

- Mniej się skłania ku obiektywnej interpretacji konstytucji, a bardziej się skłania ku realizacji pewnej polityki - ocenia prof. Jerzy Zajadło z Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa Uniwersytetu Gdańskiego.

Zamknięty TK

Trybunał został zamknięty przed opinią publiczną. Nie ma publicznych rozpraw, nie ma wymiany argumentów. W internecie pokazywane są orzeczenia.

- W Polsce nie ma kontroli zgodności prawa z konstytucją. Wszystko, w istocie, władzy ustawodawczej i władzy wykonawczej wolno, bo nie ma tego straszaka w postaci TK - uważa prof. Stanisław Biernat.

"Zabawka w rękach rządzących"

Dlatego władza, tak jak w ostatnich dwóch przypadkach, zwraca się do Trybunału, gdy wszystkie inne środki zawiodą. W przypadku Mariusza Kamińskiego Sąd Najwyższy uznał, że "zastosowanie prawa łaski przed datą prawomocności wyroku nie wywołuje skutków prawnych". Minister sprawiedliwości zaskarżył decyzję do Trybunału i oczywiście wygrał.

- To zabawka w rękach rządzących - ocenia adwokat Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy".

Ale zabawą nie będą już konsekwencje w sprawie wczorajszego orzeczenia. Zniesienie kar za odmowę usług może zwiększyć dyskryminację.

- Na przykład sprzedaży papierosów osobie, która jest w ciąży albo osobie czarnoskórej. Takie konsekwencje tego wyroku są nieakceptowalne w demokratycznym państwie prawnym - mówi dr Mikołaj Małecki, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego Uniwersytet Jagielloński.

- Nie w każdym wypadku klauzula sumienia może mieć zastosowanie - ocenia prof. Andrzej Zoll.

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny odmowę świadczenia usług jest niekonstytucyjny. Wniosek do TK w tej kwestii trafił po tym, jak pracownik drukarni odmówił wykonania usługi - druku plakatów fundacji LGBT - uzasadniając to swoimi przekonaniami.

Z orzeczenia tego bardzo cieszyła się władza, może stać się wizytówką naszego państwa. Raczej nie pozytywną.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS