Dotacje dla organizacji byłych asystentów posłanki. Politycy Solidarnej Polski bronią Marii Kurowskiej

27.03.2023 | Dotacje dla organizacji byłych asystentów posłanki. Politycy Solidarnej Polski bronią Marii Kurowskiej
27.03.2023 | Dotacje dla organizacji byłych asystentów posłanki. Politycy Solidarnej Polski bronią Marii Kurowskiej
Arleta Zalewska | Fakty TVN
27.03 | Dotacje dla organizacji byłych asystentów posłanki. Politycy Solidarnej Polski bronią Marii KurowskiejArleta Zalewska | Fakty TVN

Trzej byli asystenci posłanki Solidarnej Polski Marii Kurowskiej mieli otrzymać - jak opisuje "Gazeta Wyborcza" - z różnych rządowych instytucji prawie milion trzysta tysięcy złotych dotacji. Wszystko na działalność zakładanych i zarządzanych przez nich fundacji i organizacji pozarządowych.

Tak posłowie Solidarnej Polski próbowali bronić i tłumaczyć Marię Kurowską - posłankę Solidarnej Polski: - Miałem okazję z nią dzisiaj rozmawiać. Nie ma z tymi osobami kontaktu, nie pomagała w niczym, żeby cokolwiek, gdziekolwiek, jakiekolwiek projekty zostały wygrane - zapewnia Michał Wójcik z Solidarnej Polski.

Pytania i kontrowersje związane z posłanką Kurowska dotyczą rządowych grantów i trzech jej - obecnie już byłych - asystentów społecznych. Panowie Mokrzycki, Smalara i Węgrzyn - co opisały dziennikarki "Gazety Wyborczej" - z różnych rządowych instytucji otrzymali prawie milion trzysta tysięcy złotych dotacji. Wszystko na działalność zakładanych i zarządzanych przez nich fundacji.

Teraz cztery z nich wystartowały w kolejnych konkursach. Starają się o ponad 2 miliony 700 tysięcy złotych dotacji.

Granty rozdawał przede wszystkim Narodowy Instytut Wolności powołany przez wicepremiera Piotra Glińskiego. - Osoby, które realizują jakieś szlachetne projekty, musiałyby z góry zrezygnować z jakiejkolwiek dotacji ze strony organów polskiego państwa, tylko dlatego, że współpracują z jakimiś z posłów koalicji rządzącej. To oznacza, że ktoś, kto współpracuje z przedstawicielami demokratycznie wybranych parlamentarzystów, to jest zaraz trędowaty i nie może w ogóle z tego tytułu prowadzić dalej swojej działalności, którą od lat wcześniej prowadził - komentuje Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości.

Granty dla wybranych

Cała trójka asystentów od dawna związana jest ze środowiskiem i politykami prawicy na Podkarpaciu. Na przykład założone przez nich w 2019 roku stowarzyszenie "SODA" otrzymało łącznie ponad 700 tysięcy złotych dotacji. W przypadku dwóch organizacji najpierw rozpoczęła się ich współpraca z posłanką PiS-u, a dopiero potem - już jako jej asystenci - weszli do władz stowarzyszeń, wystartowali w konkursie i otrzymali rządowe dotacje. - PiS podzielił wszystkie organizacje pozarządowe na dwie grupy. Lewackie, czyli nie ich, i te, w których są działacze PiS-u, które mogą dostać pieniądze. I taki jest w tej chwili podział - zauważa Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Zdaniem opozycji - szczególnie w roku wyborczym podział jest prosty. Dotacje i granty - choć pochodzą z pieniędzy wszystkich podatników - trafiają niemal wyłącznie do kieszeni organizacji ideowo i kadrowo związanych z władzą. Jako przykład lider PO wskazał na samorządy. - Powiat, który ma PiS-owską władzę, to dostał środków sześć-siedem razy więcej od sąsiedniego powiatu, w którym PiS nie rządzi - stwierdził Donald Tusk.

Kulisy władzy PiS-u dobrze opisuje ujawniona przez portal tvn24.pl umowa koalicyjna zawarta między Jarosławem Kaczyńskim a Adamem Bielanem - szefem Partii Republikańskiej. Umowa ujawnia nie tylko podział stanowisk, ministerstw, instytucji, ale - jak się okazuje - za konkretną instytucją idzie też możliwość rozdzielania dotacji. Tak było w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Tyle że tam - po wybuchu afery - Jacek Żalek musiał oddać stanowisko.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN