Czy Kościół powinien płacić za przestępstwa księży? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

20.10.2018 | Czy Kościół powinien płacić za przestępstwa księży? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
20.10.2018 | Czy Kościół powinien płacić za przestępstwa księży? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Arleta Zalewska | Fakty TVN
20.10.2018 | Czy Kościół powinien płacić za przestępstwa księży? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Arleta Zalewska | Fakty TVN

80 procent ankietowanych Polaków uważa, że polski Kościół powinien także finansowo odpowiadać za czyny pedofilskie dokonywane przez duchownych. Taki wynik pokazuje sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 po precedensowym wyroku. Biskupi mówią już o pedofilii i deklarują walkę, ale o odszkodowaniach milczą - a sprawa stała się głośna.

Duchowni nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy Kościół powinien finansowo odpowiadać za czyny pedofilskie dokonywane przez duchownych.

- To byłoby po prostu niesprawiedliwe - ocenia jezuita ks. Jacek Prusak.

- Rozszerzanie odpowiedzialności, takie automatyczne, nie uważam żeby było słuszne - mówi dominikanin o. Paweł Gużyński.

Nowe światło na dyskusję o finansowej odpowiedzialności kościoła za grzechy księży rzucił wyrok sądu w Poznaniu. Sąd orzekł, że 23-letniej dziś ofierze należy się milion złotych zadośćuczynienia i dożywotnia renta. Za przestępstwo popełnione przez księdza zapłacić musiał jego były zakon.

Kwestia odpowiedzialności

- Czym innym jest sytuacja, w której przełożeni księdza popełnili rażące błędy. A skoro je popełnili, to muszą wziąć za to odpowiedzialność. A jeśli częścią tej odpowiedzialności jest odpowiedzialność finansowa to wtedy tak - mówi ks. Jacek Prusak, jezuita.

O opinie zapytaliśmy w sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Na pytanie "czy Pana (Pani) zdaniem kościół powinien odpowiadać za przestępstwa pedofilskie księży" aż 80 procent pytanych uważa, że tak. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 63 procent badanych, "raczej tak" - 17 procent. "Nie" - mówi 13 procent, wśród nich 6 procent wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", a 7 procent "raczej nie". 7 procent - nie wie albo nie ma zdania.

- Wszędzie tam, gdzie Kościół systemowo ponosi rzeczywiście winę, jest współwinny ukrywania przestępstwa, umożliwiania popełnienia przestępstwa - Kościół powinien ponosić odpowiedzialność finansową - uważa dominikanin o. Paweł Gużyński.

Ostatnio dużo mówi się o problemie pedofili wśród polskich księży. Czy Pana(Pani) zdaniem Kościół powinien odpowiadać finansowo za przestępstwa pedofilskie księży?tvn24

- Sędziowie na razie trzymali się takiej wykładni, że Kościół jest zwyczajną instytucją-pracodawcą, a tak nie jest - mówi Artur Sporniak, redaktor "Tygodnika Powszechnego".

Każda ze spraw jest przez sąd rozpatrywana indywidualnie, bo część przepisów kodeksu cywilnego, na który powołują się biskupi - rozróżnia odpowiedzialność księdza i Kościoła jako jego pracodawcy.

Wyrok sądu w Poznaniu jest więc przełomem. - Ksiądz to jest przedstawiciel Kościoła i jeżeli on w ramach duszpasterstwa dokonuje przestępstwa, to jednak ta odpowiedzialność Kościoła jest większa niż świeckiej instytucji - ocenia Artur Sporniak, redaktor "Tygodnika Powszechnego".

Przyspieszmy czas reakcji

Nie można już powiedzieć, że Kościół nie mierzy się z problemem pedofilii. Wytyczne ws. walki z wykorzystywaniem seksualnym dzieci i młodzieży przygotował Episkopat i rozesłał do każdego duchownego.

- Problem pedofilii w kościele nie zaczął się wczoraj, nie skończy się jutro. Nie jesteśmy go w stanie wyeliminować, dlatego że nam się nie podoba. Natomiast niewątpliwie możemy zrobić znacznie więcej żeby szybciej na niego reagować - mówi jezuita ks. Jacek Prusak.

Portal OKO Press opisał sprawę księdza Romana K., który miał zostać skazany w 2005 roku przez amerykański sąd za napaść seksualną na 17-latkę. W sobotę metropolita warmiński podjął decyzję o skierowaniu jego sprawy do Kongregacji Nauki i Wiary. Ksiądz został też zawieszony w obowiązkach proboszcza do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Sondaż został zrealizowany przez KANTAR Millward Brown w dniach 16-18/10/2018 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18+. Wielkość próby N=1004, mix telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS