Czy Kościół powinien płacić za przestępstwa księży? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

20.10.2018 | Czy Kościół powinien płacić za przestępstwa księży? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
20.10.2018 | Czy Kościół powinien płacić za przestępstwa księży? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Arleta Zalewska | Fakty TVN
20.10.2018 | Czy Kościół powinien płacić za przestępstwa księży? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Arleta Zalewska | Fakty TVN

80 procent ankietowanych Polaków uważa, że polski Kościół powinien także finansowo odpowiadać za czyny pedofilskie dokonywane przez duchownych. Taki wynik pokazuje sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 po precedensowym wyroku. Biskupi mówią już o pedofilii i deklarują walkę, ale o odszkodowaniach milczą - a sprawa stała się głośna.

Duchowni nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy Kościół powinien finansowo odpowiadać za czyny pedofilskie dokonywane przez duchownych.

- To byłoby po prostu niesprawiedliwe - ocenia jezuita ks. Jacek Prusak.

- Rozszerzanie odpowiedzialności, takie automatyczne, nie uważam żeby było słuszne - mówi dominikanin o. Paweł Gużyński.

Nowe światło na dyskusję o finansowej odpowiedzialności kościoła za grzechy księży rzucił wyrok sądu w Poznaniu. Sąd orzekł, że 23-letniej dziś ofierze należy się milion złotych zadośćuczynienia i dożywotnia renta. Za przestępstwo popełnione przez księdza zapłacić musiał jego były zakon.

Kwestia odpowiedzialności

- Czym innym jest sytuacja, w której przełożeni księdza popełnili rażące błędy. A skoro je popełnili, to muszą wziąć za to odpowiedzialność. A jeśli częścią tej odpowiedzialności jest odpowiedzialność finansowa to wtedy tak - mówi ks. Jacek Prusak, jezuita.

O opinie zapytaliśmy w sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Na pytanie "czy Pana (Pani) zdaniem kościół powinien odpowiadać za przestępstwa pedofilskie księży" aż 80 procent pytanych uważa, że tak. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 63 procent badanych, "raczej tak" - 17 procent. "Nie" - mówi 13 procent, wśród nich 6 procent wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", a 7 procent "raczej nie". 7 procent - nie wie albo nie ma zdania.

- Wszędzie tam, gdzie Kościół systemowo ponosi rzeczywiście winę, jest współwinny ukrywania przestępstwa, umożliwiania popełnienia przestępstwa - Kościół powinien ponosić odpowiedzialność finansową - uważa dominikanin o. Paweł Gużyński.

Ostatnio dużo mówi się o problemie pedofili wśród polskich księży. Czy Pana(Pani) zdaniem Kościół powinien odpowiadać finansowo za przestępstwa pedofilskie księży?tvn24

- Sędziowie na razie trzymali się takiej wykładni, że Kościół jest zwyczajną instytucją-pracodawcą, a tak nie jest - mówi Artur Sporniak, redaktor "Tygodnika Powszechnego".

Każda ze spraw jest przez sąd rozpatrywana indywidualnie, bo część przepisów kodeksu cywilnego, na który powołują się biskupi - rozróżnia odpowiedzialność księdza i Kościoła jako jego pracodawcy.

Wyrok sądu w Poznaniu jest więc przełomem. - Ksiądz to jest przedstawiciel Kościoła i jeżeli on w ramach duszpasterstwa dokonuje przestępstwa, to jednak ta odpowiedzialność Kościoła jest większa niż świeckiej instytucji - ocenia Artur Sporniak, redaktor "Tygodnika Powszechnego".

Przyspieszmy czas reakcji

Nie można już powiedzieć, że Kościół nie mierzy się z problemem pedofilii. Wytyczne ws. walki z wykorzystywaniem seksualnym dzieci i młodzieży przygotował Episkopat i rozesłał do każdego duchownego.

- Problem pedofilii w kościele nie zaczął się wczoraj, nie skończy się jutro. Nie jesteśmy go w stanie wyeliminować, dlatego że nam się nie podoba. Natomiast niewątpliwie możemy zrobić znacznie więcej żeby szybciej na niego reagować - mówi jezuita ks. Jacek Prusak.

Portal OKO Press opisał sprawę księdza Romana K., który miał zostać skazany w 2005 roku przez amerykański sąd za napaść seksualną na 17-latkę. W sobotę metropolita warmiński podjął decyzję o skierowaniu jego sprawy do Kongregacji Nauki i Wiary. Ksiądz został też zawieszony w obowiązkach proboszcza do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Sondaż został zrealizowany przez KANTAR Millward Brown w dniach 16-18/10/2018 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18+. Wielkość próby N=1004, mix telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN