Małgorzata Gersdorf z zarzutami dyscyplinarnymi. "To wygląda jak sabotaż ludzi Ziobry"

07.12.2022 | Małgorzata Gersdorf z zarzutami dyscyplinarnymi. "To wygląda jak sabotaż ludzi Ziobry"
07.12.2022 | Małgorzata Gersdorf z zarzutami dyscyplinarnymi. "To wygląda jak sabotaż ludzi Ziobry"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
07.12.2022 | Małgorzata Gersdorf z zarzutami dyscyplinarnymi. "To wygląda jak sabotaż ludzi Ziobry"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab wszczął wobec Małgorzaty Gersdorf postępowanie dyscyplinarne. Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego od dwóch lat nie orzeka, ale teraz ma się tłumaczyć z uchwały trzech izb SN, która została wydana w sprawie sędziów nominowanych przez neo-KRS.

Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf od dwóch lat jest na emeryturze i nie orzeka, ale mimo tego rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab - nominowany przez Zbigniewa Ziobrę - wszczął wobec niej postępowanie dyscyplinarne.

- Wyciąganie nagle po dwóch latach tego typu zarzutu, bez uzasadnienia, jakiś kuriozalnych. Ja nie potrafię tego ocenić - komentuje Piotr Prusinowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, pełnomocnik Małgorzaty Gersdorf.

Małgorzata Gersdorf była symbolem obrony niezależności Sądu Najwyższego i władza chciała się jej pozbyć jeszcze wtedy, gdy pełniła funkcję pierwszej prezes SN. To się jednak nie udało. Władzy nie udało się też powstrzymać Sądu Najwyższego przed wydaniem uchwały trzech izb, w której stwierdzono - zgodnie z orzeczeniem TSUE - że sędziowie powołani przez nową KRS nie są uprawnieni do orzekania. Za podjęcie tej uchwały Małgorzata Gersdorf ma odpowiadać dyscyplinarnie.

Schab postawił Małgorzacie Gersdorf zarzut "popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na tym, że (Gersdorf) (...) naruszyła instytucję obligatoryjnego zawieszenia postępowania przed organami pozostającymi w sporze kompetencyjnym".

"To wygląda jak sabotaż"

Zarzuty dyscyplinarne wobec byłej prezes najważniejszego sądu w Polsce padają w momencie, gdy rząd stara się przekonać Komisję Europejską, że dochowuje standardów praworządności.

- Dla mnie to sabotaż. To wygląda jak sabotaż ludzi Ziobry, którzy robią wszystko, żeby Polska nie otrzymała pieniędzy z funduszu odbudowy - ocenia Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej.

To ludzie Zbigniewa Ziobry decydują o zarzutach dyscyplinarnych wobec sędziów.

- Dla Zbigniewa Ziobry każdy, kto jest autonomiczny, każdy, kto jest niezależny, każdy, kto myśli w sposób niezawisły, a szczególnie w wymiarze sprawiedliwości, jest do eliminacji - komentuje Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

- Jedną z najczęstszych represji wobec sędziów, którzy nie chcą orzekać z neo-sędziami, uchylają orzeczenia przez neo-sędziów jest takie karne przeniesienie z jednego wydziału do drugiego wydziału - zwraca uwagę Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy Wolne Sądy.

Zarzuty dyscyplinarne wobec byłej pierwszej prezes Sądu Najwyższego to nie jedyny tego typu przypadek w ostatnim czasie. Sędzię Marzannę Piekarską-Drążek przeniesiono do Wydziału Pracy Sądu Apelacyjnego, bo nie chciała orzekać z neo-sędziami zgodnie z decyzją TSUE. Piekarska-Drążek do tej pory zajmowała się sprawami karnymi.

Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał natychmiastowe przywrócenie Piekarskiej-Drążek i dwóch innych sędzi do pracy w starym wydziale. Orzeczenie ETPCz po raz pierwszy daje sędziom ochronę przed ewentualnymi szykanami.

- To jest tama postawiona wszelkim podłym metodą wypychania sędziów z sądów, czyli odsuwaniu na miesiąc, zawieszaniu, pozbawianiu immunitetu - mówi sędzia Piekarska-Drążek.

- Ta decyzja jest natychmiast wykonalna i musi być wykonana przez prezesów sądów warszawskich - dodaje Maciej Czajka, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

Jednak władza wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie zamierza wykonać, co wynika z pisma, które dostały sędzie. Odpowiedzialny za ich przenosiny wiceprezes Sądu Apelacyjnego Przemysław Radzik, nominowany przez Zbigniewa Ziobrę, nie widzi też powodu, by do sprawy wyroku się odnosić, choć powinien go wykonać natychmiast.

Kolejny sygnał dla Komisji Europejskiej

Komisja Europejska w trakcie negocjacji z polskim rządem dostała więc sygnał, że rząd nadal stosuje szykany wobec niezależnych sędziów i nic się nie zmieniło. Dostała też decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego w Polsce, w której stwierdzono, że Trybunał Konstytucyjny nie jest w stanie orzekać zgodnie z prawem i jest zainfekowany bezprawnością, bo orzekają w nim sędziowie dublerzy.

- (Decyzję - przyp. red.) należy rozumieć jako utratę wiarygodności Trybunału Konstytucyjnego jako sądu konstytucyjnego, wydającego wyroki w imieniu Rzeczypospolitej - mówi prof. Stanisław Biernat, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oceniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że listopadowy "wyrok NSA dotyczy dostępu do informacji publicznej w Kancelarii Sejmu i z tej perspektywy krótki fragment uzasadnienia o TK nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy, zwłaszcza że NSA nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej TK".

Od negocjacji rządu z Komisją Europejską w sprawie praworządności zależy los miliardów złotych dla Polski.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN