Fontanny, nowy kanał, zakaz zadawania prac domowych. Oto obietnice z kampanii

19.09.2018 | Fontanny, nowy kanał, zakaz zadawania prac domowych. Oto obietnice z kampanii
19.09.2018 | Fontanny, nowy kanał, zakaz zadawania prac domowych. Oto obietnice z kampanii
Paweł Płuska | Fakty TVN
19.09.2018 | Fontanny, nowy kanał, zakaz zadawania prac domowych. Oto obietnice z kampaniiPaweł Płuska | Fakty TVN

Kampania pełna niespodzianek. W Kaliszu kandydat zapewnia, że nie chce prezydenckiej pensji, w Jaśle kandydatów mogłoby być więcej, ale PiS nie udało się zarejestrować listy. Każdy samorząd rządzi się swoimi prawami, za to w kampanii rządzą obietnice.

Im większe miasta, tym większe obietnice, ale i w tych mniejszych przed wyborami sporo się dzieje.

Czasami polityk poza obietnicami rzuci coś konkretnego - jak walczący o reelekcję prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który akurat miał parasole.

Zbigniew Maj, były komendant główny policji, dziś kandydat na prezydenta Kalisza, obiecuje nie tylko bezpieczne i przyjazne miasto, ale też że wprowadzi zakaz zadań domowych dla uczniów. Na dodatek za swoją pracę nie chce pieniędzy. - Jestem emerytem i na dzień dzisiejszy uważam, że jeżeli można piastować ten urząd, mogę pieniążki, które będą wynikały z uposażenia prezydenta, scedować na inne cele - obiecuje Zbigniew Maj, niezależny kandydat na prezydenta Kalisza.

Byłemu komendantowi tego komfortu finansowego inni mogą tylko pozazdrościć. Inni kandydaci niczego podobnego nie obiecują i trochę podziwiają, że niektórym jest tak dobrze.

- Ja się tylko mogę cieszyć, że emeryci zarabiają takie pieniądze, że chcą pracować, a jeżeli chcą dorobić, to chcą to zrobić bezpłatnie - ocenia Piotr Kaleta, kontrkandydat Maja, który z list Zjednoczonej Prawicy również startuje na prezydenta Kalisza.

Więcej lania wody

Każdy próbuje jakoś przekonać wyborców, że jest wyjątkowym kandydatem, że to na niego warto głosować. W sieci coraz więcej tego typu filmów i obietnic - ale to już za mało. Wiadomo, że film musi zaintrygować, przykuć uwagę widza-wyborcy - tak jak film burmistrza Wrześni.

Ubiegający się o reelekcję Tomasz Kałużny w środku nocy nagrał film, w którym na tle fontann oświadcza: "wybudowaliśmy kilka pięknych fontann, czas na fontannę na rynku". Szybko się okazało, że na wyborców chyba to nie działa i pomysł upadł.

Co innego, gdy chodzi o wielką wodę - kandydaci ze Sztumu chcą stworzyć kanał łączący dwa jeziora - Sztumskie i Barlewickie.

- Jest to główny cel naszego programu, to nic nadzwyczajnego, wpisujemy się tylko w wizję turystyczną naszego miasta - tłumaczy Anna Serocka, kandydatka na burmistrza Sztumu.

Jest wprawdzie problem, jak to przekopać, by nie uszkodzić krzyżackiego zamku, ale to nic w porównaniu z problemami Jasła.

Nie ma PiS

W Jaśle problemy są większe i proceduralne. Jest zdziwienie i zaskoczenie, bo błąd sztabu PiS może oznaczać, że w bastionie prawicy listy PiS nie zostaną zarejestrowane.

- To bardzo źle, bo to nie daje możliwości mieszkańcom Jasła wybrać naprawdę dobrych ludzi - ubolewa Wojciech Buczak, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Rzeszowa.

Nie będzie kandydatów PiS, nie tylko do rady miasta. Na stanowisko burmistrza też. Ale i tak wicepremier - sam pochodzący z Jasła - jest przekonany, że będzie dobrze.

- Ktokolwiek zostanie burmistrzem Jasła, na pewno będzie miał serce po prawej stronie - uspokaja Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

To obietnica, którą w tych warunkach trudno będzie zrealizować.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS