Widmo brexitu bez umowy. "Jeśli sprawy pójdą źle, rezerwy nam nie wystarczą"


Od referendum minęło 2,5 roku, do brexitu zostało 13 tygodni, a wciąż nie wiadomo na jakich warunkach Wielka Brytania opuści Unię i jakie brexit będzie miał konsekwencje dla miliona Polaków uczących się, pracujących i mieszkających na Wyspach.

To mogą być ostatnie chwile beztroskiego wydawania pieniędzy i ucieczki od słowa "brexit", które prześladuje mieszańców Wysp od ponad dwóch lat, i które wśród mieszkających tam Polaków wywołuje wielką niepewność.

- Mam wielu znajomych. Też tysiące Polaków wyjeżdża, wraca, bo coraz mniej się opłaca tu żyć. Inflacja idzie w górę, wszystko drożeje, w tym żywność głównie, w Londynie szczególnie czynsze. Bardzo dużo ludzi wyjeżdża, bo przestaje się im tu opłacać żyć - tłumaczy Krzysztof Dalewicz.

Szpitale i apteki gromadzą zapasy

Nie tylko Polacy nie wiedzą co stanie się za 93 dni. Nie wiedzą tego też w porcie w Dover, przez który na Wyspy dociera więcej niż polowa importowanych towarów, ani w szpitalach i aptekach, które już gromadzą zapasy leków na wypadek wystąpienia z Unii Europejskiej bez żadnej umowy.

- Mamy zapasy, których przygotowanie zlecił nam rząd, ale jeśli sprawy pójdą źle, sześciomiesięczne rezerwy nam nie wystarczą. Będzie potrzebne otwarcie nowych portów i mostów powietrznych - uważa Mike Thompson, prezes brytyjskiej izby farmaceutycznej.

Podobnie alarmujący ton mają wypowiedzi szefów największych firm, których rząd na tajnych spotkaniach miał uprzedzić o spodziewanych kłopotach, które mogą trwać nawet przez pół roku. A to i tak optymistyczny scenariusz. Premier Theresa May w ostatniej chwili odwołała głosowanie nad wynegocjowaną przez siebie umową w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

Theresa May obiecała posłom, że decyzje będą mogli podjąć w trzecim tygodniu stycznia, ale nic nie wskazuje na to, by w parlamencie znalazła się większość, która byłaby gotowa poprzeć umowę z kontrowersyjnym mechanizmem awaryjnym dla Irlandii Północnej. A to sprawia, że brexit bez umowy staje się bardziej prawdopodobny.

"Zrobimy to z szeroko otwartymi oczami"

Niemal cała opozycja chce tego uniknąć i wzywa do zorganizowania referendum w sprawie umowy spisanej przez obecny rzad z Brukselą.

- Wtedy, jeśli decyzja narodu brzmieć będzie "musimy wyjść", to zgoda, ale przynajmniej zrobimy to z szeroko otwartymi oczami. Bez tych bzdur, jak to wszyscy rozumieli za pierwszym razem. Możliwe konsekwencje? Ja nie wyobrażałam sobie ich wszystkich i większość innych posłów też nie - twierdzi Margaret Beckett, posłanka Partii Pracy.

Rząd na powtórkę referendum zgodzić się nie chce, a rozczarowanych efektem negocjacji Theresy May z Brukselą przybywa nie tylko w Londynie, ale i na północy Szkocji.

- Nawet jak dostaniemy ten cały brexit to i tak nie odzyskamy kontroli. Nigdy nie będziemy mieć takich praw jak choćby Norwegowie, którzy się z Unią dogadali - przekonuje jeden z mieszkańców.

A od dogadania się zależy los szkockich rybaków, brytyjskich firm i Polaków na Wyspach.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN