Ataki na pasażerki taksówek na aplikację. "Tych przestępstw jest zauważalnie więcej"

19.07.2022 | Ataki na pasażerki taksówek na aplikację. "Tych przestępstw jest zauważalnie więcej"
19.07.2022 | Ataki na pasażerki taksówek na aplikację. "Tych przestępstw jest zauważalnie więcej"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
19.07.2022 | Ataki na pasażerki taksówek na aplikację. "Tych przestępstw jest zauważalnie więcej"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Ponad pół tysiąca kobiet w USA pozywa Ubera. Niektórzy kierowcy tej firmy mieli molestować, porywać i gwałcić - firma o tym wiedziała, ale lekceważyła. Podobne sytuacje zdarzają się także w Polsce. Zdaniem służb jest coraz więcej zgłoszeń dotyczących takich przestępstw.

Ponad pół tysiąca kobiet w USA uczestniczy w pozwie zbiorowym przeciwko Uberowi. Kierowcy mieli gwałcić, molestować, więzić i prześladować pasażerki. - To są przerażające historie. To są historie kobiet, które już nigdy nie wrócą do normalności - uważa Aleksandra Gajewska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Traumatyczne przeżycia w taksówkach na aplikację dotyczą także polskich pasażerek. W samej Warszawie coraz częściej dochodzi do tego typu sytuacji. - Do końca maja tego typu zdarzeń odnotowano 13. Warto wrócić do roku 2021, kiedy to w skali całego roku odnotowano takich zdarzeń 16 - mówi nadkom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

Tylko w jednej warszawskiej prokuraturze jest osiem takich spraw. - Do przestępstw zgwałcenia dochodziło zawsze, natomiast skala tych zdarzeń w konkretnym miejscu, takim jakim są na przykład taksówki, nie była aż tak znaczna. Były to zdarzenia jakieś incydentalne. Ta sytuacja uległa zmianie. Tych przestępstw jest zauważalnie więcej - przekazuje Remigiusz Krynke z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Problem systemowy

Większość zdarzeń nie jest zgłaszana. Bo dzieją się w nocy, po imprezie, po alkoholu. To sprawia, że kobiety, zamiast być ochraniane, są obwiniane. - Nie ma tutaj znaczenia, w co jest osoba ubrana, czy też jest pod wpływem jakichkolwiek środków odurzających. To nie jest nigdy wina osoby, która doświadczyła przemocy - przypomina Jolanta Gawęda z fundacji "Feminoteka". Winny gwałtu i molestowania jest wyłącznie ten, kto gwałci i molestuje.

Mecenas Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska prowadzi sprawy dwóch kobiet, które zostały skrzywdzone podczas korzystania z przewozów za pośrednictwem aplikacji. - System jest tak skonstruowany, że będzie niestety sprzyjał zawsze tego rodzaju nadużyciom tak długo, jak nie będzie współodpowiedzialnym za to główny beneficjent tego całego rozwiązania i projektu, czyli właśnie Uber i Bolt - mówi Gajowniczek-Pruszyńska.

Tylko rzeczniczka Bolta zgodziła się wystąpić przed kamerą "Faktów" TVN. - Jeśli chodzi o kierowców, wprowadziliśmy szkolenia, obowiązkowe szkolenia zakończone testem - informuje Martyna Kurkowska z Bolt Polska, pytana o sprawę ataków na tle seksualnym.

Według posłanki Gajewskiej - korporacje same niczego nie zmienią. - Nie wierzę w to, że bez presji, bez zmiany prawa, one zmienią cokolwiek w swoim systemie. Dzisiaj widzimy, że są nastawione po prostu na zysk - przekonuje posłanka.

Uber w wysłanym do redakcji "Faktów" TVN oświadczeniu zapewnia, że bezpieczeństwo jest dla firmy priorytetem. Jednak według pozwu amerykańskich kobiet o gwałtach władze firmy miały wiedzieć już w 2014 roku.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS