"To był taki wyluzowany ksiądz". Łukasz R. został aresztowany, miał molestować chłopca

11.05.2022 | "To był taki wyluzowany ksiądz". Łukasz R. został aresztowany, miał molestować chłopca
11.05.2022 | "To był taki wyluzowany ksiądz". Łukasz R. został aresztowany, miał molestować chłopca
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
11.05.2022 | "To był taki wyluzowany ksiądz". Łukasz R. został aresztowany, miał molestować chłopcaKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Ksiądz z Zambrowa - podejrzany o molestowanie seksualne nieletniego chłopca - został zatrzymany i aresztowany na trzy miesiące. Oskarżenia pojawiły się już w 2021 roku, wtedy kuria zakazała mu pracy z dziećmi. Mało skutecznie. Z nieletnimi miał wciąż kontakt. Prokuratura wszczęła śledztwo.

- To był taki wyluzowany ksiądz, z którym można było pogadać, pośmiać się - opowiada jedna z osób, która zna duchownego.

Ksiądz Łukasz R. był znanym w Zambrowie opiekunem harcerzy. W czasie pandemii wraz ze swoimi podopiecznymi robił seniorom zakupy. - Dzwonią zwłaszcza osoby z kwarantanny, czy osoby właśnie takie, które nam zaufały - mówił dziennikarzom 26 marca 2020 roku ksiądz Łukasz R.

Księdzu Łukaszowi zaufało więcej osób. Zwłaszcza dzieci. Latem 2018 roku ksiądz w lokalnych mediach szukał dzieci do swojej drużyny harcerskiej. "Jeśli chcesz przeżyć ekscytujące przygody, poznać przyjaciół na całe życie, zwiedzić ciekawe miejsca w Polsce i nie tylko – przyjdź na zbiórkę" - zachęcał potencjalnych kandydatów. Przez kolejnych kilka lat, jako komendant hufca i opiekun drużyny, jeździł z dziećmi na wycieczki, a na nocnych ślubowaniach odbierał od nowych harcerzy przysięgi.

- To były różne obozy, gdzie byli harcerze różni z całej Polski. Nie przeszkadzało mu, jak piją w jego towarzystwie nieletni - opowiada jedna z osób.

Tłumaczenia kurii

Rok temu do kurii wpłynęło zgłoszenie o molestowaniu chłopca. To, co działo się na plebanii, opisali harcerze. "Kolega raz do niego poszedł po zaświadczenie, a on otworzył w samym szlafroku, z żelem w ręce. Mówił, że robił masaż chłopcu" - wspomina jeden z harcerzy.

Zawiadomiona o sprawie kuria zadziałała zgodnie z prawem i sprawę zgłosiła dalej. - Uruchomione zostały te procedury, które wynikają z przepisów prawa kościelnego, a jednocześnie została zawiadomiona prokuratura - wyjaśnia ksiądz Jan Krupka z kurii diecezjalnej w Łomży.

Jak poinformowała prokuratura, już wtedy, w sierpniu 2021 roku, ksiądz Łukasz usłyszał zarzuty. Podejrzanemu ogłoszono zarzuty przestępstw seksualnych popełnionych na szkodę małoletniego poniżej piętnastego roku życia. Kuria natomiast zakazała mu pracy duszpasterskiej z dziećmi. Zakaz na niewiele się zdał. 11 listopada ksiądz Łukasz brał udział w publicznych obchodach Narodowego Święta Niepodległości i we mszy. - Dla takiej dodatkowej pewności ksiądz został wtedy dodatkowo jakby upomniany, zdyscyplinowany do tego, żeby jednak przestrzegał tego, co zostało mu nakazane - zapewnia ksiądz Jan Krupka.

Ksiądz Łukasz wtedy miał również kontakt z harcerzami mimo ciążących już na nim zarzutów pedofilskich. Dlaczego? ZHP nie chce wyjaśnić. Informuje jedynie, że druh Łukasz został skreślony z listy członków organizacji.

Na polecenie prokuratury policja w Zambrowie zatrzymała księdza. Sąd aresztował go na trzy miesiące. Pod koniec kwietnia usłyszał zarzut - molestowanie chłopca.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Amerykańska placówka dyplomatyczna w Nuuk, stolicy Grenlandii, to do tej pory był niewielki drewniany dom. Wkrótce jednak amerykańscy dyplomaci mają się przeprowadzić do nowoczesnego budynku. Duńskie media opisują niepokój, jaki to wywołuje.

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pierwszym planie i w roli głównej. Biało-czerwoną flagę widać w piątek niemal wszędzie i to w najróżniejszych odsłonach. Kreatywnością wykazali się nie tylko uczestnicy centralnych obchodów w Warszawie, ale premier Donald Tusk.

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem, a zdjęcie z uścisku ich dłoni opublikował Biały Dom. Kandydat PiS-u w wyborach prezydenckich mówi, że to spotkanie było dla niego zaszczytem. Sztabowcy kalkulują, ile jest warte w kampanii, a politycy rządzący pytają, co Nawrockiemu udało się załatwić dla Polaków.

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nad Morskie Oko kursują już elektryczne busy, które mają być alternatywą dla fasiągów. Czy to oznacza, że turyści decydują się tę nowość? Na razie nie. Niewykluczone, że odstrasza ich cena.

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS