Zapełnione szpitale, braki kadrowe. "Jesteśmy spóźnieni zawsze o krok"

24.03.2021 | Zapełnione szpitale, braki kadrowe. "Jesteśmy spóźnieni zawsze o krok"
24.03.2021 | Zapełnione szpitale, braki kadrowe. "Jesteśmy spóźnieni zawsze o krok"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
24.03.2021 | Zapełnione szpitale, braki kadrowe. "Jesteśmy spóźnieni zawsze o krok"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia w środę poinformowało o 29 978 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. To najgorsza sytuacja od początku pandemii w Polsce. Umierają ci, którzy nie zdążyli się zaszczepić. Oblężone są szpitale, brakuje w nich miejsc i lekarzy. System, który miał temu zapobiec, to porażka ministra zdrowia - mówi były prawicowy minister. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki przygotowuje kolejne restrykcje.

Medycy to osoby, bez których nie da się walczyć z pandemią COVID-19. To oni przez ostatni rok tłumaczą, jak niebezpieczny jest koronawirus i jak należy się przed nim chronić.

Dlatego w środę, gdy dobowa liczba wykrytych w Polsce zakażonych koronawirusem osiągnęła najwyższy od początku pandemii wynik, to właśnie lekarzom i pielęgniarkom zadaliśmy pytanie, jakie nowe obostrzenia należy wprowadzić, żeby spowolnić falę zakażeń.

- Na te dwa tygodnie co najmniej powinien być tak zwany całkowity lockdown - uważa dr Beata Osińska, lekarz specjalista medycyny rodzinnej, kierowniczka Grupowej Praktyki Lekarzy Rodzinnych "Med-Opor" we Wrocławiu.

Zdaniem prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych doktora Michała Sutkowskiego należy zamknąć żłobki, przedszkola i sklepy budowlane, a także zmniejszyć mobilność obywatelską. - To nie musi się nazywać "godzina policyjna", ale przecież tak jest na zachodzie - wskazuje Sutkowski.

- Liczę na zdrowy rozsądek ludzi Kościoła, bo przecież kościoły nie są zieloną wyspą, gdzie nie mamy tego wirusa - zaznacza prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Z kolei lekarz Tomasz Karauda z Łodzi zwraca się z apelem do Polaków. - Pomóżcie nam w tej walce. Macie najskuteczniejsze narzędzia: dystans, dezynfekcja i maseczki - podkreśla.

Brakuje lekarzy

O tym, jak poważna jest sytuacja w Polsce, przekonaliśmy się w trakcie rozmowy z doktorem Sutkowskim, gdy otrzymał informację o pacjencie zakażonym koronawirusem. Mężczyzna na środę miał umówiony termin szczepienia. - Dwa tygodnie temu zabrało go pogotowie. Zmarł w szpitalu. Tak to wygląda - mówi doktor Sutkowski.

Niezależnie, czy o sytuację pytamy lekarzy w Łodzi, czy lekarza pracującego w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym, to wszędzie, każdego dnia, przybywa pacjentów zakażonych koronawirusem.

- Codziennie mniej więcej 30 pacjentów jest wypisywanych, 30 przyjmujemy - mówi dr n. med. Jacek Nasiłowski ze szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Jednak brak personelu medycznego to obecnie największy problem.

- Można dostawiać, dostawiać, dostawiać i tlen można doprowadzać do tych łóżek, tylko tyle, że ktoś tym pacjentem musi się zająć. Naprawdę mamy sporo pacjentów w ciężkim stanie. Mamy obecnie koło 20 pacjentów na respiratorach - mówi doktor Nasiłowski.

"Jesteśmy spóźnieni zawsze o krok"

O sytuację w tak zwanym Szpitalu Narodowym próbowaliśmy w środę zapytać premiera Mateusza Morawieckiego. W dniu, gdy do szpitala trafił pierwszy pacjent, szef rządu przedstawiał bardzo konkretny plan. Zapowiedział, że w placówce będzie dostępnych "około 1200 miejsc" dla chorych.

Obecnie w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym jest około 300 pacjentów. Kolejne miejsca są przygotowywane, ale szans na choćby ich podwojenie na dziś nie ma, bo żeby lekarz czy pielęgniarka stawili się do pracy w placówce, muszą opuścić innych pacjentów i inne szpitalne łóżka.

- Te prace są prowadzone na czas, wyprzedzamy niejako bieg wydarzeń - tłumaczył w środę premier Mateusz Morawiecki.

- Ten system nie jest najlepiej zorganizowany, nie da się ukryć. Myślę, że to spora porażka ministra Niedzielskiego - uważa Wojciech Maksymowicz, poseł Porozumienia i były minister zdrowia.

Ta krytyka jest dla obecnego ministra zdrowia i premiera tym trudniejsza do zlekceważenia, że to głos lekarza i jednocześnie posła Zjednoczonej Prawicy. To głos z samego środka obozu władzy.

- Jesteśmy spóźnieni zawsze o krok. Tę listę ewentualnych wolontariuszy, listę chętnych do pracy można było stworzyć w lipcu - zwraca uwagę prof. Andrzej Matyja.

W czwartek rano premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić decyzje w sprawie nowych restrykcji.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS