Wysychające koryta rzek w całej Europie. "Będzie tylko gorzej"

22.08 | Wysychające koryta rzek w całej Europie. "Będzie tylko gorzej"tvn24

Najbardziej przemawia do wyobraźni wyschnięte koryto Loary - największej rzeki Francji, ale problemy z niskim stanem wód w rzekach są w całej Europie. Ren, Pad, Dunaj przypominają miejscami niewielkie strumyki. Wyschło też źródło Tamizy. Dlatego eksperci podnoszą alarm: niedługo nie będzie przyrody i ekosystemów, jakie znaliśmy.

Wisła jest na granicy rekordu najniższego stanu wody w historii pomiarów.

- Wynosi on 26 centymetrów. Dzisiaj mamy 28 centymetrów, ale z prognoz wynika, że już jutro (we wtorek) ten stan 26 centymetrów zostanie osiągnięty, a pojutrze nawet mniej - według wstępnych prognoz - 25 centymetrów - informuje Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wody w Wiśle jest tak mało, że z brzegu widać utopione śmieci - leżaki, hulajnogi i rowery. Źle jest też w większości województw.

Susza nie tylko w Polsce

Wyschnięte na wiór rzeki to nie zapowiedź przyszłej katastrofy klimatycznej. To nasza rzeczywistość, bo świat jaki znaliśmy właśnie przestaje istnieć. Loara - najdłuższa rzeka Francji - jeszcze nigdy nie płynęła tak wolno. Po rwącym prądzie nie ma śladu, a eksperci alarmują, że w przyszłym roku może być jeszcze gorzej.

- Obecne obniżenie poziomu wody jest bardzo silne i dotyczy całego terytorium Francji, a to dla nas nowość. Zmiany klimatu są niezaprzeczalne, to powinno zmusić nas do refleksji. To dotyka nas wszystkich: woda jest naszym wspólnym dobrem - podkreśla Eric Sauquet, kierownik Zakładu Hydrologii Narodowego Instytutu Rolnictwa we Francji.

Wody zaczyna brakować też w hiszpańskich rzekach.

- To szczególnie suchy rok, który pokazuje, jak realizują się scenariusze zmian klimatu. W tym samym roku hydrologicznym możemy mieć na zmianę przewlekłe susze, ulewne deszcze i gwałtowne powodzie. To dramatyczne - informuje Teresa Ribera, hiszpańska minister ds. przemian ekologicznych i wyzwań demograficznych.

W Serbii, przez skrajnie niski stan Dunaju, na powierzchnię wyłoniły się wraki niemieckich okrętów z czasów II wojny światowej. Przez brak wody zablokowane są też setki statków transportowych, a w wielu miejscach żegluga została wstrzymana.

- Poziom wody jest niski, a okoliczności tragiczne. Kiedy trzeba wybierać między stadami ryb, a uprawami rolniczymi, zawsze wygrają uprawy - zaznacza Marija Trivuencevic ze Stowarzyszenia Wędkarskiego "Wojvodina".

"Będzie tylko gorzej"

Skrajna, wielotygodniowa susza w Europie niszczy wiele ekosystemów i to są właśnie największe wyzwania, przed jakimi stają obecnie rządy.

- Będzie tylko gorzej, bo nawet jeżeli uda nam się zmiany klimatu powstrzymać, to zanim będzie lepiej, będzie jeszcze musiało być gorzej - twierdzi Michał Brennek, geograf, meteorolog i popularyzator nauki.

Przewlekła susza, brak dostępu do wody, czy zniszczenie środowiska naturalnego - to wszystko uruchamia efekt domina.

- Problem z Odrą w soczewce pokazuje brak troski państwa o dobro wspólne. Politycy nie mają żadnego szacunku dla przyrody, nie dostrzegają tego, że jakość środowiska naturalnego jest podstawowym warunkiem do dobrej jakości życia ludzi - uważa prof. Zbigniew Karaczun, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Pewne jest, że gdyby w Polsce dbano o zasoby wodne i wysokie stany rzek, to znacznie łatwiej byłoby na przykład walczyć z katastrofą na Odrze, bo inaczej zachowuje się kilogram zanieczyszczeń w metrze sześciennym wody, a inaczej w stu mililitrach. - Ten kilogram zabije wszystko - dodaje prof. Karaczun.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał sygnał SOS prosto z leżących na Pacyfiku wysp Tonga. Mówił o kryzysie, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie, a którego konsekwencją jest szybki wzrost poziomu mórz i oceanów. Wyspy takie jak Tonga po prostu toną.  

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Źródło:
Fakty TVN

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Dobra wiadomość dla turystów wypoczywających w Świnoujściu: wszystkie kąpieliska są otwarte, sinice zniknęły. Niestety, są miejsca w których z ich powodu nie wolno wchodzić do wody. Lekarze i ratownicy apelują, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń. Naukowcy tłumaczą, że sinice to nie glony, tylko cyjanobakterie, z którymi przez zmianę klimatu będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS może mieć wpływ na pozbawienie partii subwencji przez trzy lata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Dodał, że "na pewno są podstawy ku temu, żeby rozważyć to i taką decyzję podjąć". PKW za miesiąc ma jeszcze ocenić złożone przez partię PiS sprawozdanie za 2023 rok.

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

Źródło:
TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

Główny lekarz Stanów Zjednoczonych mówi wprost - amerykańscy rodzice są tak zestresowani, że właściwie nie są w stanie funkcjonować. Mowa jest o poważnym zagrożeniu dla zdrowia publicznego. Wśród problemów są troski natury finansowej, ale nie tylko.

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS