Walka z wirusem. Minister zapowiada sprzęt

30.03.2020 | Walka z wirusem. Minister zapowiada sprzęt
30.03.2020 | Walka z wirusem. Minister zapowiada sprzęt
Renata Kijowska | Fakty TVN
30.03.2020 | Walka z wirusem. Minister zapowiada sprzętRenata Kijowska | Fakty TVN

Miliony maseczek i rękawiczek, tysiące kombinezonów i gogli mają trafić nie tylko do szpitali zakaźnych, ale także innych, które będą ich potrzebowały, czyli do wszystkich.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zamknięte zostały cztery oddziały - także przed dziećmi, które chciałyby przyjść na świat. Oprócz oddziału położniczego i noworodkowego, zamknięta jest neurologia i oddział chorób wewnętrznych, na którym u ośmiu pielęgniarek potwierdziło zakażenie SARS-CoV-2.

- Wzrasta liczba zakażonych osób w tempie geometrycznym, tak jak wszędzie. Jestem przekonany, że gdyby zrobić badania, to byśmy to samo otrzymali we wszystkich innych szpitalach - przekonuje dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w szpitalach. Starszymi pacjentami Miejskiego Centrum Opieki w Krakowie zajmowały się dwie pielęgniarki zakażone koronawirusem. Pacjenci czekają teraz na zrobienie testów, na razie nie mają objawów zakażenia.

- To były dwa oddziały, na jednym 27 osób, a na drugim 44 osoby. Te panie miały 12-godzinne dyżury - wyjaśnia Łukasz Bartkowicz, dyrektor Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie.

Środki ochronne dla szpitali

Minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej w poniedziałek przyznał, że "jest coraz większe ryzyko spotkania osoby zakażonej" w miejscach, gdzie leczeni są pacjenci.

W związku z tym resort zdrowia podjął decyzję, że środki ochrony osobistej mają trafiać już nie tylko do szpitali zakaźnych, ale też do wszystkich szpitali, a także aptek i do ratowników medycznych.

- Dziś podjęta została decyzja o dystrybucji ponad 5 milionów 200 tysięcy maseczek, o blisko 119 tysiącach masek FFP2 i wyższych, prawie 32 tysiącach kombinezonów - poinformował Szumowski.

Uspokajał także, że jeśli chodzi o ogólnopolskie wyposażenie szpitali w łóżka i respiratory, to mamy zapas.

- W oddziałach zakaźnych i szpitalach jednoimiennych mamy około 10 tysięcy łóżek oraz około 1200 respiratorów. Z tego zajętych w tej chwili jest 1300 łóżek oraz 50 respiratorów. Mamy jeszcze możliwość hospitalizowania dużych grup pacjentów - zaznaczył.

Medycy z WIM z misją we Włoszech

W poniedziałek do pomocy lekarzom w Lombardii wyruszyli lekarze i ratownicy z Wojskowego Instytutu Medycznego. To grupa 15 osób - medycy, którzy brali udział w ratowaniu ofiar trzęsień ziemi, a także pracowali w obozach dla uchodźców.

- Giną tam nasi koledzy: lekarze, pielęgniarki i ratownicy włoscy. Są tak przeciążeni pracą, że chcemy chociaż przez chwilę chcemy dać im oddech, może uratować kilkoro z nich - mówi Paweł Szczuciński z Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej - Chcemy zajrzeć w paszczę tego lwa, zanim pojawi się w naszym kraju - dodaje.

- Pozwolimy im odespać, odpocząć po kilku tygodniach pracy non-stop. Też chcemy pokazać tą solidarność europejską, póki możemy teraz, bo nie wiadomo jak się sytuacja w naszym kraju rozwinie - podkreśla dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Aldo Amati, ambasador Włoch w Polsce, wyraził ogromne uznanie dla misji zorganizowanej przez personel z Wojskowego Instytutu Medycznego. - Dziękuję bardzo za pomoc, w tym momencie tak żmudnym, tak trudnym - zaznaczył ambasador.

Jak przebiega kwarantanna w Polsce?

Ostatniej doby policjanci W Polsce skontrolowali ponad 146 tysięcy osób przebywających w kwarantannie. W ponad 700 przypadkach albo ktoś przyjmował gości, albo wychodził z domu.

- Mężczyzna z ostatniej doby, który powinien być na kwarantannie spożywał alkohol za sklepem. Przy okazji naruszył dwa obostrzenia: przebywania w miejscu kwarantanny i gromadzenia się osób w liczbie większej niż dwie - przekazał insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Zmęczone obostrzeniami i izolacją są coraz bardziej osoby starsze. - Wychodzą sobie na spacer, przy okazji zajrzą do apteki: a to po nową gazetkę, a to po witaminkę, a to zwyczajnie niektórzy przychodzą porozmawiać - opowiada farmaceuta Marcin Andryszczak.

Dla ich zdrowia lepiej by było, by o zrobienie zakupów poprosili kogoś młodszego. Tym bardziej, że rząd zapowiada kolejne restrykcje dotyczące wychodzenia z domu.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN