Koronawirus paraliżuje szpitalne oddziały. "Zabrakło na pewno procedur"

29.03.2020 | Koronawirus paraliżuje szpitalne oddziały. "Zabrakło na pewno procedur"
29.03.2020 | Koronawirus paraliżuje szpitalne oddziały. "Zabrakło na pewno procedur"
Marek Nowicki | Fakty TVN
29.03.2020 | Koronawirus paraliżuje szpitalne oddziały. "Zabrakło na pewno procedur"Marek Nowicki | Fakty TVN

Już teraz są szpitale, w których nie ma żadnych planowych zabiegów, a może być jeszcze gorzej. Wszystko dlatego, że zakażenie lub podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oznacza zamknięcie całego oddziału i ewakuację pacjentów. Tak się stało między innymi w Skarżysku-Kamiennej, Krakowie, Opocznie i wielu innych miastach.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Do szpitala w Skarżysku-Kamiennej musiało wkroczyć wojsko. Z powodu koronawirusa nie działa tam chirurgia. Już wcześniej zamknięto oddział neurologiczny, udarowy i rehabilitacji neurologicznej

Zakażeni są pracownicy i pacjenci. Tych ostatnich karetki wywożą do Starachowic na raty.

Zamknięte oddziały w Krakowie i Opocznie

W Krakowie pandemia dotknęła dwa szpitale - uniwersytecki, w którym nie działa reumatologia, gastrologia, nefrologia i angiologia, i szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, gdzie zakażonych jest ponad sto osób. Dlatego decyzją dyrekcji zamknięto oddział neurologiczny, chorób wewnętrznych, położniczy i noworodkowy.

- Jest poinformowane krakowskie pogotowie ratunkowe, żeby nie przewozić na te oddziały pacjentów - mówi Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

W Opocznie nie pracuje chirurgia, oddział ortopedyczno-urazowy i wewnętrzny. Nie bije też serce szpitala, czyli blok operacyjny.

- Zamknięcie bloku operacyjnego było spowodowane stwierdzeniem zakażenia koronawirusem u pracującego tam personelu - informuje Dagmara Junknikiel-Rosiak, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w szpitalu w Opocznie.

W Zawierciu koronawirus wymknął się z oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Pacjenci zostali ewakuowani, oddział jest zamknięty.

"Zabrakło procedur"

Nad SARS-CoV-2 nie udało się też zapanować w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. Liczba zakażonych w ciągu kilku dni podwoiła się.

- Spośród grupy 41 osób zakażonych koronawirusem przede wszystkim to zakażenie dotychczas przebiegało bezobjawowo - informuje Michał Nowakowski z dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego.

To dobra informacja dla pacjentów. Dla szpitali - bez różnicy. Za każdym razem, niezależnie jak przebiega choroba, oddziały trzeba zamykać. Tak też jest w Limanowej, gdzie z powodu jednej pacjentki trzeba było zamknąć oddział wewnętrzny.

- Pacjentka generalnie była bez żadnych objawów ze strony układu oddechowego. Przyjęta była z zupełnie innymi schorzeniami - mówi Andrzej Gwiazdowski, dyrektor do spraw lecznictwa w Szpitalu Powiatowym imienia Miłosierdzia Bożego w Limanowej.

Białogard, Oława, Katowice, Grodzisk Mazowiecki, Nowy Dwór Mazowiecki, Brzesko - nie sposób wymienić wszystkich oddziałów szpitalnych, które w tej chwili są sparaliżowane z powodu koronawirusa. Placówki medyczne nie są przygotowane na taką epidemię. Choć - przynajmniej teoretycznie - powinny być.

- To, co na pewno można było zrobić, to jest sięgnąć do szuflad, gdzie powinny dawno być procedury na takie sytuacje. Kiedy się zarządza się państwem, dużymi jednostkami, no to trzeba wiedzieć, co się stanie w razie jakiejś takiej katastrofy czy zbliżającej się katastrofy. Więc zabrakło na pewno procedur - uważa dr Marcin Kautsch, ekspert do spraw zarządzania w ochronie zdrowia.

Ile planowych operacji z powodu pandemii trzeba było odwołać? Tego dziś nikt nie liczy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS