Szczepienia przeciw COVID-19 są darmowe. Policja ostrzega przed naciągaczami, którzy już zaczęli działać. Oszuści oferują za kilkaset złotych szybszy dostęp do szczepionki, samą szczepionkę lub zaświadczenia o ujemnym wyniku testu na obecność koronawirusa.
Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 seniorów powyżej 80. roku życia. Sam fakt rozpoczęcia zapisów to dla oszustów kolejna okazja, by próbować zarobić na pandemii.
- Oczekujemy teraz szczepionek, oczekujemy leków, oczekujemy przyspieszonej rejestracji, wizyty przedstawicieli inspekcji sanitarnej, i to oszuści wykorzystują – tłumaczy rzecznik prasowy komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka.
Oszuści działają przede wszystkim w internecie, ale do osób starszych próbują docierać osobiście lub telefonicznie. Oferują, przede wszystkim seniorom, szczepienie w domu bez kolejki. Koszt to 200-300 złotych. Są też płatne oferty szybkiej rejestracji na szczepienie. Takie ogłoszenia to oszustwo, bo szczepionka jest darmowa, a informacje o szczepieniach można znaleźć na oficjalniej rządowej stronie www.gov.pl/szczepimysie lub zapytać w najbliższej przychodni.
- Starsze osoby po prostu wierzą w to, że mogą jednak poza kolejką skorzystać z okazji, zaszczepić się. (...) Dają się zmanipulować oszustom – wyjaśnia psycholog Czesław Michalczyk.
Fałszywe zaświadczenia o wyniku ujemnym
Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem w sieci potwierdzają, że szczepionkowo-covidowych przestępców jest coraz więcej.
Pewien oszust sprzedawał w internecie między innymi szczepionkę na koronawirusa. Wpadł w ręce policji. - Ta osoba oferowała szczepienia covidowe oraz zaświadczenia z wynikiem ujemnym. Można było potwierdzić, że jedna osoba kupiła takie zaświadczenie – mówi oficer operacyjny.
Oszuści, poza fałszywymi szczepionkami, oferują właśnie fałszywe zaświadczenia o ujemnym wyniku testu na koronawirusa. Takich ogłoszeń, że bez wychodzenia z domu, bez robienia testu, otrzymamy potwierdzenie negatywnego wyniku, jest sporo.
Jedna z takich ofert wymaga przelania równowartości 150 złotych w bitcoinach, czyli wirtualnej walucie. To wszystko po to, by przelewy były trudne do wykrycia, by oszustów było trudno złapać.
Za próbę oszustwa grozi do 8 lat.
Policja przestrzega przed naciągaczami i kupowaniem w internecie rzekomych szczepionek. - Nie chcę sobie wyobrażać, co może być w potencjalnych ampułkach – mówi inspektor Mariusz Ciarka.
Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl
Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24