Wolne tempo szczepień na COVID-19 w Polsce. Rząd nie wyklucza zmiany strategii

Wolne tempo szczepień na COVID-19 w Polsce. Rząd nie wyklucza zmiany strategii
Wolne tempo szczepień na COVID-19 w Polsce. Rząd nie wyklucza zmiany strategii
Fakty TVN
Wolne tempo szczepień na COVID-19 w Polsce. Rząd nie wyklucza zmiany strategiiFakty TVN

Od piątku każda osoba dorosła w Polsce będzie mogła zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19, a seniorzy powyżej 80. roku życia będą już mogli się zarejestrować na konkretny termin. To, co głównie ogranicza punkty szczepień, to małe liczby dawek szczepionki, które otrzymują. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w czwartek, że rząd nie wyklucza zmniejszenia rezerw dawek, które w tej chwili są odkładane w magazynach.

W Łodzi udowodniono, że dzięki determinacji pracowników można szczepić szybko. W Miejskim Centrum Medycznym im. dr. Karola Jonschera szczepiono nawet w święto Trzech Króli, od rana do wieczora.

Kamera "Faktów" TVN zarejestrowała moment, gdy w czwartek dotarło tam kolejne 700 dawek. W tym tempie w przyszłym tygodniu powinni się tam zaszczepić już wszyscy chętni pracownicy służby zdrowia.

- Podstawą tego, że ten szpital sobie radzi, że tutaj wszystko funkcjonuje, to jest to, że jest fantastyczny team - twierdzi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Ostatnie dwa i pół tygodnia były dopiero przedbiegami do prawdziwego testu, którym będą szczepienia masowe. Nie w kilkuset szpitalach, a w 6 tysiącach punktów rozsianych po całym kraju.

15 stycznia rozpoczyna się etap pierwszy. Gdy zaczną się rejestrować seniorzy po 80. roku życia, okaże się, czy system informatyczny wytrzymuje. Od 22 stycznia będą zapisywać się seniorzy po siedemdziesiątce. 25 stycznia ruszą szczepienia w ramach tych grup.

- Będzie to wielki test logistyki, który, jeżeli wszyscy razem zdamy, to przyjemnie będzie spojrzeć na tę laurkę, którą będziemy mogli sobie wystawić - komentuje prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Bardzo dobrym dowodem mobilizacji są takie inicjatywy jak w Trzebielinie na Pomorzu. Jedyny gabinet lekarski nie zapisał się do programu szczepień, więc wójt punkt sam zorganizował, w bibliotece. Kadrę zapewni pobliski szpital.

Możliwa zmiana strategii

Jeszcze przed startem szczepień dla seniorów wiadomo, że nie będziemy szczepić w zawrotnym tempie. To już nie jest problem przepisów czy logistyki - problemem są niewielkie dostawy dawek do punktów. Punkty mogłyby wykonywać około 3,7 miliona szczepień miesięcznie, ale realnie będą wykonywały ich około milion miesięcznie.

- To tempo w tej chwili jest tak ślimacze, że ono przeczy idei osiągnięcia odporności populacyjnej - uważa marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Tylko połowa każdej dostawy szczepionek do tej pory była wysyłana do punktów szczepień. Druga połowa zostawała w magazynie jako rezerwa na drugą dawkę.

W Hiszpanii, we Włoszech, a także w Stanach Zjednoczonych podjęto ryzyko: tam każda dostawa szczepionki cała od razu trafia do punktów szczepień. Ryzyko jest, bo jeśli z jakiegoś powodu skończą się dostawy, skończą się także szczepienia.

Brak konieczności robienia rezerw pozwala bardzo podkręcić tempo szczepień. Rząd jeszcze w środę twierdził, że strategii zasadniczo nie zmieni. - Dochodzimy do przekonania, że na tyle system jest stabilny, że ten bufor można nieco zmniejszać - powiedział jednak w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Od północy z czwartku na piątek każdy dorosły w Polsce, bez względu na wiek, może się zapisać jako chętny do szczepienia na oficjalnej stronie rządowej. Gdy przyjdzie jego pora, dostanie informację o wystawieniu e-skierowania.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS