Wolne tempo szczepień na COVID-19 w Polsce. Rząd nie wyklucza zmiany strategii

Wolne tempo szczepień na COVID-19 w Polsce. Rząd nie wyklucza zmiany strategii
Wolne tempo szczepień na COVID-19 w Polsce. Rząd nie wyklucza zmiany strategii
Fakty TVN
Wolne tempo szczepień na COVID-19 w Polsce. Rząd nie wyklucza zmiany strategiiFakty TVN

Od piątku każda osoba dorosła w Polsce będzie mogła zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19, a seniorzy powyżej 80. roku życia będą już mogli się zarejestrować na konkretny termin. To, co głównie ogranicza punkty szczepień, to małe liczby dawek szczepionki, które otrzymują. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w czwartek, że rząd nie wyklucza zmniejszenia rezerw dawek, które w tej chwili są odkładane w magazynach.

W Łodzi udowodniono, że dzięki determinacji pracowników można szczepić szybko. W Miejskim Centrum Medycznym im. dr. Karola Jonschera szczepiono nawet w święto Trzech Króli, od rana do wieczora.

Kamera "Faktów" TVN zarejestrowała moment, gdy w czwartek dotarło tam kolejne 700 dawek. W tym tempie w przyszłym tygodniu powinni się tam zaszczepić już wszyscy chętni pracownicy służby zdrowia.

- Podstawą tego, że ten szpital sobie radzi, że tutaj wszystko funkcjonuje, to jest to, że jest fantastyczny team - twierdzi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Ostatnie dwa i pół tygodnia były dopiero przedbiegami do prawdziwego testu, którym będą szczepienia masowe. Nie w kilkuset szpitalach, a w 6 tysiącach punktów rozsianych po całym kraju.

15 stycznia rozpoczyna się etap pierwszy. Gdy zaczną się rejestrować seniorzy po 80. roku życia, okaże się, czy system informatyczny wytrzymuje. Od 22 stycznia będą zapisywać się seniorzy po siedemdziesiątce. 25 stycznia ruszą szczepienia w ramach tych grup.

- Będzie to wielki test logistyki, który, jeżeli wszyscy razem zdamy, to przyjemnie będzie spojrzeć na tę laurkę, którą będziemy mogli sobie wystawić - komentuje prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Bardzo dobrym dowodem mobilizacji są takie inicjatywy jak w Trzebielinie na Pomorzu. Jedyny gabinet lekarski nie zapisał się do programu szczepień, więc wójt punkt sam zorganizował, w bibliotece. Kadrę zapewni pobliski szpital.

Możliwa zmiana strategii

Jeszcze przed startem szczepień dla seniorów wiadomo, że nie będziemy szczepić w zawrotnym tempie. To już nie jest problem przepisów czy logistyki - problemem są niewielkie dostawy dawek do punktów. Punkty mogłyby wykonywać około 3,7 miliona szczepień miesięcznie, ale realnie będą wykonywały ich około milion miesięcznie.

- To tempo w tej chwili jest tak ślimacze, że ono przeczy idei osiągnięcia odporności populacyjnej - uważa marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Tylko połowa każdej dostawy szczepionek do tej pory była wysyłana do punktów szczepień. Druga połowa zostawała w magazynie jako rezerwa na drugą dawkę.

W Hiszpanii, we Włoszech, a także w Stanach Zjednoczonych podjęto ryzyko: tam każda dostawa szczepionki cała od razu trafia do punktów szczepień. Ryzyko jest, bo jeśli z jakiegoś powodu skończą się dostawy, skończą się także szczepienia.

Brak konieczności robienia rezerw pozwala bardzo podkręcić tempo szczepień. Rząd jeszcze w środę twierdził, że strategii zasadniczo nie zmieni. - Dochodzimy do przekonania, że na tyle system jest stabilny, że ten bufor można nieco zmniejszać - powiedział jednak w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Od północy z czwartku na piątek każdy dorosły w Polsce, bez względu na wiek, może się zapisać jako chętny do szczepienia na oficjalnej stronie rządowej. Gdy przyjdzie jego pora, dostanie informację o wystawieniu e-skierowania.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS