Seniorzy mają mieć szczepionkę za darmo. Ale aptekarze rozkładają ręce

18.09.2020 | Seniorzy mają mieć szczepionkę za darmo. Ale aptekarze rozkładają ręce
18.09.2020 | Seniorzy mają mieć szczepionkę za darmo. Ale aptekarze rozkładają ręce
Marek Nowicki | Fakty TVN
18.09.2020 | Seniorzy mają mieć szczepionkę za darmo. Ale aptekarze rozkładają ręce Marek Nowicki | Fakty TVN

Według zapowiedzi ministra zdrowia seniorzy powyżej 75. roku życia i pracownicy ochrony zdrowia już od piątku mogą zaszczepić się przeciwko grypie za darmo, czyli na koszt państwa. Mogliby, gdyby w aptekach szczepionki na grypę były dostępne. Nie są, bo w aptekach w całej Polsce ich brakuje. Nie wystarcza nawet na realizację zamówień.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że osoby starsze już mogą ubiegać się o darmowe szczepionki. Sprawdziliśmy to w przychodni.

- Najpierw senior musi zadzwonić do nas lub przyjść po receptę. Po otrzymaniu kodu recepty musi ją zrealizować w aptece i wrócić do nas na szczepienie - wytłumaczyła nam dr Agata Sławin, specjalista medycyny rodzinnej.

Sprawdziliśmy zatem, czy w aptece są szczepionki.

- Na dzień dzisiejszy nie mamy ani jednego opakowania żadnej szczepionki - powiedziała Renata Kulig-Nowicka z apteki "Na Starówce" w Poznaniu. Apteka miała szczepionki, ale szybko się skończyły. - To były ilości kilku sztuk. Ilości, które absolutnie nie wystarczyły nam nawet na zrealizowanie zapotrzebowań naszych pacjentów - poinformowała Renata Kulig-Nowicka.

Nie zrażamy się, bo na szczęście przychodnie i gabinety lekarzy rodzinnych mogą same zamawiać szczepionki. Zamówienie złożył między innymi doktor Włodzimierz Bołtruczuk z Trzciannego na Podlasiu. - Mieliśmy te szczepionki mieć od 10 września, ale cała ta transza, która miała trafić do przychodni i do szczepienia naszych pacjentów bezpośrednio w przychodniach, jednak została przerzucona do aptek - poinformował.

Byliśmy w jednej aptece, ale tak samo jest w całym kraju. - Do aptek dotarła bardzo nieduża ilość. Apteki dostają naprawdę pojedyncze ilości, pomiędzy 3 a 10 szczepionek raz na dwa tygodnie, raz na tydzień, w zależności od regionu Polski - oświadczył Marian Witkowski, konsultant farmaceutyczny Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Szczepionki na grypę dobrem reglamentowanym

Pracownicy ochrony zdrowia i seniorzy powyżej 75. roku życia mogą teoretycznie otrzymać szczepionkę bezpłatnie. Osoby po 65. roku życia mają 50 procent zniżki.

- W aptece też ją kupi za damo, to znaczy dostanie na receptę, która jest w pełni refundowana, ale może, oczywiście, przez przychodnię również dokonać takiego szczepienia - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Seniorzy dobrze pamiętają, że to, czego brakuje, trzeba reglamentować. Dlatego od piątku Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło reglamentację szczepionki przeciwko grypie, szczepionki, której nie ma. Gdy się pojawi, będzie można kupić tylko jedną sztukę na 180 dni.

Lekarze podkreślają, że szczepionka przeciwko grypie sezonowej może osłabić skutki ewentualnego zakażenia się koronawirusem. Poprawi też skuteczność diagnozowania COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 757 kolejnych zakażeniach koronawirusem i o śmierci kolejnych 17 zakażonych osób.

Zachęcanie do szczepień w sytuacji, kiedy nie ma szczepionek, to zły pomysł na walkę z pandemią. Zamiast pomocy refunduje się pacjentom niepokój.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale dzieci potrzebujących pomocy nie ubywa.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS