Sławomir Nowak "konsekwentnie kwestionuje swoją winę"

31.07.2020 | Sławomir Nowak "konsekwentnie kwestionuje swoją winę"
31.07.2020 | Sławomir Nowak "konsekwentnie kwestionuje swoją winę"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
31.07.2020 | Sławomir Nowak "konsekwentnie kwestionuje swoją winę"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Sławomir Nowak, były minister transportu w rządzie Donalda Tuska, został aresztowany 22 lipca. Prokuratura zarzuca mu, że brał łapówki, pełniąc funkcję prezesa Ukraińskiej Państwowej Służby Dróg Samochodowych. - Na chwilę obecną jednoznacznie stwierdzam, że w mojej ocenie takich dowodów brak - twierdzi pełnomocniczka Sławomira Nowaka.

- Nasz klient konsekwentnie kwestionuje swoją winę w związku z przedstawionymi zarzutami - twierdzi Joanna Broniszewska, pełnomocniczka Sławomira Nowaka. Dodaje, że były minister transportu jest w dobrej formie.

22 lipca były minister transportu Sławomir Nowak trafił do aresztu na trzy miesiące. W sądzie jest już zażalenie obrońców na tę decyzję. Ich zdaniem Nowak na akt oskarżenia bez szkody dla śledztwa może czekać na wolności. Prokuratura zdania nie zmienia - uważa, że wciąż istnieje groźba matactwa.

- Prokuratura uzasadnia poziomem skomplikowania sprawy swój wniosek o konieczne aresztowanie tymczasowe - podkreśla Robert Zieliński, dziennikarz śledczy portalu tvn24.pl.

- W ciągu jednego dnia zostało przeprowadzonych ponad 30 skoordynowanych czynności przeszukania w miejscach prywatnych, w biurach. W trakcie tych czynności ani nie zabezpieczono środków pieniężnych, które miały być uzyskane w wyniku przyjętej korzyści majątkowej, ani nie znaleziono dokumentów, które zdaniem prokuratury miałyby świadczyć o powiązaniach pomiędzy poszczególnymi podmiotami gospodarczymi opisanymi w przedstawionych zarzutach, więc na chwilę obecną jednoznacznie stwierdzam, że w mojej ocenie takich dowodów brak - tłumaczy Joanna Broniszewska.

Cztery przetargi i akta niejawne

Sławomir Nowak w latach 2016-2019 był prezesem Ukrawtodoru, ukraińskiej Państwowej Służby Dróg Samochodowych.

Prokuratura zarzuca byłemu politykowi, że w czasie pracy na Ukrainie kierował zorganizowaną grupą przestępczą.

Sławomir Nowak miał uzależniać przyznawanie kontraktów na budowę i utrzymanie dróg od wpłat do wskazanych przez niego firm: jednej na Cyprze, drugiej w Polsce. W tej polskiej udziałowcem był Jacek P., również zatrzymany przez służby.

Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, chodzi o cztery konkretne przetargi, w których przestępstw miał dopuścić się Sławomir Nowak.

- Niewykluczone, iż więcej materiałów i odpowiedzi na to pytanie będą znajdowały się w tej części akt niejawnych, do których obrońcy nie mieli dostępu, ale, bazując na dokonanej analizie w chwili obecnej, te zarzuty są nieuzasadnione i w mojej ocenie przedstawione zarzuty są przedwczesne - twierdzi Joanna Broniszewska.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przyznał, że miał wiedzę o śledztwie, zanim do domu Nowaka weszli funkcjonariusze CBA.

- Czy wiedziałem o sprawie? Wiedziałem. Czy znałem konkretne informacje związane z tą sprawą? Nie znałem - oświadczył w środę prokurator generalny Zbigniew Ziobro, mówiąc o sprawie Sławomira Nowaka.

Wątpliwości Rafała Trzaskowskiego

Sławomir Nowak został zatrzymany 20 lipca. 10 lipca zakończyła się kampania wyborcza, w której współpracował on z Rafałem Trzaskowskim. Stąd pytania ze strony Koalicji Obywatelskiej o działania służb w tamtym czasie.

- Ja jestem nieufny. Sądy są od tego, żeby tę sprawę wyjaśniać. Mam nadzieję, że pan premier potwierdza, że nigdy żaden członek sztabu, ani ja, nie był inwigilowany, bo takie zapewnienie jest niesłychanie istotne - powiedział w wywiadzie w środę były kandydat na prezydenta Polski Rafał Trzaskowski.

- W żadnej sprawie ani prokuratura, ani Centralne Biuro Antykorupcyjne, w sprawach, które są mi znane, nie używały metod operacyjnych czy procesowych do inwigilowania polityków, jak tu niektórzy sobie starają dopisać - powiedział w środę Zbigniew Ziobro.

Z przekazanych nam przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie informacji wynika, że śledztwo, które zakończyło się zarzutami dla Nowaka, w Polsce rozpoczęło się już w styczniu 2019 roku. Na Ukrainie też zostało wszczęte śledztwo w tej sprawie - w listopadzie 2019 roku, czyli wiele miesięcy później.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN