Resort zdrowia zapowiada nowe wytyczne dotyczące leczenia endometriozy. "Dobrze, że zajmujemy się tym problemem"

14.01.2022 | Resort zdrowia zapowiada nowe wytyczne dotyczące leczenia endometriozy. "Dobrze, że zajmujemy się tym problemem"
14.01.2022 | Resort zdrowia zapowiada nowe wytyczne dotyczące leczenia endometriozy. "Dobrze, że zajmujemy się tym problemem"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
14.01.2022 | Resort zdrowia zapowiada nowe wytyczne dotyczące leczenia endometriozy. "Dobrze, że zajmujemy się tym problemem"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Endometrioza to choroba, o której wciąż nie wiemy wszystkiego. Przez lata chora kobieta może potwornie cierpieć, chodzić na kolejne badania i nie usłyszeć trafnej diagnozy. Dzięki reportażowi "Taka twoja uroda" jest nadzieja, że to się zmieni, bo resort zdrowia zapowiada nowe wytyczne dotyczące leczenia endometriozy jeszcze w tym roku.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że zajmie się endometriozą, co ogłosili przedstawiciele resortu na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. - Chciałbym zadeklarować, że postaramy się nowe wytyczne wprowadzić w bieżącym roku - przekazał Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

Na deklarację resoru czekały dwa miliony Polek - My, kobiety chore na endometriozę, staramy się o to od lat - mówi Lucyna Jaworska-Wojtas z Fundacji "Pokonać endometriozę".

Organizacje od lat apelowały o to, by poważnie potraktować chorobę, na którą choruje jedna na dziesięć kobiet.

- Rzeczywiście dobrze, że zajmujemy się tym problemem - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Także opozycja była zgodna w sprawie podjęcia działań. - Ograniczą ból, cierpienie, życiowe dramaty kobiet i całych rodzin - argumentował Marek Rutka, poseł Lewicy.

Dramat kobiet chorych na endometriozę

O dramacie życia w potężnym bólu i o latach błędnych diagnoz opowiadał reportaż Katarzyny Górniak i Magdy Łucyan "Taka twoja uroda" w "Czarno na białym" TVN24. To po jego emisji odezwały się do nas setki kobiet, a tysiące podpisały petycję z żądaniem, by władza zajęła się ich zdrowiem.

- Ten reportaż bardzo mocno pomógł w przekonaniu naszego rządu i ministerstwa, że to jest bardzo potrzebne - podkreśla Lucyna Jaworska-Wojtas z Fundacji "Pokonać endometriozę".

Endometrioza to choroba ze źródłem w macicy, która odpowiada za połowę przypadków niepłodności i którą w Polsce źle się leczy, błędnie diagnozuje i powszechnie ignoruje.

- O endometriozie mówi się, że jest to choroba niewidzialna, więc każdy przejaw tego, że w jakimś środowisku jesteśmy widzialne, w moim odczuciu jest bardzo optymistyczny - ocenia pacjentka Katarzyna Gieroba z grupy "Endopolki".

- W końcu zarówno krajowy konsultant, jak i przedstawiciele ministerstwa przyznali, że problem istnieje - mówi pacjentka, edukatorka Weronika Łuczak-Łeszyk z grupy "EndoPozytywne".

Specjalistyczne ośrodki dla chorych na endometriozę

Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowe standardy leczenia i lepszą wycenę świadczeń, tak by lekarze umieli chorobę rozpoznać i by szpitalom opłacało się ją leczyć.

- Pod całym kątem - od rozpoznania poprzez leczenie - będziemy to na nowo organizować - deklaruje Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

W planach jest stworzenie specjalistycznych ośrodków, by kobiety zamiast latami szukać pomocy u dziesiątek różnych lekarzy, trafiały od razu w ręce specjalistów.

- Na zasadzie takiej, że będą to ośrodki takie, które mają już jakieś doświadczenie i coś w tym kierunku robią - wyjaśnia prof. Krzysztof Czajkowski, krajowy konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Pacjentki do tych obiecujących, ale jednak tylko deklaracji, podchodzą ostrożnie.

- Pełną ocenę tych deklaracji będziemy mieć wtedy, kiedy otrzymamy jakieś procedury lub też dokumentację - zaznacza Weronika Łuczak-Łeszyk.

Do zrobienia jest o wiele więcej - endometrioza w programie studiów medycznych, czy finansowanie in vitro, bez którego wiele chorych na endometriozę nigdy nie zajdzie w ciążę.

- Potrzebujemy - poza tym, żeby ktoś nas zauważył - to żeby ktoś nas zrozumiał - podkreśla Katarzyna Gieroba.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Walka o zmianę definicji gwałtu trwa od lat, a szansa pojawiła się po zmianie władzy. Dla wielu ofiar przestępstw seksualnych to jest kluczowa sprawa. Nowa definicja ma zawierać słowa o doprowadzeniu danej osoby do stosunku płciowego w "inny sposób mimo braku jej zgody". Poseł PiS Grzegorz Lorek i posłowie Konfederacji podczas debaty w Sejmie przekonywali, że oznacza to pozbawienie mężczyzn domniemania niewinności. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, popiera jednak tę zmianę.

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Źródło:
Fakty TVN

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski poinformował, że ksiądz Marcin Iżycki został zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska. Nie podano jednak żadnych szczegółow i powodów. Są tylko informacje nieoficjalne - może chodzić o mobbing i nieprawidłowości finansowe.

Dyrektor Caritas Polska zawieszony. Pracownica: bałyśmy się kroków dyrektora na korytarzu

Dyrektor Caritas Polska zawieszony. Pracownica: bałyśmy się kroków dyrektora na korytarzu

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy zamienimy złotego na euro? Nieprędko. Nie ma ani politycznej woli - minister finansów mówił o tym jasno - ani nie spełniamy warunków, jakie narzuca w tej kwestii Komisja Europejska. Dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ocenia, że nie nastąpi to w ciągu pięciu najbliższych lat. Teoretycznie Polska jest zobowiązana do przyjęcia euro jako członek UE.

Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"

Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd aresztował mężczyznę znanego jako "Duch Żuromina", podejrzanego o handel narkotykami, w tym fentanylem. Bliscy nastolatek zmarłych po zażyciu fentanylu alarmują, że w Polsce nikt nie kontroluje wydawania recept na opioidy, a to ma tragiczne skutki.

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość był całkowicie niewykonalny. My go urealniliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Źródło:
TVN24

- Nie ma zgody, by podejmować polityczne inicjatywy z PiS-em - oznajmiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska, przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy, która złożyła wniosek o zawieszeniu posłanki partii Razem Pauliny Matysiak. Była to reakcja na zainaugurowanie przez Matysiak ruchu społecznego "Tak dla rozwoju" we współpracy z posłem Prawa i Sprawiedliwości, byłym wiceministrem Marcinem Horałą.

"Nie ma żadnej możliwości współpracy Lewicy z PiS-em. Nie ma i nie będzie"

"Nie ma żadnej możliwości współpracy Lewicy z PiS-em. Nie ma i nie będzie"

Źródło:
TVN24, PAP

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każdy jedzie tam w jednym celu: by wygrać, by zdobyć złoty medal, by bić rekordy, ale na to wszystko trzeba mieć energię, a żeby mieć energię - trzeba jeść. Dzięki CNN możemy zobaczyć miejsca, gdzie dostęp mają tylko najwybitniejsi sportowcy - na stołówkę wioski olimpijskiej.

Co będą jeść sportowcy podczas igrzysk? Kucharze przygotowali aż 500 różnych dań

Co będą jeść sportowcy podczas igrzysk? Kucharze przygotowali aż 500 różnych dań

Źródło:
CNN