Pracownicy sądowi protestują. Żądają podwyżek, idą na L4

11.12.2018 | Pracownicy sądowi protestują. Żądają podwyżek, idą na L4
11.12.2018 | Pracownicy sądowi protestują. Żądają podwyżek, idą na L4
Magda Łucyan | Fakty TVN
11.12.2018 | Pracownicy sądowi protestują. Żądają podwyżek, idą na L4Magda Łucyan | Fakty TVN

Odwołane rozprawy i to w całej Polsce. Pracownicy sądów mają dość. Żądają godnych zarobków, więc masowo idą na zwolnienia, podobnie jak niedawno policjanci. Sądowy sekretarz z 30-letnim stażem zarabia 3100 złotych brutto.

W Sądzie Rejonowym w Krotoszynie we wtorek nie było w pracy ani jednego pracownika administracyjnego. Od poniedziałku 25 osób jest na zwolnieniach lekarskich.

- No, praktycznie sąd nie może normalnie funkcjonować. Odbywają się sprawy jedynie te bardzo, bardzo pilne - mówi Dorota Wojtkowiak-Mielicka, sędzia Sądu Rejonowego w Krotoszynie.

W tych najważniejszych sprawach funkcję protokolantów pełnią sędziowie. Zresztą nie tylko w Krotoszynie, bo puste sale i masowo odwoływane rozprawy to rzeczywistość wielu miast w Polsce.

- W pracy nie stawiło się około 60 procent załogi - poinformował Marek Poteralski, sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu. - Nie stawiło się w pracy około 90 procent pracowników - mówił Aleksander Brzozowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Poznaniu. - Postulaty płacowe pracowników sądu są od lat ignorowane, w związku z tym dzisiaj nie ma żadnego pracownika w sądzie - stwierdził Bartłomiej Starosta, sędzia Sądu Rejonowego w Sulęcinie.

Trzy tysiące za 30 lat

Chodzi o protokolantów, referendarzy czy asystentów sędziego. Powód protestu? Oczywisty. - Chcą mieć płace na poziomie godnym, który umożliwi im funkcjonowanie i utrzymanie rodziny - tłumaczy Sylwia Jastrzębska, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Dziś często jest to niemożliwe.

Zarobki pracowników administracyjnych sądów rzadko przekraczają 3,5 tysiąca złotych brutto. Na przykład młodszy sekretarz zarabia 2700 złotych, ten z trzydziestoletnim stażem - niewiele więcej - bo 3100 złotych brutto.

- Pokładaliśmy ogromne nadzieje w tej władzy, w tych rządach, w tym ministrze, który wydawał nam się na tyle prężny, silny, mocny, że zawalczy o nas tak jak trzeba - przyznaje Iwona Nałęcz-Idzikowska, przewodnicząca Krajowej Rady Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP.

Jednak - jak mówią związkowcy - minister Ziobro do pracowników administracji sądowej wysłał jedynie list z podziękowaniami i obietnicą podwyżki. A oni chcą konkretów.

Jest "dobra wola"

- Został powołany specjalny zespół w ministerstwie, na którego czele stoi wiceminister Michał Wójcik. Ten zespół będzie rozmawiał ze związkami zawodowymi, które znają ten problem od podszewki. (...) Tutaj potrzebny jest dialog, rozmowa, bo z naszej strony też jest bardzo dobra wola, żeby podnosić te płace - zapewnia Jan Kanthak, rzecznik prasowy resortu.

Według prawa pracownicy i asystenci w sądzie nie mogą strajkować, bo jest to podstawa do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Dlatego większość z nich jest na zwolnieniach lekarskich.

Jednak są też miejsca - jak w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe - gdzie pracownicy sądowi, ze względu na interwencję przełożonych, bali się pójść na L4. - Jeśli miałabym się z tego utrzymać sama z dzieckiem, to nie dałabym rady - słyszymy.

Urzędnicy sądowi domagają się tysiąca złotych podwyżki.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS