Ziobro: KNF rozzuchwalił przestępców. Wojciech Kwaśniak broni się przed zarzutami

09.12.2018 | Ziobro: KNF rozzuchwalił przestępców. Wojciech Kwaśniak broni się przed zarzutami
09.12.2018 | Ziobro: KNF rozzuchwalił przestępców. Wojciech Kwaśniak broni się przed zarzutami
Maciej Knapik | Fakty TVN
09.12.2018 | Ziobro: KNF rozzuchwalił przestępców. Wojciech Kwaśniak broni się przed zarzutamiMaciej Knapik | Fakty TVN

Odważny urzędnik przeszkadzał przestępcom w ich działalności, za co go niemal zabili. Jak można go teraz nękać i zarzucać mu bezczynność? Takie pytania zadają obrońcy byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, któremu postawiono zarzut niedopełnienia obowiązków w sprawie SKOK-u Wołomin. Tymczasem prokurator generalny Zbigniew Ziobro sugeruje, że kryminaliści Kwaśniaka pobili, bo działania KNF ich "rozzuchwaliły".

- Być może niedługo to ja znowu będę oskarżony, tym razem, że to ja napadłem na tych przestępców - kpi Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2011–2017. - Jestem sam sobie winien temu, co mi przestępcy zrobili - dodaje.

To gorzki komentarz Wojciecha Kwaśniaka do słów ministra Zbigniewa Ziobry. - Być może Wojciech Kwaśniak został zaatakowany, bo komisja Nadzoru Finansowego przez lata rozzuchwalała przestępców - powiedział prokurator generalny.

Rzecznik praw obywatelskich nie rozumie ministra Ziobry. - Daje w pewnym sensie pośrednio przyzwolenie na przemoc, albo stara się usprawiedliwić osoby, które dopuszczają się aktów przemocy. Bardzo mnie to dziwi - mówi Adam Bodnar.

Opozycja komentuje to bardzo ostro. - Bezczelne i chamskie. To jest Ziobro z 2007 roku. Panika w PiS-ie, wyraźnie widać, że boją się swojej afery w KNF-ie - ocenia poseł PO Sławomir Neumann.

Jak słyszymy, minister Ziobro odwraca uwagę od obecnego skandalu z KNF-em i niejasnych propozycji Marka Chrzanowskiego kierowanych do bankiera Leszka Czarneckiego.

"Płaszcz miał umazany krwią"

Wojciech Kwaśniak, były zastępca przewodniczącego KNF-u, został w 2014 roku ciężko pobity przez zatrzymanych później bandytów. - Dostaję w głowę uderzenie od zamaskowanego człowieka i konsternacja, wszystko dzieje się szybko za chwilę dostaję drugie uderzenie i kolejne - wspomina.

Bandyci mieli być wynajęci przez członka zarządu SKOK Wołomin. W napadzie użyli metalowej pałki. Wojciech Kwaśniak został zaatakowany wieczorem przed własnym domem. Za to, że próbował położyć kres nielegalnym działaniom w SKOK Wołomin, bo przecież nie za to, że kryminalistom pomagał.

- Płaszcz, marynarka, taka "maź" krwi - wspomina Agata Kwaśniak, żona Wojciecha Kwaśniaka.

Urzędnik miał pękniętą czaszkę i pogruchotaną rękę. Teraz słyszymy, że nie dopełnił swoich obowiązków, że działał za wolno - chociażby z ust Patryka Jakiego.

- KNF, w tym pan Kwaśniak, wiedzieli, że są wyprowadzane pieniądze ze SKOK Wołomin. Powinni wprowadzić zarząd komisaryczny. Półtora roku czekali, aż wszystkie pieniądze zostaną wyprowadzone, chociaż nawet urzędnicy KNF-u przygotowali wniosek - mówi wiceminister sprawiedliwości. Jaki mieli motyw? - To trzeba ich zapytać - odpowiada Jaki.

Został pobity, musiał się ukrywać

Kryminalny thriller Wojciecha Kwaśniaka nie skończył się z chwilą pobicia. Musiał ukrywać się przed przestępcami. - Już tego samego dnia wiedzieli, w którym jestem szpitalu i co mi się stało - opowiada.

Transport do innego szpitala, ochrona, leczenie. - Byłem ukrywany w ogóle w innej części Polski, poza Warszawą. Byłem wożony nieoznakowanymi samochodami, w kamizelce kuloodpornej, z pracy i do pracy, i tak wyglądało moje życie - wspomina.

No i właśnie w tym czasie Wojciech Kwaśniak miał nie dopełniać obowiązków, działać zbyt wolno, za co grozi mu teraz do dziesięciu lat więzienia - taki zarzut stawia mu prokuratura pod kierownictwem ministra Ziobry.

- Czerwiec 2014 i co? Dalej nic. Dalej osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo osób, którzy lokowali tam swoje pieniądze, nic nie robią - oskarża Ziobro. W czerwcu Kwaśniak dopiero wrócił do pracy, do której ktoś mniej odważny nie wróciłby w ogóle.

Oprawca na wolności

- To, co wtedy KNF robił, żeby ratować depozytariuszy SKOK Wołomin, powinno zasługiwać na nagrodę, a nie na prześladowanie - ocenia Wojciech Kostrzewa, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Tymczasem ten, który pobił Wojciecha Kwaśniaka, wyszedł z aresztu na wolność. - Ale o to, proszę pytać sędziów - tłumaczy Patryk Jaki.

Wojciech Kwaśniak uważa, że państwo powinno zapewnić mu bezpieczeństwo. - Jest na wolności, a ja jestem zostawiony sam sobie - mówi.

Do SKOK-u Wołomin zarząd komisaryczny wprowadzono w listopadzie 2014 roku.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS