Wymiana kadr, wielkie koszty i głosowanie hasztagiem. Propozycje PiS budzą kontrowersje

24.11.2017 | Wymiana kadr, wielkie koszty i głosowanie hasztagiem. Propozycje PiS budzą kontrowersje
24.11.2017 | Wymiana kadr, wielkie koszty i głosowanie hasztagiem. Propozycje PiS budzą kontrowersje
Maciej Knapik | Fakty TVN
24.11.2017 | Wymiana kadr, wielkie koszty i głosowanie hasztagiem. Propozycje PiS budzą kontrowersjeMaciej Knapik | Fakty TVN

Wróżenie z fusów w sprawie liczenia głosów. Nawet szef Państwowej Komisji Wyborczej nie wie dziś jak poda wyniki przyszłorocznych wyborów samorządowych. Wątpi też w skuteczność głosowania według nowych zasad. PiS proponuje nowe granice okręgów i nowych komisarzy. Według opozycji partia rządząca wprowadza zmiany, by zwiększyć swoje szanse w walce o samorządy.

Piątek był kolejnym dniem sejmowej kłótni o wybory. - Tylko jeden obywatel na tym skorzysta. Obywatel Kaczyński - ocenił propozycje zmian Marek Sowa, poseł Nowoczesnej. Opozycja próbowała rozbić narracje PiS-u, że zmiany są potrzebne, bo ostatnie wybory samorządowe pełne były nieprawidłowości, a ich wyniki po awarii systemu poznaliśmy dopiero po kilku dniach. - Chciałbym, żeby pan poseł Horała przeprosił Polaków. Po pierwsze za donoszenie do Europy, za wysłuchania w Parlamencie Europejskim, za o kłamstwa o sfałszowanych wyborach. O sfałszowanych według was wyborach, które wygraliście w 2014 roku - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Posłowie PiS Marcin Horała i Łukasz Schreiber, którzy są autorami zmian w ordynacji wyborczej, mieli gotowe odpowiedzi. - Te czasy nie wrócą, kiedy można było w ten sposób wygrywać wybory w Polsce, tak jak to czyniliście - grzmiał do PSL-u z sejmowej mównicy poseł Horała. Ale gdy powołano nadzwyczajną sejmową komisję, która ma pracować nad zmianami w ordynacji wyborczej, posłowie PiS nie umieli lub nie chcieli odpowiedzieć na kluczowe pytanie: kiedy zmiany wejdą w życie?

- Nie jestem duchem świętym - mówił nam poseł Schreiber. Podobnie odpowiadał Marcin Horała: - To wymaga zdolności wróżki.

"Wszystkich leśnych dziadków z PKW won"

Krajowe Biuro Wyborcze twierdzi, że na wdrożenie tak głębokich zmian potrzeba około dwóch lat, wiec już jest za późno. Bo wybory samorządowe odbędą się mniej więcej za 12 miesięcy.

- Ja nie jestem w stanie określić, kiedy wyniki podamy, jeżeli w ogóle dojdzie w terminie do przeprowadzenia wyborów - mówił z mównicy sejmowej Wojciech Hermeliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej. Pierwszą zmianą jest wymiana składu Krajowego Biura Wyborczego - instytucji odpowiedzialnej za organizowanie wyborów. Odejdzie dyrektor KBW, a jej następcę wybierze PKW spośród kandydatów zgłoszonych przez Sejm, Senat i prezydenta, czyli osoby z jednego obozu politycznego - Można sobie wybrać dowolny kolor pod warunkiem, że będzie czarny - komentuje Wojciech Hermeliński. Nowy szef KBW zatrudni urzędników wyborczych w liczbie około 5 tysięcy osób. Do tego powołanych zostanie 396 komisarzy wojewódzkich i powiatowych, których wyznaczy PKW. Naturalnym rezerwuarem kadr może być Ruch Kontroli Wyborów - współpracujący przy ostatnich wyborach z PiS-em. Tyle, że jest on bardziej radykalny, niż sama partia rządząca. "Wszystkich leśnych dziadków z PKW won" - pisze w internecie Tomasz Hubert Cioska z zarządu Ruchu. - Jeżeli spełnialiby kryteria formalne, to tak jak z każdego innego środowiska - uważa poseł Horała. Ponadto do wyborów trzeba będzie kopic i zainstalować przynajmniej 28 tysięcy kamer i komputerów, bo takie wyposażenie komisji wyborczych w całej Polsce zakłada nowa ustawa. Kiedy? - Po pierwsze zamówienia publiczne i po drugie czas dostawy - wylicza trudności Beata Tokaj, szefowa KBW.

Ekspresowe tempo zmian

Kontrowersje budzi tez zapis o oddawaniu głosu. Do tej pory musiał być krzyżyk "x", a teraz to się zmienia. - Przynajmniej dwie przecinające się linie, tak jest zapisane w nowelizacji Kodeksu wyborczego - podkreśla Tokaj. - Może być siedem linii, może być gwiazdka, może być hasztag - dodaje.

PiS odpowiada, że chodzi o to by było mniej głosów nieważnych. - Robią to nieudolnie. Przede wszystkim uderzają w niezależnych samorządowców - krytykuje zmiany Grzegorz Schetyna, lider Platformy.

Jeśli zmiany wejdą nawet w styczniu, to ustawa daje na zmianę kadr i okręgów wyborczych pół roku. Na zmianę systemu komputerowego pozostaną może trzy miesiące. - Wiem, że to się da - nie wątpi w zmiany poseł Horała. Opozycja pyta: po co?

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W wyborach samorządowych Prawo i Sprawiedliwość miało hasło: "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS