Obawy PiS i plan opozycji. Jaki będzie rok 2019 w polityce?

01.01.2019 | Obawy PiS i plan opozycji. Jaki będzie rok 2019 w polityce?
01.01.2019 | Obawy PiS i plan opozycji. Jaki będzie rok 2019 w polityce?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
01.01.2019 | Obawy PiS i plan opozycji. Jaki będzie rok 2019 w polityce?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Za nami rok bogaty w wydarzenia i politycznie gorący, a nowy rok może być jeszcze gorętszy, bo będzie podwójnie wyborczy. To będzie rok decyzji. Najpierw postanowią politycy: kto idzie razem, kto osobno, a kto już dalej nie idzie. Dopiero potem zdecydują Polacy.

Kalendarz wyborczy był częścią noworocznego orędzia prezydenckiego. - W nowym roku będziemy wybierać swoich przedstawicieli w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także do Sejmu i Senatu. W ten sposób każdy z nas współtworzy niepodległe, bezpieczne i stabilne państwo. Jednak decyzje obywateli wymagają także odpowiedzialności ze strony polityków wszystkich opcji - mówił Andrzej Duda.

W tym roku prezydent będzie musiał zabiegać o wsparcie PiS-u przed prezydenckimi wyborami w 2020, bo wszystko wskazuje na to, że Donald Tusk już w tym roku będzie decydował o tym, czy powalczy o prezydenturę. Decyzję podejmie najprawdopodobniej tuż po wyborach do Sejmu i Senatu i jej rezultat będzie zależał od tego, czy były premier dostrzeże po wyborach parlamentarnych szansę dla siebie.

I pewnie dla tego ze strony Andrzeja Dudy Jarosław Kaczyński nie musi się obawiać kłopotliwych wet.

Obawy PiS

Dużo większy niepokój w PiS-ie niż ewentualne próby usamodzielnienia się prezydenta budzą majowe wybory do europarlamentu.

- Prawo i Sprawiedliwość wie, że charakterystyka wyborów europejskich jest taka, że troszkę jest tam dowartościowana opozycja, wielkie miasta, i tak dalej. PiS się boi, by ludziom w głowie nie został wynik wyborów europejskich jako wstępny wynik wyborów parlamentarnych - skomentował politolog PAN Paweł Kowal.

W marcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda kolejne orzeczenie, które może utrudnić PiS-owi przekonywanie wyborców, że jest partią proeuropejską - a taka jest strategia PiS-u na początek roku.

- My, mówię o Polsce, chcemy być w Unii Europejskiej, natomiast też dostrzegamy pewne mankamenty tego dużego przedsięwzięcia, choćby deficyt demokracji, o którym wszyscy mówią, ale niewiele się na ten temat dzieje - powiedział poseł PiS Jan Mosiński.

Plany opozycji

Szczególnie w tej pierwszej kampanii, przed wyborami do europarlamentu, opozycja będzie przekonywała, że wycofanie Antoniego Macierewicza albo ukrycie Krystyny Pawłowicz nie zmniejsza zagrożenia, że PiS doprowadzi do polexitu. Wiele wskazuje na to, że w eurowyborach będzie jedna lista opozycji - od PSL-u przez Platformę po Nowoczesną.

Dużo większy problem będzie ze stworzeniem jednej opozycyjnej listy przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu, ale wszystko zależy od tego, jak wypadnie eksperyment wiosenny - czy znowu, jak w przypadku Koalicji Obywatelskiej w 2018 roku, nie zaczną się próby połykania tych mniejszych przez większego.

- Jakbyśmy się dogadali? Jak nam wyjdą eurowybory dobrze, no to perspektywa na wybory parlamentarne staje się bardzo mocna. To jest dobry test, który można przeprowadzić dość szybko - ocenił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Mateusz Morawiecki podąża szlakiem, który wyznacza Jarosław Kaczyński, dlatego nikt nie przewiduje zmiany na stanowisku premiera, o ile prezesa PiS nie zawiedzie wynik eurowyborów.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS