Przywódcy ponad 100 państw zgodzili się skończyć z niszczeniem lasów


W Glasgow przywódcy ponad 100 państw zgodzili się za dziewięć lat skończyć z niszczeniem lasów. Sama Unia Europejska przez najbliższe 5 lat przeznaczy na ten cel miliard euro. Niemal sto krajów zadeklarowało też ograniczenie emisji metanu - jednego z najgroźniejszych gazów cieplarnianych.

Przywódcy ponad 100 państw w Glasgow zgodzili się za 9 lat skończyć z niszczeniem lasów i na poważnie zająć się ich ponownym zalesianiem.

- Nigdy wcześniej tak wielu przywódców nie zaangażowało się w ochronę lasów - państwa Północy i Południa z lasami strefy umiarkowanej i tropikalnymi - w tym najbardziej zalesione kraje na świecie jak Chiny, Rosja i Brazylia - mówił podczas trzeciego dnia szczytu klimatycznego Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

To pierwsza i - jak mają nadzieję ekolodzy - nie ostatnia dobra wiadomość ze szczytu w Glasgow - tym lepsza, że za deklaracjami idą pieniądze. Sama Unia Europejska przez najbliższe 5 lat ma przeznaczyć na ochronę lasów miliard euro.

- To porozumienie brzmi miło, brzmi jak jakiś sukces, ale znowu to może być kolejny przykład tego, że mamy miłe obietnice, które brzmią dobrze, ale za nimi nie stoją realne działania - podkreśla Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Przywódcy zgodzili się na przyjazne klimatowi budowle. Niemal sto krajów zadeklarowało też ograniczenie emisji metanu - jednego z najgroźniejszych gazów cieplarnianych.

- Stany Zjednoczone chcą pracować z każdym, by osiągnąć ten cel - zmniejszenia emisji o 30 procent. Zachęcam kolejne kraje, by przyłączyły się do nas - mówił na szczycie prezydent USA Joe Biden.

Apel królowej Elżbiety II

W poniedziałek, na zakończenie drugiego dnia szczytu w Glasgow, odbył się bankiet wydany przez królową Elżbietę II. 95-letnia monarchini ze względów zdrowotnych nie mogła być na przyjęciu. W nagranym oświadczeniu zaapelowała, by w czasie szczytu politycy stali się prawdziwymi, patrzącymi w przyszłość przywódcami.

- Nikt z nas nie będzie żyć wiecznie. Działać musimy nie dla samych siebie, ale dla naszych dzieci i ich dzieci oraz kolejnych pokoleń - mówiła na nagraniu królowa Elżbieta II.

W czasie wieczornego spotkania premier Mateusz Morawiecki miał okazję chwilę porozmawiać w kuluarach z amerykańskim prezydentem. Szef rządu w mediach społecznościowych relacjonował, że z Joe Bidenem mówił o bezpieczeństwie - także energetycznym - i wyzwaniach klimatycznych.

- Transformacja musi być sprawiedliwa dlatego, aby Polska mogła w porównywalny sposób, jak inne kraje, partycypować w osiąganiu ambitnych celów klimatycznych, musimy być także zasilani w odpowiednie środki - mówił w trakcie szczytu premier Mateusz Morawiecki.

Klimatyczni aktywiści ostrzegają, że dobrze może być tylko, jeśli przyjęte na szczycie w Glasgow porozumienia staną się czymś więcej niż słowami na papierze.

Prezydenci i premierzy wyjeżdżają ze szczytu w Szkocji, ale na miejscu zostawiają swoich ekspertów i negocjatorów. To od ich ciężkiej pracy i tego, co uzgodnią, zależeć będzie, czy 26. spotkanie w sprawie klimatu będzie tym, po którym wreszcie się coś zmieni.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS