Produkcja mięsa jest szkodliwa dla klimatu. Ponad 20 procent mięsa i tak się marnuje

05.11.2022 | Produkcja mięsa jest szkodliwa dla klimatu. Ponad 20 procent mięsa i tak się marnuje
05.11.2022 | Produkcja mięsa jest szkodliwa dla klimatu. Ponad 20 procent mięsa i tak się marnuje
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
05.11.2022 | Produkcja mięsa jest szkodliwa dla klimatu. Ponad 20 procent mięsa i tak się marnujeMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Ponad 20 procent mięsa produkowanego na świecie marnuje się. Tymczasem produkcja mięsa pochłania duże ilości wody i energii, co przyczynia się do zmian klimatycznych. Ponadto dietetycy radzą ograniczyć spożycie mięsa.

W przemysłowych hodowlach zwierzęta są tylko towarem. 15 procent marnotrawionego mięsa to odpadki z procesów przetwórczych. Kolejne 15 procent to skutki niewłaściwego transportu, dystrybucji i przechowywania. 60 procent marnotrawionego mięsa to to, które wyrzucają do śmieci konsumenci.

- Mięsa marnuje się stosunkowo dużo, bo to jest około 23 procent z całej produkcji na całym świecie, a ta produkcja jest przepotężna, bo wynosi ponad 300 milionów ton - mówi Arkadiusz Matras, Dietetyka #NieNaŻarty.

- 200 milionów świń, 59 milionów krów, to są wszystko pojedyncze, żyjące, czujące istoty, które zostały przez nas powołane do życia, a zabijamy je tylko i wyłącznie po to, żeby ostatecznie wyrzucić je na śmietnik - alarmuje Agata Wiencis z Fundacji "Compassion In World Farming" Polska.

Zanim każdego roku każdy kolejny miliard zwierząt trafi na śmietnik, pod uprawę pasz zmarnowanych zostaną kolejne tysiące hektarów lasów i hektolitry wody.

- Wyprodukowanie kilograma wołowiny to jest około 15 tysięcy litrów wody. To jest nieprawdopodobna ilość. Mięso wieprzowe: 6000 litrów wody. Dla porównania ziemniaki to 300 litrów wody - wylicza Cezary Wyszyński z Fundacji "Viva!".

Edukacja, uświadamianie, zmiany

- Tutaj najważniejszy jest ten moment, kiedy o tym pomyślimy, zdamy sobie z tego sprawę, i wtedy świadomie możemy podjąć decyzję, czy chcemy być częścią tego systemu, czy chcemy odżywiać się w inny sposób, który nie będzie się przyczyniać do okrucieństwa wobec zwierząt - wyjaśnia Karolina Czechowska z Fundacji "Viva!" i kampanii "Zostań Wege".

- Hodowle przemysłowe zwiększają produkcję gazów cieplarnianych, a to przekłada się na ocieplenie klimatu i na zmianę klimatyczną. My jesteśmy akurat w takim momencie, że tej zmiany klimatycznej już nie zatrzymamy, ale możemy ją spowolnić - mówi Agnieszka Veljković z Fundacji WWF Polska.

Można zacząć na przykład od ograniczenia spożycia mięsa do dwóch razy w tygodniu. - Ograniczenie mięsa, świadome kupowanie i edukacja właśnie w tym kierunku, jest bardzo potrzebne w Polsce - mówi Edyta Stępczyńska z portalu zakreconywegeobiad.pl, autorka książek kulinarnych.

W skali globalnej marnujemy aż jedną trzecią wyprodukowanej żywności. To są całe góry mięsa, warzyw, owoców, chleba. Konferencja naukowa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma być początkiem kampanii przeciwko marnowaniu żywności w naszym kraju. Hasło "szkoda planety" jest w tej kampanii kluczowe. Państwa Unii Europejskiej w strategii nazwanej "od pola do stołu" - zobowiązały się do zmniejszenia strat w żywności o połowę do 2030 roku.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS