Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać

15.07.2021 | Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać
15.07.2021 | Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
15.07.2021 | Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego baćJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Ustawa anty-TVN, gdyby weszła w życie w obecnym kształcie, mogłaby spowodować eksodus amerykańskich firm z Polski - tak uważa Ian Brzeziński, ekspert Atlantic Council. W to, że ustawa anty-TVN wejdzie w życie, wątpi już przedstawiciel wnioskodawców, Marek Suski. Jednak jeszcze w czwartek premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że projekt jest słuszny. - Jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać - stwierdził.

U boku Daniela Obajtka Mateusz Morawiecki mówił w czwartek o bezpieczeństwie na drogach i odpowiadał na pytania dziennikarzy o projekt ustawy anty-TVN. - Jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać - powiedział premier.

Premier nie doprecyzował, o czyim sumieniu mówi w kontekście zmian, które zaproponowało PiS i które uderzają na rynku telewizyjnym tylko w TVN S.A., w największą amerykańską inwestycję w Polsce, której ważna część, kanał TVN24, ma koncesję na nadawanie do 26 września. Wniosek o nową koncesję został złożony 17 miesięcy temu i jest zgodny z obowiązującym prawem, niezależnie od tego, jak się on przedstawia w świetle przepisów zaproponowanych w projekcie grupy posłów PiS.

- Zderzanie się w tej sprawie z tak kluczowym sojusznikiem Polski jak Stany Zjednoczone byłoby zupełnie niezrozumiałe - ocenił Jarosław Gowin, lider Porozumienia.

Gdy z Rzymu, pomiędzy spotkaniami z włoskimi ministrami, Jarosław Gowin proponował poprawki do poselskiego projektu nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, które nie byłyby wymierzone w inwestycje amerykańskie, to w Polsce, u boku Daniela Obajtka, premier przekonywał, że proponowane zmiany są konieczne. Ma w tym poparcie Solidarnej Polski. Opozycja jest zgodna - jest przeciwko projektowi.

- My bronimy wolnych mediów, ponieważ atak na TVN nie jest jakimś sporem z prywatną firmą rządu polskiego, tylko jest fundamentalną dyskusją o tym, czy w Polsce można mówić prawdę o Jarosławie Kaczyńskim i Prawie i Sprawiedliwości - stwierdził Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów.

- W tym kształcie, w jakim projekt się znajduje w Sejmie, zagłosowałbym za nim. Natomiast każdy projekt ustawy, również w toku prac parlamentarnych, różne kształty przybiera - powiedział wiceminister sprawiedliwości poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.

- Jako wicemarszałek Sejmu zleciłem trzem konstytucjonalistom opinie w tym zakresie i z tez, które już przedstawiono mi do wstępnej analizy, wynika, że to jest po prostu niezgodne z prawem - poinformował wicemarszałek Sejmu i poseł PSL Piotr Zgorzelski.

- Nie wyobrażamy sobie i nie zagłosujemy za ustawą w kształcie pierwotnym - podkreślił Jarosław Gowin.

Czytaj więcej: Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej

Głosy zza granicy

Opinia Międzynarodowego Instytutu Prasy również jest krytyczna wobec zmian proponowanych przez PiS i wymierzonych w TVN: "to jest oburzająca próba polskiego rządu uciszenia znaczącego telewizyjnego nadawcy".

Przedstawiciel wnioskodawców, czyli Marek Suski, widzi przyszłość ustawy anty-TVN w czarnych barwach. Mateusz Morawiecki w czwartek wciąż do pomysłu przekonywał. W całej sprawie pojawił się też ważny głos z USA.

- Ten projekt jest prawdziwym zagrożeniem dla zaufania, którym obdarzono Polskę, że jest ona dobrym miejscem do inwestowania. Nikt nie chce, żeby jego inwestycje, to, co zainwestował, mu zabrano. Jest to znakomity sposób nie tylko na odstraszanie naszych firm, które chciałyby w Polsce zainwestować, ale również na zapoczątkowanie eksodusu z Polski - ocenił Ian Brzeziński, ekspert Atlantic Council i były urzędnik amerykańskiego Departamentu Obrony.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS