Polki z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Czerwona wyspa w Europie

13.02.2022 | Polki z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Czerwona wyspa w Europie
13.02.2022 | Polki z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Czerwona wyspa w Europie
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
13.02.2022 | Polki z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Czerwona wyspa w EuropieKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Jak wynika z raportu "Contraception Atlas", Polska ma najgorszą dostępność do nowoczesnej antykoncepcji w Europie spośród 46 krajów Europy. W Polsce tak zwana "tabletka po" wymaga recepty, co wyróżnia nas na tle kontynentu. Eksperci wskazują ponadto na trudny dostęp do ginekologa oraz kiepską edukację seksualną.

Polska wciąż wypada fatalnie na tle innych europejskich państw w zakresie dostępu do tabletek antykoncepcyjnych.

- Dla nas tak naprawdę jest to wstyd i pokazuje zaniedbania wieloletnie - ocenia Joanna Scheuring-Wielgus, członkini Europejskiego Forum Parlamentarnego na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych, posłanka Lewicy.

W raporcie "Contraception Atlas" Polska zajęła ostatnie miejsce na 46 krajów Europy. - Najbardziej tragiczne w tym wszystkim jest to, że to jest rzecz, która dotyka każdej z nas - uważa Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet.

W Polsce sytuacja kobiet z roku na rok się pogarsza. - Ja co miesiąc płacę 50 złotych za antykoncepcję i mnie na to stać, ale jest większość kobiet w Polsce, których po prostu na to nie stać - zwraca uwagę Joanna Scheuring-Wielgus.

Ograniczony dostęp do poradni ginekologicznej

Gdy w wielu krajach antykoncepcja jest darmowa dla kobiet młodych czy ubogich, gdy dopłaca się tam do nowoczesnych metod, takich jak wkładka czy implant, to w Polsce częściowo refunduje się zaledwie kilka rodzajów tabletek, i to starszej generacji.

- Niestety, rząd nie robi nic, żeby tę sytuację poprawić - podkreśla Antonina Lewandowska z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i edukatorka grupy "Ponton".

Ponadto Polska jako jedyny kraj spośród wszystkich 46 krajów uwzględnionych w raporcie "Contraception Atlas" nie daje kobietom łatwego dostępu do antykoncepcji awaryjnej.

- Jesteśmy jedynym krajem, który wymaga posiadania recepty na antykoncepcję postkoitalną, czyli tę tak zwaną "tabletkę po", co w dosyć oczywisty sposób utrudnia do niej dostęp, bo na NFZ nikt się nie dostanie z dnia na dzień do ginekologa - wyjaśnia Lewandowska.

- Są regiony, gdzie więcej niż połowa gmin wiejskich nie ma dostępu do poradni ginekologicznej - zwraca uwagę Kamila Ferenc, prawniczka z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Jak dostęp do poradni ginekologicznej jest, to bywa, że jest i przeszkoda. - Na samym wejściu wisi krzyż - mówi Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet.

Wiara, poglądy i sumienie lekarza nie są i nie powinny być problemem kobiety - podkreślają ekspertki. - Powoływanie się na klauzulę sumienia przy odmowie wystawienia recepty na antykoncepcję, w tym antykoncepcję awaryjną, jest całkowicie bezprawne - przypomina Kamila Ferenc.

Prawem jest za to własny wybór i własne decyzje każdej kobiety. - Posiadanie prawa do antykoncepcji jest prawem człowieka, jest prawem kobiety - podkreśla Joanna Scheuring-Wielgus.

Fatalny dostęp do antykoncepcji to tylko część problemu. Jego początek to kiepska edukacja seksualna, a koniec - to zakaz aborcji. Skala nieprzestrzegania praw kobiet w Polsce wykracza daleko poza granice jednej mapy.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS