Politycy w środku trzeciej fali pokazują się bez maseczek. "Musi iść przykład z góry"

Politycy w środku trzeciej fali pokazują się bez maseczek. "Musi iść przykład z góry"
Politycy w środku trzeciej fali pokazują się bez maseczek. "Musi iść przykład z góry"
Katarzyna Kowalska | Fakty po południu
Politycy w środku trzeciej fali pokazują się bez maseczek. "Musi iść przykład z góry"Katarzyna Kowalska | Fakty po południu

Szpitale pękają w szwach, ale to nie przeszkadza politykom prowadzić kampanii wyborczych. Niektórzy pokazują się w miejscach publicznych bez maseczek. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, kandydat na prezydenta Rzeszowa, nie zakłada maseczki, kiedy jest w parku z rodziną lub nagrywa tam spot wyborczy. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun fotografuje się w autokarze pełnym ludzi bez maseczek.

Zapewnienie opieki medycznej chorym na COVID-19 to dzisiaj jedno z głównych wyzwań.

- Praktycznie co trzy dni tworzymy dodatkowy oddział covidowy zarówno w szpitalu tymczasowym, który prowadzi szpital uniwersytecki, jak i w szpitalu zasadniczym - twierdzi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie tylko w minionym tygodniu powstało ponad 100 nowych miejsc dla pacjentów z COVID-19. Kilkanaście to miejsca intensywnej terapii. Potrzeby rosną w całym kraju.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

- Jeszcze trzy tygodnie temu my byliśmy takim szpitalem zapasowym dla pozostałych łóżek covidowych, mieliśmy kilkunastu, dwudziestu kilku, góra trzydziestu chorych jeszcze kilka tygodni temu, a teraz chorych mamy siedemdziesięciu i codziennie przyjmujemy kilkunastu nowych - mówi dr n. med. Magda Wiśniewska, dyrektor szpitala tymczasowego w Szczecinie.

Według najnowszych danych zajętych jest ponad 23,5 tysiąca z ponad 33 tysięcy dostępnych tak zwanych łóżek covidowych, a także ponad 2300 zajętych respiratorów z 3211 respiratorów dostępnych dla chorych na COVID-19. Na Mazowszu jest osiem szpitali tymczasowych - pacjentów przyjmują już między innymi szpitale w Ostrołęce i w Radomiu.

- W tej chwili tych łóżek jest około 800 w szpitalach tymczasowych na Mazowszu, a około 700 jest zajętych. W miarę potrzeby uruchamiamy kolejne tak zwane moduły - tłumaczy Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Trzecia fala pandemii staje się kolejnym testem dla obciążonego systemu ochrony zdrowia. Sprzęt łatwiej zapewnić niż personel medyczny, który od miesięcy pracuje na granicy wytrzymałości.

- To, czy szczyt zachorowań będzie na poziomie średnim 25, 30, 35 czy nawet 40 tysięcy, to zależy tylko i wyłącznie od nas i od naszej odpowiedzialności - przekonuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienia, obostrzenia, maseczki

Od soboty 20 marca do 9 kwietnia w całym kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia. Rząd przyspiesza też program szczepień - od wtorku mogą się rejestrować osoby urodzone w latach 1957-1961. Opozycja apeluje do rządu o zmianę taktyki.

- Kolejne grupy, które będą szczepione, nie powinny być podzielone ze względu na wiek, bo widzimy i słyszymy, że 20-30-latkowie umierają na koronawirusa, ale na to, czy mają bądź nie przebytą chorobę i czy mają czy nie przeciwciała - uważa Urszula Pasławska, posłanka PSL.

Ten postulat popiera Lewica, która pyta o zalecenia rządu na czas świąt wielkanocnych. - Brak tej konsekwencji widać również w stosunku do świąt wielkanocnych. (...) Kościoły będą otwarte - zauważa lider SLD Włodzimierz Czarzasty.

W tej sprawie zapowiedzi oficjalnego stanowiska rządu nie widać. Jest za to opinia głównego doradcy premiera ds. COVID-19 w sprawie możliwości wprowadzenia zakazu przemieszczania się na czas świąt.

- Ja myślę, że jesteśmy bardzo bliscy tego. (...) Rok temu w marcu, kwietniu ulice były puste. W tej chwili jednak tak nie jest i nadal istnieje grupa osób, która uważa, że nie ma żadnego wirusa - komentuje prof. Andrzej Horban.

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun z dumą zamieścił na Twitterze zdjęcie, jak z "przyjaciółmi z Rzeszowa i Stalowej Woli" jedzie autokarem na "manifestację wolnościową" w Warszawie - wszyscy bez maseczek.

- Nie ma takich ludzi, którzy uważają, że wirusa nie ma. Nawet w Konfederacji, która cały czas jest odsądzana od czci i wiary, są ludzie, którzy chorowali. My po prostu uważamy, że te obostrzenia nie mają żadnego sensu - tłumaczy Artur Dziambor, poseł Konfederacji.

- Powinniśmy w tym froncie być jednością i wszyscy, którzy są w polityce, powinni mówić i zachęcać Polaków do tego, żeby mieli dystans, żeby chodzili w maseczkach - wymienia Andrzej Dera, prezydencki minister.

O to od miesięcy apelują lekarze. - Nie wyobrażam sobie, żeby osoby publiczne spacerowały bez maseczki, bo lepiej się prezentują bez maseczki na twarzy. Musi iść przykład z góry - komentuje lekarz oddziału chorób płuc z Łodzi Tomasz Karauda.

Kampanie wyborcze w środku pandemii

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, kandydat na prezydenta Rzeszowa, rozdawał sadzonki, nosząc maseczkę, ale film skierowany do wyborców nagrał bez niej. Zapraszanie wyborców na spotkanie w szczycie pandemii posłanka KO Katarzyna Lubnauer nazywa "nieodpowiedzialnością".

- Niezależnie od tego, kto dokonuje naruszenia, to nie ma to mojej akceptacji - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Wszystkie te nagrania miały miejsce w ogrodach, zieleńcach, parkach - tłumaczy Marcin Warchoł, który na rodzinne spacery też chodzi bez maseczki. - Ja natomiast chciałbym zauważyć, że w tym tygodniu jedyne zgromadzenie publiczne, które mieliśmy w Rzeszowie, to było zgromadzenie panów Budki, Czarzastego, Kosiniaka-Kamysza i pana Hołowni - dodaje.

Tym zgromadzeniem była prezentacja wspólnego opozycyjnego kandydata na prezydenta Rzeszowa - wszyscy czterej liderzy partyjni maseczki mieli.

Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Warchoł, Grzegorz Braun | Twitter

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN