Policjanci uratowali życie 10-miesięcznego Antoniego. "Wyglądał, jakby już nie oddychał"

24.09.2020 | Policjanci uratowali życie 10-miesięcznego Antoniego. "Wyglądał, jakby już nie oddychał"
24.09.2020 | Policjanci uratowali życie 10-miesięcznego Antoniego. "Wyglądał, jakby już nie oddychał"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
24.09.2020 | Policjanci uratowali życie 10-miesięcznego Antoniego. "Wyglądał, jakby już nie oddychał"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

To był bieg po życie. Gdy 10-miesięczny Antoni tracił oddech, jego rodzice zaczęli wołać o pomoc. Kiedy usłyszeli ich policjanci, wzięli dziecko i na sygnale pojechali do szpitala. Ostatnie metry sierżant Łukasz Płonka pokonał biegiem, z Antonim na rękach.

Mały Antoni znalazł się w pewnych rękach. Kiedy chłopiec przestał oddychać, bezcenna była każda sekunda. Na ostatniej prostej na szpitalnym korytarzu był to już prawdziwy sprint.

- Bałam się, że on nam odchodzi, tak wyglądał, jakby już nie oddychał - wspomina Justyna Gajda, matka Antosia.

Sierżant Łukasz Płonka zachował spokój. Ręce, w których trzymał 10-miesięcznego chłopca, nawet mu nie zadrżały. Policjant sam jest ojcem dwójki małych dzieci.

- Ja i kolega mamy dzieci, więc tu na pewno gdzieś te dzieci z tyłu głowy swojej mieliśmy. (...) Jak się dziecku dzieje krzywda, to człowiek robi wszystko, żeby pomóc - mówi sierż. Łukasz Płonka z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.

Pani Justyna i pan Marek, rodzice Antosia, nigdy policjantom tego nie zapomną.

Policjanci nie zwlekali

Wszystko zaczęło się na parkingu przed sklepem. Kiedy chłopiec zaczął się dusić i mieć drgawki, przerażeni rodzice zaczęli wzywać pomocy. Na szczęście w pobliżu znaleźli się funkcjonariusze z patrolu. Nie tracili czasu: policjanci wzięli dziecko i pojechali radiowozem na sygnale do szpitala.

To była dramatyczna akcja. Dzięki panu Łukaszowi chłopiec błyskawicznie trafił pod opiekę lekarzy.

- Tak naprawdę odetchnęli z ulgą dopiero wtedy, kiedy jakiś czas po interwencji już ze zwykłej ludzkiej życzliwości i ciekawości weszli do tego szpitala i zapytali się, jak ma się chłopczyk - opowiada st. sierż. Klaudia Richter z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.

Ratunek przyszedł w samą porę. Chłopiec był w ciężkim stanie. - Dziecko było nieprzytomne, bez kontaktu. (...) Policjanci się wykazali, także brawa dla nich - komentuje Marzanna Stupieńko, specjalistka neonatologii ze Szpitala Powiatowego w Sulęcinie.

Dziecku podano tlen. Dopiero dokładne badania wyjaśnią przyczynę zapaści.

"Chylimy czoła przed takimi policjantami"

- Chylimy czoła przed takimi policjantami. (...) To zdarzenie pokazuje dobitnie, że nie ma dla policjantów dwóch takich samych służb - komentuje nadkom. Marcin Maludy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Na kursach sprawnościowych policjanci muszą się wykazać refleksem i szybko biegać. Nie tylko goni się przestępców, czasem bierze się też udział w sztafecie, której stawką jest czyjś los.

- Bohaterami to są wszyscy w tej jednostce i wszyscy, co mają niebieski mundur, to są bohaterowie i taka jest prawda - podkreśla sierż. Łukasz Płonka.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Lubuska Policja

Pozostałe wiadomości

Poseł Marcin Romanowski, ścigany listem gończym, pisze list do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i stawia warunki. W pięciu punktach wymienia, co musi się stać, żeby wrócił do Polski. Przypomnijmy, w 11 punktach prokuratorzy spisali wobec niego zarzuty, uruchomili Europejski Nakaz Aresztowania, który powinien działać także na Węgrzech. Czy zadziała?

"Kiedy rządzili mówili, że niewinni nie mają się czego obawiać". Czy Romanowski wróci do Polski?

"Kiedy rządzili mówili, że niewinni nie mają się czego obawiać". Czy Romanowski wróci do Polski?

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie patrzcie na ceny, mówcie o jakości. Na końcu kupujemy jakość. To jest najważniejsze w hematologii i onkologii - powiedział w TVN24 szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Odnosił się do selekcji sprzętu kupowanego przez WOŚP za zebrane w czasie Finału pieniądze.

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Źródło:
TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS