Polacy nie chcą rezygnować z wakacji, ale zmieniają upodobania. "Hitem będą wakacje w Polsce"

08.05.2020 | Polacy nie chcą rezygnować z wakacji, ale zmieniają upodobania. "Hitem będą wakacje w Polsce"
08.05.2020 | Polacy nie chcą rezygnować z wakacji, ale zmieniają upodobania. "Hitem będą wakacje w Polsce"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
08.05.2020 | Polacy nie chcą rezygnować z wakacji, ale zmieniają upodobania. "Hitem będą wakacje w Polsce"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

W tym roku Polacy szykują się do wakacji w kraju, bo granice pozostają zamknięte. Chcą wypoczywać najlepiej blisko przyrody i z dala od ludzi. Poszukiwane są domki letniskowe i działki.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W Świnoujściu hotelarze domagają się otwarcia granic. 95 procent turystów pochodzi tam z Niemiec albo ze Skandynawii. Na razie korzystne są tylko prognozy pogody, otwarcie granic rysuje się mglisto.

- Branżę hotelarską bardzo dobrze rozumiem, ale (mówię - przyp. red.) jako przedstawiciel resortu zdrowia: głównie myślimy o zdrowiu Polaków, a nie o aspektach ekonomicznych - mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Mowa tu o branży, której wartość to aż 140 miliardów złotych. W 2019 roku wakacje gdzieś w kraju spędziła ponad połowa Polaków, a za granicę wyjechało prawie 6,5 miliona osób. Teraz zachodzą spore zmiany. Koronawirus zmienia letnie upodobania Polaków.

- Dzwonią, piszą, chcą przyjechać, żeby odpocząć, troszeczkę odreagować ten stres, spowodowany ostatnimi ciężkimi czasami - tłumaczy Aleksandra Wacyra z gospodarstwa turystycznego "Sarnak" w Zachełmiu.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Beskidy, Bieszczady, sielanka blisko domu. W Polsce ciągle można odkryć wiele ciekawych miejsc i właśnie teraz takie miejsca dostają swoją szansę. Rośnie zainteresowanie domkami w lasach albo nad jeziorami, gdzie można pobyć w odosobnieniu w maksymalnie cztery osoby. Tracą za to hotele i pensjonaty.

- Goście przewartościowali sposób wyboru obiektów noclegowych. Obecnie na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo osób, z którymi podróżujemy - tłumaczy Grzegorz Kołodziej z portalu noclegi.pl.

- Każdy domek ma taki kawałek swojego terenu, także ludzie nie są blisko siebie - zapewnia Jolanta Skowronek, właścicielka ośrodka wypoczynkowego "Skowronek" w Augustowie.

Polska Izba Turystyki dostrzega ten trend. Zwraca się też uwagę, że letni sezon dla reszty może być jeszcze do uratowania.

- Dla branży zmieni się to, że bardzo dużo decyzji będzie podejmowanych, tych wyjazdowych, w ostatniej chwili - jest zdania Andrzej Kindler z Polskiej Izby Turystyki.

Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy będzie w portfelach i jak dalej rozwinie się epidemia. Przygotowania do sezonu są w toku.

Wakacje po nowemu

- Hitem będą wakacje w Polsce, ale właśnie nie jakieś tam wielkie miejscowości, takie już oklepane - mówi Monika Witkowska, podróżniczka.

Pani Marta spędzała wakacje, zwiedzając dalekie miejsca. W nadchodzące lato nie planuje podróży dalej niż na działkę.

- Współczuję tym, którzy teraz chcieliby taką działkę kupić, ponieważ ogłoszeń jest mnóstwo, a sprzedających nie ma wcale - mówi Marta Michałowska.

Wakacje na pewno będą inne. Warto też poznać, docenić i polubić to, co się ma.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS