PiS zapowiada zmiany w Kodeksie wyborczym. Opozycja: boją się przegranej

23.12.2022 | PiS zapowiada zmiany w Kodeksie wyborczym. Opozycja: boją się przegranej
23.12.2022 | PiS zapowiada zmiany w Kodeksie wyborczym. Opozycja: boją się przegranej
Michał Tracz | Fakty TVN
23.12.2022 | PiS zapowiada zmiany w Kodeksie wyborczym. Opozycja: boją się przegranejMichał Tracz | Fakty TVN

PiS chce znowu zmienić Kodeks wyborczy przed wyborami do parlamentu. Ma być więcej lokali wyborczych na wsi i darmowe dowożenie seniorów. Jarosław Kaczyński już wcześniej mówił, że przejście z kościoła do lokalu wyborczego powinno być krótkie. Opozycja uważa, że PiS boi się przegranej i dlatego proponuje zmiany.

Teoretycznie każda zmiana, która miałaby zwiększyć frekwencję w wyborach, powinna spotkać się z powszechnym poparciem. Ale nie tym razem. - PiS boi się przegrać wybory i dlatego kugluje przy ordynacji wyborczej - uważa Marcin Kierwiński z PO.

Opozycja mówi, że zmiany - choć ubrane w szlachetne słowa - są skrojone niemal tylko pod PiS. - Kto normalny w Polsce dzień przed wigilią prezentuje projekt zmiany ordynacji wyborczej? - pyta Sławomir Nitras z PO. - To oznaka słabości. Lęku przed porażką i słabości obozu Zjednoczonej Prawicy - dodaje Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050.

Bez żadnych szerszych konsultacji PiS proponuje, by zwiększyć liczbę lokali wyborczych - otworzyć je już tam, gdzie zagłosuje minimum 200 osób, by seniorów i osoby z niepełnosprawnościami bezpłatnie dowozić na wybory oraz by zwiększyć limity na finansowanie komitetów wyborczych.

- To są absolutnie takie zmiany pro obywatelskie, dające łatwiejszą możliwość dostępu do lokali wyborczych - zapewnia Marek Ast. PiS przekonuje, że chodzi o to, by ludziom, którzy do tej pory mieli daleko na głosowania, to głosowanie ułatwić.

Pytania o komisje

Rodzi się jednak pytanie - gdzie powstaną owe dodatkowe komisje? - Mówi się o tym, że to mogą być takie parafialne komisje wyborcze z obserwatorami z Klubów Gazety Polskiej - mówi Michał Szczerba z PO. - Te dodatkowe komisje wyborcze miałyby być utworzone na terenach wiejskich. To jest sytuacja karygodna - twierdzi Krzysztof Kwiatkowski z koła senatorów niezależnych.

Tego wszystkiego PiS nawet nie ukrywa. To zresztą bardzo wprost - jeszcze niedawno - osobiście zapowiadał prezes. - Być może można stworzyć jeszcze parę tysięcy takich punktów, szczególnie w tak zwanych wsiach kościelnych. Tak żeby ludzie, którzy wychodzą z kościoła, nie musieli się nadto trudzić, żeby dotrzeć do lokalu wyborczego - mówił 12 października Jarosław Kaczyński.

Z kościoła prosto na wybory - opozycja mówi, że tak PiS chce ułatwić głosowanie tylko swoim wyborcom. - Tu nie chodzi o frekwencję w ogóle, tylko frekwencję wyborców i wyborczyń Prawa i Sprawiedliwości - ocenia Wanda Nowicka z Nowej Lewicy.

- Wiadomo, że tam (na wsiach kościelnych - przyp. red.) mieszkają wyborcy, którzy głosują przede wszystkim, czy wyłącznie, na Prawo i Sprawiedliwość - dodaje Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW, sędzia TK w stanie spoczynku.

Władza szacuje, że w ten sposób powstanie nawet 6000 nowych komisji wyborczych. - PiS zrobi wszystko, żeby wygrać wybory i jest w stanie do tego dopasować prawo - twierdzi Jan Strzeżek z Porozumienia.

- To jest absolutnie takie doszukiwanie się nieistniejącego drugiego dna. W mniejszych miejscowościach są wyborcy Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej, Lewicy - przekonuje Marek Ast.

Kolejne kontrowersje

Jednak już bezpłatny transport na wybory nie będzie dotyczył wszystkich, a jedynie seniorów, w dużej części także wyborców PiS-u. - Każda partia chce wygrać, ale trzeba to robić takimi metodami, które, no dla mnie one troszkę, przepraszam, trącą Rosją - mówi Wojciech Hermeliński.

Pojawiają się też pytania, dlaczego przez siedem lat PiS nie zmieniło ordynacji, a robi to teraz, kilka miesięcy przed wyborami? - Do dobrego obyczaju powinno należeć, że jeśli zmieniamy prawo wyborcze, to ono będzie obowiązywało dopiero od następnej kadencji - mówi Katarzyna Piekarska z Inicjatywy Polska.

Według Trybunału Konstytucyjnego - ordynacji nie można zmienić krócej niż pół roku przed wyborami. - Władzę świerzbią te ręce i teraz też można odnieść takie wrażenie. W szczególności wtedy, kiedy spadają sondaże - mówi profesor Jarosław Flis, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS