"Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak wybory będą wcześniejsze"

15.04.2021 | "Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak wybory będą wcześniejsze"
15.04.2021 | "Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak wybory będą wcześniejsze"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
15.04.2021 | "Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak wybory będą wcześniejsze"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Pojawiają się pytania o przyszłość Zjednoczonej Prawicy. Coraz częściej mówi się o potencjalnych przyspieszonych wyborach. "Haniebne ataki", "walka na haki" i "kryzys" – te słowa w obozie rządzącym słychać wyraźnie. Wszystko to dzieje się w czasie, kiedy trwa walka z pandemią.

W sejmowych kuluarach mało kto próbuje jeszcze udawać, że kryzysu w Zjednoczonej Prawicy nie ma.

- Uważamy, że te decyzje, które były podjęte przez pana premiera Mateusza Morawieckiego, są po prostu błędne - tłumaczy Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski i Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Z jednej strony jest sprzeciw ludzi Zbigniewa Ziobry wobec premiera Mateusza Morawieckiego, z drugiej strony ludzi Jarosława Gowina wobec ministra zdrowia, a z trzeciej strony, jak mówią posłowie Porozumienia, "walka na haki" pod adresem ich posła.

- Oczekujemy wyjaśnień, skąd taki haniebny atak na wybitną postać, jaką jest pan profesor Maksymowicz - mówi Michał Wypij z Porozumienia (w Sejmie klub PiS).

- Jak długo można być współodpowiedzialnym za rzeczy, z którymi się nie identyfikujemy? Na przykład w sprawach ochrony zdrowia zrobiliśmy prawie same błędy - dodaje Andrzej Sośnierz, także poseł Porozumienia i klubu PiS.

Gdy spojrzymy na listę wzajemnych krzywd i oskarżeń, w tym na błędy premiera popełnione w Brukseli, na próbę przejęcia przez PiS partii Gowina, a ostatnio właśnie na sprawę posła Maksymowicza, to pojawia się zasadne pytanie: jak długo w takich warunkach i w takiej atmosferze da się utrzymać stabilną większość?

- Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak wybory będą wcześniejsze - uważa Andrzej Sośnierz.

- To jest pytanie, czy Kaczyński jest w stanie zdyscyplinować swoich koalicjantów, wziąć ich pod but i jeszcze pokazać, że ma większość. Dziś tej większości nie ma - dodaje Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej i Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Dwa scenariusze

Politycy wszystkich partii - z którymi ekipa "Faktów" TVN rozmawiała zarówno oficjalnie, jak i nieoficjalnie - oceniają, że kluczowe dla przyszłości tego Sejmu będą najbliższe tygodnie i to, jak skończy się spór o unijny fundusz odbudowy.

Jeśli Jarosław Kaczyński - mimo sprzeciwu Ziobry - głosowanie wygra, to obóz władzy - mimo kryzysu - przetrwa.

Ewentualna porażka otwiera drogę do przyspieszonych wyborów. Najczęściej wymieniany termin to wiosna 2022 roku.

- Scenariusze wtedy są dwa: albo to Kaczyński układa Polskę do wyborów, albo udaje nam się zbudować inny układ w tym parlamencie – przekonuje lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Pytany, czy rozmawia na ten temat z Jarosławem Gowinem, Hołownia odpowiada, że rozmowy toczone są nie tylko z liderem Porozumienia. - Wszyscy rozmawiają ze wszystkimi i to rozmawiają bardzo intensywnie - zapewnił.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przypomina, że już raz opozycji z Gowinem udało się zablokować decyzję PiS-u, czyli ubiegłoroczne majowe wybory kopertowe. - Każdy w końcu ma dosyć i myślę, że to nie jest też uczucie obce premierowi Gowinowi - dodaje Kosiniak-Kamysz.

Inne głosy słychać z Lewicy. - Lepiej dla Gowina i dla Ziobry tkwić w czymś, w czym się nawet źle czują, czują się niekomfortowo, ale jednak są przy władzy, bo dla nich drugi raz już takiej sytuacji może nie być - ocenia Tomasz Trela z Nowej Lewicy i Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy.

Rada koalicji Zjednoczonej Prawicy, czyli wszyscy jej liderzy, nie spotkała się od ponad dwóch miesięcy.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN