Przyspieszone wybory coraz bardziej realne? "Pokłócona prawica nie jest już w stanie zarządzać państwem"

13.04.2021 | Przyspieszone wybory coraz bardziej realne? "Pokłócona prawica nie jest już w stanie zarządzać państwem"
13.04.2021 | Przyspieszone wybory coraz bardziej realne? "Pokłócona prawica nie jest już w stanie zarządzać państwem"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
13.04.2021 | Przyspieszone wybory coraz bardziej realne? "Pokłócona prawica nie jest już w stanie zarządzać państwem"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Zgodnie z planem rząd miał we wtorek zająć się projektem ustawy o ratyfikacji unijnego funduszu odbudowy, ale w nocy ten punkt zniknął z porządku posiedzenia. Solidarna Polska wciąż twardo mówi nie. Według nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN w PiS-ie trwają już przymiarki do ewentualnych przyspieszonych wyborów.

- Na pewno, jeśli do przyspieszonych wyborów dojdzie, będziemy gotowi poddać się werdyktowi wyborców - mówi wiceminister sprawiedliwości i poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.

Takie słowa to już nie są czysto teoretyczne rozważania. Według naszych nieoficjalnych informacji w PiS-ie trwają już przymiarki do ewentualnych przyspieszonych wyborów.

Nawet oficjalnie prezes PiS-u przestał łagodzić napięcia. W wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Jarosław Kaczyński przyznał, że Zjednoczona Prawica nie przetrwa, jeśli PiS przegra głosowanie w sprawie ratyfikacji unijnego funduszu odbudowy. "Może dojść do wydarzeń, które doprowadzą do skrócenia kadencji" - dodał.

- Jest zawsze takie ryzyko - odpowiada poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba, który został zapytany o to, co się stanie, jeśli przez sprzeciw jego partii wobec funduszu odbudowy rozpadnie się rząd.

Takie wypowiedzi ludzi Zbigniewa Ziobry ostatecznie zamykają negocjacje z PiS-em w sprawie poparcia przez Solidarną Polskę funduszu odbudowy.

- Mam nadzieję, choć ona oczywiście już jest niestety dosyć niska, że mimo wszystko Solidarna Polska ten projekt poprze - mówi rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

To już tylko próba sprawiania wrażenia, że jest pole do rozmów.

W poniedziałek po południu na stronie rządowej był opublikowany plan prac rządu, a w nim projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przedłożenia projektu ustawy o ratyfikacji decyzji Rady Unii Europejskiej z dnia 14 grudnia 2020 roku w sprawie systemu zasobów własnych UE, która ma między innymi umożliwić Komisji Europejskiej zaciągnięcie pożyczek na rynkach finansowych w celu zasilenia funduszu odbudowy.

"Dyktat Brukseli i Berlina"

We wtorek rano projekt uchwały zniknął z planu prac rządu. PiS nie ma dziś w Sejmie żadnej większości, by ratyfikować fundusz odbudowy, więc próba forsowania takiej ustawy mogłaby się zakończyć spektakularną klęską.

- Jeżeli pan premier Morawiecki nie potrafi dla tak ważnego projektu mieć większości, to powinien podać się do dymisji - ocenił lider PO Borys Budka.

- Sygnał jest jednoznaczny: rząd nie ma większości do jednego z ważniejszych głosowań w tej kadencji. To oznacza, że pokłócona prawica nie jest już w stanie zarządzać państwem - skomentował wicemarszałek Sejmu i poseł PSL Piotr Zgorzelski.

Opinia o pokłóconej prawicy nie jest już tylko pobożnym życzeniem opozycji, bo wojna premiera z ministrem sprawiedliwości nie toczy się już tylko za zamkniętymi drzwiami.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni minister sprawiedliwości i drugi czołowy przedstawiciel Solidarnej Polski, Janusz Kowalski, zarzucili premierowi niemal zdradę stanu, o ile słowo "niemal" jest adekwatne.

W poniedziałek na Twitterze Janusz Kowalski napisał "TAK dla polskiej suwerenności! NIE dla umowy z Brukselą!". Z kolei Zbigniew Ziobro powiedział, że Mateusz Morawiecki "ostatecznie jednak zgodził się na ten dyktat, z naszego punktu widzenia tak to należy nazwać, Brukseli i Berlina". - To jest opinia, która jest powszechna w Solidarnej Polsce - dodaje Sebastian Kaleta.

Premier we wtorek nie odpowiedział na tę zmasowaną krytykę ze strony koalicjanta. - Apelujemy do wszystkich partii politycznych o to, aby poprzeć środki unijne dla Polski, rekordowe środki unijne. Dotyczy to również naszych koalicjantów - powiedział za to Piotr Müller.

Jarosław Kaczyński przyspieszone wybory uzależnił od tego, czy ustawa o unijnych pieniądzach znajdzie większość w Sejmie. Dziś bez opozycji PiS większości nie ma.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS