W 2022 roku liczba osób w skrajnej biedzie wzrosła prawie o milion

20.04.2023 | W 2022 roku liczba osób w skrajnej biedzie wzrosła prawie o milion
20.04.2023 | W 2022 roku liczba osób w skrajnej biedzie wzrosła prawie o milion
Paweł Płuska | Fakty TVN
W 2022 roku liczba osób w skrajnej biedzie wzrosła prawie o milionPaweł Płuska | Fakty TVN

Tych danych rządowa propaganda raczej nie poda. Nie pasują do obowiązującej narracji o rozwoju i dobrobycie. Chodzi o raport Szlachetnej Paczki. Na pytanie, "czego boją się najbardziej", Polacy odpowiadają, że drożyzny. Do tego rośnie skala skrajnego ubóstwa. W 2022 roku liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła o prawie 860 tysięcy, do niemal 2,5 miliona osób.

Kuba ma dziesięć lat. Tak jak jego siostra Klaudia urodził się z porażeniem mózgowym i paraparezą spastyczną. - Dawniej mi było przykro, że Klaudia i Kuba są tacy, jacy są, ale teraz się pogodziłam - mówi Małgorzata Mistarz.

W tej rodzinie każdy dzień to walka o lepszy komfort życia dzieci i niepokój o to, co dalej. Mąż pani Małgorzaty prowadzi małą firmę. Po odliczeniu wszystkich kosztów utrzymania, leczenia i rehabilitacji, dochód na osobę to 169 złotych miesięcznie. - Jemy takie domowe rzeczy. Tak jak jajecznicę na pokrzywach. Teraz pijemy miętkę, pijemy skrzyp polny - mówi pani Małgorzata.

Obawy Polaków

Niepokój zaczyna towarzyszyć coraz większej grupie Polaków. Jak wynika z analizy Szlachetnej Paczki, to, co nie daje nam spokoju, to nie wojna tuż za naszą granicą, a rosnąca inflacja. Martwimy się nie tym, jak bardzo podrożeją żywność i inne towary, ale jak bardzo podrożeją energia elektryczna i ogrzewanie.

- Mówimy o poczuciu, że zagrożony jest pewien poziom życia, który Polacy uznali za już ten, który zdobyli i który im się w jakiś sposób po prostu należy. Teraz inflacja powoduje, że coraz częściej muszą z pewnych rzeczy rezygnować - wyjaśnia profesor Witold Orłowski, ekonomista. Propaganda, że jest dobrze, nie działa, a konferencje polityków nie uspokajają.

- Nawet jeśli propaganda bardzo silnie działa, żeby nam tutaj uzmysłowić, że z gospodarką polską jest jak najlepiej, to okazuje się, że skuteczność jest ograniczona - dodaje doktor Konrad Maj, psycholog społeczny z SWPS.

Definicja biedy

Tradycyjnie martwimy się o zdrowie, ale bardziej o zdrowie swoich bliskich niż o siebie, i nie tyle o choroby, co o brak pieniędzy na leczenie. W 2022 roku liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła drastycznie - o prawie 860 tysięcy. To już prawie dwa i pół miliona osób, które wiedzą, co to głód.

- Skrajna bieda jest zdefiniowana. To jest ten moment, jak człowiek ma 600-700 złotych na przeżycie całego miesiąca, bardzo często są to dzieci - tłumaczy Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia "Wiosna", które organizuje Szlachetną Paczkę.

W biedę łatwo wpaść. Wystarczy choroba, wypadek, utrata pracy, by nagle znaleźć się w zupełnie innym świecie. Świecie, w którym - jak słyszymy - samotne, starsze osoby modlą się o jedno: żeby szybko umrzeć. Bez wsparcia, bez ludzi, którzy wyciągną pomocną dłoń, życie wielu może stracić swą nawet pozorną radość.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS