"To nie tylko będzie wyrwa, to będzie klęska"

21.07.2021 | "To nie tylko będzie wyrwa, to będzie klęska"
21.07.2021 | "To nie tylko będzie wyrwa, to będzie klęska"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
21.07.2021 | "To nie tylko będzie wyrwa, to będzie klęska"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Po 1989 roku działacze Solidarności walczyli, by wolność i niezależność mediów to był w Polsce standard. Dlatego w interesie całego społeczeństwa jest, by tak pozostało. Zdaniem większości Polaków wolność mediów jest jedną z podstawowych wartości demokracji, a media powinny patrzeć politykom na ręce - wynika z sondażu Kantar dla TVN i TVN24.

Czytaj więcej: Jakie zadania stoją przed mediami? Jak ważna jest ich wolność? Sondaże dla TVN i TVN24

Czytaj więcej: Czy partia rządząca powinna mieć wpływ na treści emitowane w TVN? Sondaż

- Jak jej zabraknie, to nie będzie demokracji. To nie tylko będzie wyrwa, ale to będzie klęska - tak o ograniczaniu wolności słowa mówi dawny działacz antykomunistycznej opozycji Jacek Ambroziak.

Ambroziak jako poseł na Sejmie i prawnik z wykształcenia zajmował się ustawą znoszącą w 1990 roku cenzurę w Polsce. Jak mówi, dobrze znał wtedy Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Były działacz Solidarności podkreśla w rozmowie z "Faktami" TVN, że dziwi się działaniom podejmowanym przez PiS, ponieważ "Lech był za wolnością prasy, za zniesieniem cenzury".

Ludzie Solidarności w 1990 roku walczyli, by w Polsce pojawiła się jak największa liczba nowych, niezależnych, innych niż państwowe mediów, bo tylko to gwarantowało ich pluralizm.

- Jest to dla mnie przerażające - to cofanie się z naszego okresu tworzenia nowej, wolnej Polski demokratycznej, do innego gatunku PRL-u - ocenia działania PiS-u Ambroziak.

"Bez wolności nie ma w ogóle demokracji"

Wymierzona w telewizję TVN ustawa to działanie rządu PiS-u skierowane przeciwko największej amerykańskiej inwestycji w Polsce. - Nowa ustawa pogłębi wrażenie, że Polska nie jest krajem, na który Ameryka może liczyć jako sojusznika, jako przyjaciela - mówi Anne Applebaum, publicystka.

- Ludzie, którzy znają sprawy polskie w Waszyngtonie, gdzie jestem, zapytają właśnie o ustawę, która była dobrze opisana w gazetach amerykańskich: co to znaczy, dlaczego tak się dzieje i czy to jest antyamerykaństa ustawa - dodaje, podkreślając, że propozycja posłów PiS traktowana jest w USA jako "atak na biznes amerykański w Polsce".

Po co PiS-owi wprowadzenie takiej ustawy i zmuszenie amerykańskich właścicieli do sprzedaży większościowego udziału w TVN, jasno wytłumaczył już kilka dni temu poseł Marek Suski, który jest przedstawicielem wnioskodawców projektu nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji. Polityk wprost przyznał, że chodzi o to, by mieć wpływ na stację TVN.

Sprawa lotów marszałka Kuchcińskiego, nagrody dla rządu PiS-u, afera dwóch wież czy sprawa respiratorów i maseczek zakupionych przez resort zdrowia - to tylko kilka afer niewygodnych dla rządu PiS-u, o których na antenie TVN lub TVN24 mówiliśmy w ostatnich latach. To właśnie na te treści chcieliby mieć wpływ politycy.

Dlatego już sam pomysł, żeby ten czy inny polityk miał wpływ na to, o czym na antenie TVN i TVN24 informujemy, a o czym nie, powinien być sygnałem alarmowym.

- Człowiek musi mieć szansę powiedzieć, co myśli, w co wierzy. Jak są jakieś przymusy i ograniczenia, to tylko w ludziach się kotłuje nienawiść, bunt jakiś powstaje - zwraca uwagę aktorka Anna Dymna.

Anna Dymna nie jest politykiem, wręcz przeciwnie - od ponad 50 lat koncertuje się na działalności artystycznej, a ostatnio przede wszystkim na charytatywnej. - Bez wolności nie ma w ogóle demokracji - podkreśla.

- Jest jednym z warunków demokracji, jednym z warunków wolności wypowiedzi - dodaje z kolei aktor Andrzej Seweryn.

Opinie artystów nie są opiniami politycznymi - to refleksja osób ceniących sobie wolność.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS