"To nie tylko będzie wyrwa, to będzie klęska"

21.07.2021 | "To nie tylko będzie wyrwa, to będzie klęska"
21.07.2021 | "To nie tylko będzie wyrwa, to będzie klęska"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
21.07.2021 | "To nie tylko będzie wyrwa, to będzie klęska"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Po 1989 roku działacze Solidarności walczyli, by wolność i niezależność mediów to był w Polsce standard. Dlatego w interesie całego społeczeństwa jest, by tak pozostało. Zdaniem większości Polaków wolność mediów jest jedną z podstawowych wartości demokracji, a media powinny patrzeć politykom na ręce - wynika z sondażu Kantar dla TVN i TVN24.

Czytaj więcej: Jakie zadania stoją przed mediami? Jak ważna jest ich wolność? Sondaże dla TVN i TVN24

Czytaj więcej: Czy partia rządząca powinna mieć wpływ na treści emitowane w TVN? Sondaż

- Jak jej zabraknie, to nie będzie demokracji. To nie tylko będzie wyrwa, ale to będzie klęska - tak o ograniczaniu wolności słowa mówi dawny działacz antykomunistycznej opozycji Jacek Ambroziak.

Ambroziak jako poseł na Sejmie i prawnik z wykształcenia zajmował się ustawą znoszącą w 1990 roku cenzurę w Polsce. Jak mówi, dobrze znał wtedy Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Były działacz Solidarności podkreśla w rozmowie z "Faktami" TVN, że dziwi się działaniom podejmowanym przez PiS, ponieważ "Lech był za wolnością prasy, za zniesieniem cenzury".

Ludzie Solidarności w 1990 roku walczyli, by w Polsce pojawiła się jak największa liczba nowych, niezależnych, innych niż państwowe mediów, bo tylko to gwarantowało ich pluralizm.

- Jest to dla mnie przerażające - to cofanie się z naszego okresu tworzenia nowej, wolnej Polski demokratycznej, do innego gatunku PRL-u - ocenia działania PiS-u Ambroziak.

"Bez wolności nie ma w ogóle demokracji"

Wymierzona w telewizję TVN ustawa to działanie rządu PiS-u skierowane przeciwko największej amerykańskiej inwestycji w Polsce. - Nowa ustawa pogłębi wrażenie, że Polska nie jest krajem, na który Ameryka może liczyć jako sojusznika, jako przyjaciela - mówi Anne Applebaum, publicystka.

- Ludzie, którzy znają sprawy polskie w Waszyngtonie, gdzie jestem, zapytają właśnie o ustawę, która była dobrze opisana w gazetach amerykańskich: co to znaczy, dlaczego tak się dzieje i czy to jest antyamerykaństa ustawa - dodaje, podkreślając, że propozycja posłów PiS traktowana jest w USA jako "atak na biznes amerykański w Polsce".

Po co PiS-owi wprowadzenie takiej ustawy i zmuszenie amerykańskich właścicieli do sprzedaży większościowego udziału w TVN, jasno wytłumaczył już kilka dni temu poseł Marek Suski, który jest przedstawicielem wnioskodawców projektu nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji. Polityk wprost przyznał, że chodzi o to, by mieć wpływ na stację TVN.

Sprawa lotów marszałka Kuchcińskiego, nagrody dla rządu PiS-u, afera dwóch wież czy sprawa respiratorów i maseczek zakupionych przez resort zdrowia - to tylko kilka afer niewygodnych dla rządu PiS-u, o których na antenie TVN lub TVN24 mówiliśmy w ostatnich latach. To właśnie na te treści chcieliby mieć wpływ politycy.

Dlatego już sam pomysł, żeby ten czy inny polityk miał wpływ na to, o czym na antenie TVN i TVN24 informujemy, a o czym nie, powinien być sygnałem alarmowym.

- Człowiek musi mieć szansę powiedzieć, co myśli, w co wierzy. Jak są jakieś przymusy i ograniczenia, to tylko w ludziach się kotłuje nienawiść, bunt jakiś powstaje - zwraca uwagę aktorka Anna Dymna.

Anna Dymna nie jest politykiem, wręcz przeciwnie - od ponad 50 lat koncertuje się na działalności artystycznej, a ostatnio przede wszystkim na charytatywnej. - Bez wolności nie ma w ogóle demokracji - podkreśla.

- Jest jednym z warunków demokracji, jednym z warunków wolności wypowiedzi - dodaje z kolei aktor Andrzej Seweryn.

Opinie artystów nie są opiniami politycznymi - to refleksja osób ceniących sobie wolność.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS