W sesjach rady biorą udział zdalnie, niektórzy nie mają prawa jazdy. Zawnioskowali o podwyżki diet z uwagi na wzrost kosztów dojazdów

26.11.2021 | W sesjach rady biorą udział zdalnie, niektórzy nie mają prawa jazdy. Zawnioskowali o podwyżki diet z uwagi na wzrost cen paliw
26.11.2021 | W sesjach rady biorą udział zdalnie, niektórzy nie mają prawa jazdy. Zawnioskowali o podwyżki diet z uwagi na wzrost cen paliw
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
26.11.2021 | W sesjach rady biorą udział zdalnie, niektórzy nie mają prawa jazdy. Zawnioskowali o podwyżki diet z uwagi na wzrost cen paliwJan Błaszkowski | Fakty TVN

Radni Sztutowa (woj. pomorskie) wnioskowali o podwyżkę diet. Powołali się na rosnące koszty związane z dojazdami do urzędu na obrady. Tylko, że posiedzenia rady są zdalne, a niektórzy wnioskodawcy nawet nie mają prawa jazdy. Podwyżki ostatecznie zostały przegłosowane po tym jak radni zmienili uzasadnienie.

Radni gminy Sztutowo na Pomorzu wnioskowali o podwyżkę diet - z 140 złotych na 200 za jedno posiedzenie. Twierdzą, że wzrosły im koszty dojazdu na obrady.

Problem w tym, że większość radnych nie rusza się z domów, bo sesje rady są zdalne. Jednak rzeczywiście kilkoro przedstawicieli pojawia się osobiście na sesji, choć o kosztach tych podróży trudno mówić. Jak twierdzi radny Igor Rudziński - przeciwnik podwyżek - dom jednego z radnych wnioskodawców o podwyżki znajduje się w odległości 150 metrów od Urzędu Gminy, a na wszystkie posiedzenia udaje się pieszo.

- Spośród tych wnioskodawców dwóch chodzi pieszo na sesje, a pozostali mają nie więcej jak 3-4 kilometry w jedną stronę - zaznacza radny Igor Rudziński.

Radny Andrzej Szymański - jeden z wnioskodawców - w rozmowie z "Faktami" TVN początkowo nie chciał komentować uzasadnienia wniosku. Z kolei radna Krystyna Skrzek, która również wnioskowała o podwyżkę, wyznała, że nie mam prawa jazdy.

Podwyżki zostały przegłosowane

Co na to mieszkańcy? - Jednym szkolnym autobusem niech będą ich wozić: dzieci wozi do szkoły i od razu radnych po drodze by zbierał - proponuje Leszek Tyczkowski, mieszkaniec Sztutowa.

Na 5 minut przed głosowaniem okazało się, że podwyżka wciąż się należy, ale z innego powodu. Radni wyjaśnili, że więcej wydają nie na dojazdy, tylko na zakup materiałów do drukowania.

- Sam argument związany z kosztami cen paliwa był dla mnie argumentem zbyt małym - ocenia Robert Zieliński, wójt gminy Sztutowo.

- To uzasadnienie to wyszło głupio, ale prawdziwe uzasadnienie jest to, które było dzisiaj przeczytane - wyjaśnia radny Andrzej Szymański.

Podwyżki zostały przegłosowane, ale jest i zysk. - Trochę nieświadomie radni rozpromowali naszą gminę - uważa radny Igor Rudziński.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający", to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - mówią, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS