Reakcje na gest posłanki Lichockiej. W tle problemy polskiej ochrony zdrowia

15.02.2020 | Reakcje na gest posłanki Lichockiej. W tle problemy polskiej ochrony zdrowia
15.02.2020 | Reakcje na gest posłanki Lichockiej. W tle problemy polskiej ochrony zdrowia
Marek Nowicki | Fakty TVN
15.02.2020 | Reakcje na gest posłanki Lichockiej. W tle problemy polskiej ochrony zdrowiaMarek Nowicki | Fakty TVN

Gest posłanki Joanny Lichockiej w trakcie debaty nad dofinansowaniem mediów publicznych wywołał wiele reakcji, nie tylko wśród polityków. Finansowanie onkologii to temat, który powinien łączyć, a nie dzielić, dlatego lekarze z Poznania proponują, by te polityczne emocje skierować przeciwko wspólnemu wrogowi.

Gest wykonany w ferworze politycznych emocji przez posłankę Prawa i Sprawiedliwości Joannę Lichocką podczas czwartkowych obrad Sejmu dotknął wielu pacjentów i ich rodziny.

Do grona tych osób należy pan Rafał Smykowski - ojciec dziewczynki, na której szybkie i skuteczne wybudzenie ze śpiączki po wypadku samochodowym brakuje pieniędzy.

Pan Rafał oburzony wydarzeniami w Sejmie postanowił nagrać filmik, w którym wykorzystał gest, jakiego użyła posłanka Lichocka. Mężczyzna na nagraniu drapie się pod nosem i pod okiem środkowym palcem.

- Też chciałem nagrać swoje "podziękowanie" dla Sejmu w sprawie tych pieniędzy dla telewizji. I też jestem taki wzruszony za to, co się stało - tłumaczy na nagraniu Rafał Smykowski naśladując gest posłanki Lichockiej - Jestem z Monisią w szpitalu. Moni jest w śpiączce. Oczywiście nie ma tu na nic pieniędzy. Moni ma na dobę 30 minut ćwiczeń z fizjoterapii - dodaje ojciec.

Historia ojca chorej dziewczynki poruszyła tysiące internautów, w tym także doktora Michała Zembalę.

- Każdego, kto widział post pana Rafała, dotknęło to, o czym on mówił i w jaki sposób mówił. Bo mnie w szczególności, jako rodzica i lekarza, zatrważa prawdziwość tej sytuacji. On ma rację, bo pieniędzy w systemie brakuje i będzie brakować - mówi dr hab. Michał Zembala, kardiochirurg ze Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Pomocy muszą szukać za granicą

O ciężkiej sytuacji w polskiej opiece zdrowotnej wie Kajetan Gawarecki, który też zareagował na wydarzenia w Sejmie. Pan Kajetan jako pielęgniarz towarzyszy wielu ciężko chorym w podróży za granicę.

- Jest wielu pacjentów, którzy szukają leczenia za granicą i zyskują je, nawet za bardzo bliską granicą - opowiada Kajetan Gawarecki. Dodaje, że w Polsce są duże możliwości leczenia, jednak brakuje na nie środków.

Nasz redakcyjny kolega Rafał Poniatowski od trzech lat walczy z czerniakiem w czwartym stadium. W Polsce nie dostał skutecznego leczenia z powodu braku pieniędzy.

- Poza Polską immunoterapia to są dwa połączone leki, ponieważ działają one wtedy o wiele lepiej niż każdy z tych leków osobno. W Polsce jest to albo jeden, albo drugi lek, tylko i wyłącznie taka możliwość istnieje. Powód prosty: brak pieniędzy - tłumaczy Rafał Poniatowski, dziennikarz TVN24.

W tej sytuacji zrozumiałe emocje pacjentów i lekarzy wzbudził zarówno wniosek opozycji, aby przeznaczyć dwa dodatkowe miliardy na walkę z rakiem, jak i gest posłanki ekipy rządzącej, która ten wniosek odrzuciła.

Lekarze z Poznania zachęcają do badań

Lekarze z Poznania proponują, aby te polityczne emocje skierować przeciwko wspólnemu wrogowi.

W mediach społecznościowych pojawił się filmik nagrany przez Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów, w którym pracownicy zachęcają do wykonywania profilaktycznych badań.

- Nazywam się Dariusz Godlewski i od 21 lat kieruję Ośrodkiem Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów i wraz z zespołem od 21 lat razem pokazujemy rakowi ten gest. Dlatego prosimy was: badajcie się, kontrolujcie swoje ciało, dbajcie o siebie. Zróbcie to samo: pokażcie f***k rakowi - mówi na nagraniu doktor Godlewski.

Politycy nie mogą podgrzewać atmosfery i grać nadzieją tam, gdzie chodzi o życie. W sprawie finansowania onkologii powinno być porozumienie ponad podziałami. To wyzwanie tak dla rządzących, jak i dla opozycji.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS