Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"

20.12.2021 | Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"
20.12.2021 | Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.12.2021 | Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"Maciej Knapik | Fakty TVN

Wolne media to wolni ludzie i wolna Polska. Wiedzą o tym setki tysięcy Polaków, co było widać w niedzielę na ulicach ponad stu miast w kraju. Pod apelem w sprawie zawetowania przez prezydenta lex TVN podpisało się już niemal dwa i pół miliona osób.

W poniedziałek reporterka TVN24 chciała zadać pytanie ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu w sprawie lex TVN, niestety bezskutecznie. - Proszę pani, myśmy tu przyszli w sprawie Marka Chagalla, a nie pani problemów - odpowiedział Gliński.

APEL W OBRONIE TVN

Reporterka zwróciła uwagę, że pod apelem o zawetowanie ustawy przez prezydenta podpisały się ponad dwa miliony osób. Ktoś z osób towarzyszących ministrowi kultury odparł, że "w tym Józef Stalin". Porównywanie sympatyków TVN-u do Stalina, tyrana i mordercy, jest obraźliwe, choć rozbawiło to ministra Glińskiego.

W niedzielę w całej Polsce odbyły się protesty z żądaniem weta od prezydenta Andrzeja Dudy wobec lex TVN, czyli prawa, które uderza w całkowicie niezależną od władzy telewizję. Niezależną, bo należącą do amerykańskiego koncernu, na który ani PiS, ani inni polscy politycy, nie mają żadnego wpływu.

Wszystko wskazuje więc, że właśnie o ten wpływ chodzi. Mówił o tym na początku lipca poseł Marek Suski.

Lex TVN ma doprowadzić do zmiany właściciela. - To stwarza poważne zagrożenie dla wolności mediów i pluralizmu w Polsce - ocenia działania władz Christian Wigand, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska jest krytycznie nastawiona do ustawy, ale mimo tego Marek Suski twierdzi, że lex TVN ma ochraniać Unię Europejską. - Krótko mówiąc: bronimy interesów Unii - przekonywał polityk w programie "Graffiti" w Polsat News.

Poseł Suski jest twarzą lex TVN i twierdzi, że w Polsce nie ma równowagi w mediach. - Nie ma silnych mediów, które byłyby mediami takimi, które wspierałyby rząd - mówił Suski w Polsat News.

Media nie są od tego, żeby wspierać rząd - mówiono na niedzielnych protestach.

- Przyszedłem, żeby bronić pilota telewizyjnego. Nie będą nam mówić co mamy naciskać, co mamy oglądać - mówił podczas manifestacji Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN.

Głos premiera

Do sprawy lex TVN odniósł się również premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że nowelizacja ustawy jest "doszczegółowieniem przepisów, które były omijane".

Przepisy były i są przestrzegane. Ponadto argument, że chodzi o obronę polskich mediów przed przejęciem przez wrogie dyktatury czy kartele narkotykowe - o czym mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński - odnosi się do sytuacji, która po prostu nie ma miejsca.

Na protestach w obronie TVN i innych wolnych mediów pojawili się też politycy opozycji.

- Żadne media - i to jest kwestia fundamentalna dla demokracji - nie mogą zostać podporządkowane władzy - mówił Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

- My dzisiaj tu jesteśmy w obronie wolnych mediów i wolnego słowa - podkreślał Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

- Oni tych wolnych mediów nie chcą, bo boją się prawdy - alarmował Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z Koalicji Polskiej.

Lex TVN trafiło do prezydenta

Lex TVN trafiło już do prezydenta Andrzeja Dudy. - Czekamy na jego decyzję - mówi Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent i jego otoczenie już w latem sugerowali weto w sprawie ustawy. Część polityków przypuszcza, że prezydent skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

- Za miesiąc, dwa, trzy miesiące nagle się okaże, że znowu z dnia na dzień ustawa jest wyjęta przez Trybunał - mówi prof. Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Opozycja donosi do prokuratury na posłów Prawa i Sprawiedliwości z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu - zdaniem polityków kierujący pracami komisji naruszyli prawo, bo lex TVN był procedowany bez zachowania terminów.

- Jest to przekroczenie uprawnień, które jest przestępstwem - mówi poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.

To już kolejne doniesienie w sprawie polityków PiS. Poprzednie dotyczyły nieuzasadnionej - zdaniem opozycji - reasumpcji głosowania, gdy PiS-owi zabrakło większości przy lex TVN. Tyle że szefem prokuratury jest Zbigniew Ziobro, który jest częścią obozu władzy i głosował za przyjęciem lex TVN.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W wyborach samorządowych Prawo i Sprawiedliwość miało hasło: "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS