Fakty - oglądaj online

Kręci się

Policja testuje kamery mundurowe. Docelowo mają rejestrować wszystkie interwencje

Kamery na policyjne mundury. Pomysł wraca po wrocławskim skandalu i śmierci w komisariacie Igora Stachowiaka. Testy kamer, które mają bronić i policjanta i obywatela, przeprowadzają policjanci z Katowic.

Im większa agresja, im poważniejsza interwencja tym więcej może się zdarzyć. By podczas zeznań po zdarzeniu nikt niczego nie przekręcił policjanci będą kręcić filmy. Ale to nie jedyny plus kamer noszonych na mundurach. - Powoduje to, że grupa traci anonimowość. W związku z tym jej agresja ulega obniżeniu. Mamy sygnały od policjantów, że w zdecydowanym stopniu ułatwia to działanie - tłumaczy inspektor Robert Śliwa z oddziału prewencji policji w Katowicach.

Kamery sprawdziły się już w poskramianiu kiboli i w rejonie stadionów i na autostradach, bo właśnie w okolice autostrad zaczęły przenosić się bandyckie ustawki. Jak tłumaczy policja, kamery umożliwiają "prowadzenie działania bez konieczności wykorzystywania jakichkolwiek środków przymusu bezpośredniego".

Przymus bezpośredni, którego skutki wstrząsnęły całą Polską, mógł bezpośrednio przyczynić się do śmierci Igora Stachowiaka.

25-latek nie zasłużył na taki przymus ani na wrocławskim rynku, ani w toalecie komisariatu. Żadna z kamer w komisariacie niczego nie zarejestrowała. I gdyby nie nagrania z paralizatora, prawdopodobnie nigdy nie dowiedzielibyśmy się, co zaszło. Kamery na mundurach mają to zmienić.

"Charakter kontrolujący"

- Każdy człowiek, który wie, że jego zachowanie, ruchy, wypowiedzi są dokładnie rejestrowane, na pewno będzie bardziej ostrożny w swoich działaniach. To ma taki charakter kontrolujący - tłumaczy Jerzy Pobocha z Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej.

Na razie policja w Katowicach testuje kamery podczas imprez masowych, ale docelowo ma je mieć każdy patrol. Praca funkcjonariuszy ma być nagrywana podczas każdej interwencji. To, co zarejestrują kamery, ma być i dowodem, i materiałem szkoleniowym. - Tak aby modzi adepci, którzy uczą się dopiero w szkołach policyjnych, mogli zobaczyć jak w praktyce wyglądają te najtrudniejsze, najcięższe interwencje - tłumaczy mł. insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Pionierami w rejestrowaniu interwencji byli strażnicy miejscy m.in. w Łodzi i na Śląsku. Niestety na takie inwestycje nie łatwo gminom znaleźć pieniądze.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 17 stycznia

  Fakty z 17 stycznia

  Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Czy jego zabójstwu można było zapobiec? Matka sprawcy informowała policję, że jej syn może coś zrobić, a korespondencja krążyła między policją a zakładem karnym. W programie również o pierwszym ładunku medycznej marihuany, który trafił do Polski, gram ma kosztować 65 złotych,a pacjentów, którym jest potrzebna, są tysiące. Powiemy także o ofierze gwałtu, która mieszka kilka domów dalej od jednego z oskarżonych o jej gwałt. Sąd zdecydował się bowiem wypuścić podejrzanych. W programie również o akcie oskarżenia w sprawie organizacji "urodzin" Adolfa Hitlera w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

  Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

  Podczas uroczystej sesji na Dworze Artusa wspominali i żegnali go przyjaciele, a podczas przemarszu ulicami miasta gdańszczanie. Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza teraz wystawiona jest w Europejskim Centrum Solidarności. Do piątku do godziny 17:00 każdy może przyjść i osobiście pożegnać prezydenta Gdańska. Można wpisać się także do księgi kondolencyjnej. Przed wejściem do budynku powstała bardzo długa, kilkusetmetrowa kolejka. W piątek po 17:00 trumna zostanie przeniesiona do Bazyliki Mariackiej. Tam w sobotę odbędzie się pogrzeb.

  czytaj więcej »
 • Uczestnicy "urodzin Hitlera" usłyszeli zarzuty

  Uczestnicy "urodzin Hitlera" usłyszeli zarzuty

  W sądzie jest akt oskarżenia wobec kolejnych sześciu osób - to organizatorzy i uczestnicy "urodzin Hitlera", które pokazał "Superwizjer" TVN. Już wcześniej byli pod lupą prokuratury w podobnych sprawach. Teraz zarzuca im się propagowanie nazistowskiego ustroju państwa.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 18 stycznia

  Prognoza pogody na piątek 18 stycznia

  W piątek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Na północnym zachodzie Polski bez opadów, na pozostałym obszarze kraju przelotne opady śniegu do 1-5 cm. Ślisko! Temperatura maksymalna od 0 w skali Celsjusza na Wybrzeżu i 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50-60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 16 stycznia

  Fakty z 16 stycznia

  Gdańskie władze podały harmonogram uroczystości związanych z pożegnaniem Pawła Adamowicza. Pogrzeb odbędzie się w sobotę. W programie także między innymi o dalszych losach brexitu, o ustawie budżetowej na przyszły rok, a także o trudnych warunkach pogodowych w górach. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Podano plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska

  Podano plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska

  W czwartek po południu rozpocznie się pożegnanie Pawła Adamowicza - po specjalnej sesji Rady Miasta Gdańska trumna zostanie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Pogrzeb rozpocznie się w sobotę od mszy w Bazylice Mariackiej. Rodzina zmarłego prosi, by nie kupować kwiatów, ale wesprzeć bliskie sercu prezydenta organizacje dobroczynne - WOŚP i hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

  czytaj więcej »
tvnpix