Policja testuje kamery mundurowe. Docelowo mają rejestrować wszystkie interwencje

30.05.2017 | Policja testuje kamery mundurowe. Docelowo mają rejestrować wszystkie interwencje
30.05.2017 | Policja testuje kamery mundurowe. Docelowo mają rejestrować wszystkie interwencje
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
30.05.2017 | Policja testuje kamery mundurowe. Docelowo mają rejestrować wszystkie interwencjeMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Kamery na policyjne mundury. Pomysł wraca po wrocławskim skandalu i śmierci w komisariacie Igora Stachowiaka. Testy kamer, które mają bronić i policjanta i obywatela, przeprowadzają policjanci z Katowic.

Im większa agresja, im poważniejsza interwencja tym więcej może się zdarzyć. By podczas zeznań po zdarzeniu nikt niczego nie przekręcił policjanci będą kręcić filmy. Ale to nie jedyny plus kamer noszonych na mundurach. - Powoduje to, że grupa traci anonimowość. W związku z tym jej agresja ulega obniżeniu. Mamy sygnały od policjantów, że w zdecydowanym stopniu ułatwia to działanie - tłumaczy inspektor Robert Śliwa z oddziału prewencji policji w Katowicach.

Kamery sprawdziły się już w poskramianiu kiboli i w rejonie stadionów i na autostradach, bo właśnie w okolice autostrad zaczęły przenosić się bandyckie ustawki. Jak tłumaczy policja, kamery umożliwiają "prowadzenie działania bez konieczności wykorzystywania jakichkolwiek środków przymusu bezpośredniego".

Przymus bezpośredni, którego skutki wstrząsnęły całą Polską, mógł bezpośrednio przyczynić się do śmierci Igora Stachowiaka. 25-latek nie zasłużył na taki przymus ani na wrocławskim rynku, ani w toalecie komisariatu. Żadna z kamer w komisariacie niczego nie zarejestrowała. I gdyby nie nagrania z paralizatora, prawdopodobnie nigdy nie dowiedzielibyśmy się, co zaszło. Kamery na mundurach mają to zmienić.

"Charakter kontrolujący"

- Każdy człowiek, który wie, że jego zachowanie, ruchy, wypowiedzi są dokładnie rejestrowane, na pewno będzie bardziej ostrożny w swoich działaniach. To ma taki charakter kontrolujący - tłumaczy Jerzy Pobocha z Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej.

Na razie policja w Katowicach testuje kamery podczas imprez masowych, ale docelowo ma je mieć każdy patrol. Praca funkcjonariuszy ma być nagrywana podczas każdej interwencji. To, co zarejestrują kamery, ma być i dowodem, i materiałem szkoleniowym. - Tak aby modzi adepci, którzy uczą się dopiero w szkołach policyjnych, mogli zobaczyć jak w praktyce wyglądają te najtrudniejsze, najcięższe interwencje - tłumaczy mł. insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji. Pionierami w rejestrowaniu interwencji byli strażnicy miejscy m.in. w Łodzi i na Śląsku. Niestety na takie inwestycje nie łatwo gminom znaleźć pieniądze.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W wyborach samorządowych Prawo i Sprawiedliwość miało hasło: "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS