Fakty - oglądaj online

Kręci się

Policja testuje kamery mundurowe. Docelowo mają rejestrować wszystkie interwencje

Kamery na policyjne mundury. Pomysł wraca po wrocławskim skandalu i śmierci w komisariacie Igora Stachowiaka. Testy kamer, które mają bronić i policjanta i obywatela, przeprowadzają policjanci z Katowic.

Im większa agresja, im poważniejsza interwencja tym więcej może się zdarzyć. By podczas zeznań po zdarzeniu nikt niczego nie przekręcił policjanci będą kręcić filmy. Ale to nie jedyny plus kamer noszonych na mundurach. - Powoduje to, że grupa traci anonimowość. W związku z tym jej agresja ulega obniżeniu. Mamy sygnały od policjantów, że w zdecydowanym stopniu ułatwia to działanie - tłumaczy inspektor Robert Śliwa z oddziału prewencji policji w Katowicach.

Kamery sprawdziły się już w poskramianiu kiboli i w rejonie stadionów i na autostradach, bo właśnie w okolice autostrad zaczęły przenosić się bandyckie ustawki. Jak tłumaczy policja, kamery umożliwiają "prowadzenie działania bez konieczności wykorzystywania jakichkolwiek środków przymusu bezpośredniego".

Przymus bezpośredni, którego skutki wstrząsnęły całą Polską, mógł bezpośrednio przyczynić się do śmierci Igora Stachowiaka.

25-latek nie zasłużył na taki przymus ani na wrocławskim rynku, ani w toalecie komisariatu. Żadna z kamer w komisariacie niczego nie zarejestrowała. I gdyby nie nagrania z paralizatora, prawdopodobnie nigdy nie dowiedzielibyśmy się, co zaszło. Kamery na mundurach mają to zmienić.

"Charakter kontrolujący"

- Każdy człowiek, który wie, że jego zachowanie, ruchy, wypowiedzi są dokładnie rejestrowane, na pewno będzie bardziej ostrożny w swoich działaniach. To ma taki charakter kontrolujący - tłumaczy Jerzy Pobocha z Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej.

Na razie policja w Katowicach testuje kamery podczas imprez masowych, ale docelowo ma je mieć każdy patrol. Praca funkcjonariuszy ma być nagrywana podczas każdej interwencji. To, co zarejestrują kamery, ma być i dowodem, i materiałem szkoleniowym. - Tak aby modzi adepci, którzy uczą się dopiero w szkołach policyjnych, mogli zobaczyć jak w praktyce wyglądają te najtrudniejsze, najcięższe interwencje - tłumaczy mł. insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Pionierami w rejestrowaniu interwencji byli strażnicy miejscy m.in. w Łodzi i na Śląsku. Niestety na takie inwestycje nie łatwo gminom znaleźć pieniądze.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 21 października

  Fakty z 21 października

  Drobne incydenty i tłumy w lokalach. Polacy wybierają samorządy. W programie także rozmowa z jedyną osobą, która ocalała z katastrofy lotniczej 4 lata temu, o myśliwych, którzy chcą legalizacji polowania z łukami, a także o Polaku, który na rowerze przejechał Himalaje. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Nowoczesna technologia i pierwsze wyniki. Wieczór wyborczy w TVN24

  Nowoczesna technologia i pierwsze wyniki. Wieczór wyborczy w TVN24

  W niedzielę 21 skończy się cisza wyborcza i będziemy mogli poznać wyniki sondażu exit poll, przeprowadzonego wśród osób wychodzących z lokali wyborczych. Wieczór wyborczy w TVN24 zaczyna się o 20:45. Poprowadzi go Anita Werner. A wyniki wyborów komentować będą goście Justyny Pochanke, Moniki Olejnik, Konrada Piaseckiego i Małgorzaty Łaszcz.

  czytaj więcej »
 • Jedna operacja zamiast szesnastu. Rewolucyjne implanty nadzieją dla dzieci

  Jedna operacja zamiast szesnastu. Rewolucyjne implanty nadzieją dla dzieci

  Prostowanie kręgosłupów dzieci za pomocą nowoczesnych magnetycznych prętów to metoda, która oszczędza dzieciom cierpień, bo implantów nie trzeba już wymieniać, gdy mały pacjent rośnie. Kilka dni temu operację wszczepienia takich prętów przeszła w Białymstoku Amelia. Lekarze mają nadzieję, że więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z tej metody.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na poniedziałek 22 października

  Prognoza pogody na poniedziałek 22 października

  Rano możemy spodziewać się mgieł i zamglenia, szczególnie na południu i w centrum kraju. W trakcie dnia na południowym-wschodzie i południu kraju będzie pogodnie. W pozostałych regionach kraju będzie pochmurno z przemieszczającymi się - od północy w głąb kraju - opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, Warmii i Kujawach, 13 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 15 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny. W porywach na Pomorzu do 50 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 20 października

  Fakty z 20 października

  W Londynie setki tysięcy osób wyszły na ulice, by domagać się drugiego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W programie również o sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24, w którym zapytaliśmy o to, czy Kościół powinien płacić za przestępstwa księży? Powiemy również o prestiżowej Nagrodzie Księżnej Asturii dla Krzysztofa Wielickiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Dziennikarz nie żyje. Arabia Saudyjska już nie zaprzecza

  Dziennikarz nie żyje. Arabia Saudyjska już nie zaprzecza

  Drastyczna zbrodnia w zapalnym regionie świata. Arabia Saudyjska już nie zaprzecza, że na terenie jej konsulatu w Turcji zginął amerykański dziennikarz - Saudyjczyk, który bardzo się naraził dynastii Saudów. Arabia teraz twierdzi, że wdał się w bójkę i tak został zabity, ale Turcja mówi o torturowaniu go przez agentów i poćwiartowaniu, co mają potwierdzać nagrania. Wcześniej z Arabii Saudyjskiej płynęły zapewnienia, że Dżamal Chaszodżdżi wyszedł z konsulatu i dopiero potem zaginął.

  czytaj więcej »
tvnpix