Podwyżki dla polityków. "Wydaje się, że większość senatorów będzie za odrzuceniem"

16.08.2020 | Podwyżki dla polityków. "Wydaje się, że większość senatorów będzie za odrzuceniem"
16.08.2020 | Podwyżki dla polityków. "Wydaje się, że większość senatorów będzie za odrzuceniem"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
16.08.2020 | Podwyżki dla polityków. "Wydaje się, że większość senatorów będzie za odrzuceniem"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Głosujący za podwyżkami w Sejmie przekonują, że żeby ludzie szli do polityki, muszą przyzwoicie zarabiać. Ale większe emocje niż same kwoty budzi czas, kiedy się na nie zdecydowano. Teraz Senat będzie się zastanawiał co zmienić, albo jak to wytłumaczyć tym, którzy właśnie tracą pracę.

W Senacie wiedzą, jaki potężny kryzys społeczny zafundowali im posłowie, przyznając sobie i władzy podwyżki.

- Wydaje się, że większość senatorów będzie za odrzuceniem tego projektu - uważa Bogdan Zdrojewski, senator z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Senat może ustawę odrzucić, przyjąć bez poprawek albo poprawić. Być może ta opcja zwycięży.

- Nie powinniśmy działać na zasadzie straży pożarnej - dodaje Marek Borowski, senator z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

PiS w ten sposób uchwalił niejedną ustawę, ale wtedy opozycja protestowała. Teraz nawet nie zabrała głosu w debacie ani Koalicja Obywatelska, ani Lewica. Projekt pojawił się nagle i został przyjęty w siedem godzin.

- Tej dyskusji nie odbyliśmy na zarządzie krajowym na przykład - mówi Andrzej Halicki, eurodeputowany PO.

Liderzy Koalicji nie chcą się wypowiadać. Ci, którzy uznali, że trzeba coś napisać, jeszcze dolali oliwy do ognia. "Kraj, w którym wiceminister finansów zarabia siedem tysięcy złotych, a firmy mogą sobie kupić dowolnego posła czy radnego za 2 tysiące zł miesięcznie, to kraj galopujący w stronę korupcji" - stwierdziła Barbara Nowacka. Tłumaczenia i wymowne milczenie liderów potęgują kryzys, o którym kierownictwo Platformy już wie.

- Można powiedzieć tylko "przepraszam" i jeszcze raz rozważyć tę decyzję - mówi Andrzej Halicki.

- Widząc, jak bardzo ta decyzja dotknęła moich wyborców, żałuję, że jako klub nie podjęliśmy innej i uważam ją za błąd. Także to, że zagłosowałam "za" - stwierdziła na Izabela Leszczyna z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Kryzys w PO

Kryzys wewnątrz PO eskaluje, bo jest też świadomość, że to Jarosław Kaczyński po raz kolejny "ograł" opozycję.

- Pewnym sposobem i trikiem PiS-u Platforma znowu została wprowadzona w stan bardzo potężnego kryzysu. Kryzys przywództwa jest widoczny gołym okiem - twierdzi Bogdan Zdrojewski.

Podobnie jest z Lewicą. Liderzy milczą, posłowie się tłumaczą.

- Polakom rosło przez 10 lat, posłom spadało i teraz jest tak, że posłowie zarabiają 5700. To jest mniej więcej pensja na poziomie kierownika takiego większego sklepu - przekonuje Maciej Gdula z KKP Lewicy, Wiosny.

Koledzy z Razem przypominają jednak, że jest recesja i kryzys wywołany pandemią. - Jak ktoś sam ma ściętą pensję do 80 procent, bo kryzys, a w tym samym czasie posłowie podwyższają sobie pensje, to może być jeszcze bardziej oburzające dla ludzi - mówi Maciej Konieczny z KKP Lewicy, Razem.

"Kwestia ta wymaga uregulowania"

Na podwyżkach najbardziej traci Koalicja Obywatelska i Lewica, a najmniej PiS. Choć to partia władzy była pomysłodawcą projektu.

- Mimo tych wszystkich tarć w Sejmie, w jednej sprawie ten PO-PiS jest jednomyślny. Mianowicie w przyznawaniu sobie podwyżek - zauważa Paweł Kukiz z KP Koalicji Polskiej, Kukiz'15.

Podwyżki dostaną nie tylko parlamentarzyści, nie tylko samorządowcy, ale także premier, ministrowie, wiceministrowie, a także prezydent. Po raz pierwszy pieniądze dostanie pierwsza dama i to spore.

- Kwestia ta wymaga uregulowania. Rozumiem też emocje, które budzi, bo faktycznie czas jest szczególny - mówi Joanna Kopcińska, eurodeputowana PiS.

Obniżone pensje poselskie to dzieło Jarosława Kaczyńskiego, który ratował poparcie po ujawnieniu nagród w rządzie Beaty Szydło. W Senacie rozważany jest pomysł, by przywrócić je do poziomu z 2018 roku.

- Inne rozwiązania, które dotyczą posłów, partii politycznych, powinny wchodzić w życie od następnej kadencji - zapewnia Marek Borowski.

Senat zbiera się w poniedziałek. Jednak nie musi natychmiast rozpatrywać projektu.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS