Miała być nowa energia, konkretów brak. "Jest takie przegrupowanie sił"

07.09.2020 | Miała być nowa energia, konkretów brak. "Jest takie przegrupowanie sił"
07.09.2020 | Miała być nowa energia, konkretów brak. "Jest takie przegrupowanie sił"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
07.09.2020 | Miała być nowa energia, konkretów brak. "Jest takie przegrupowanie sił"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Gdy obóz rządowy zajmuje się rekonstrukcją, największa opozycyjna partia zadaje się tkwić w bezruchu. Rafał Trzaskowski miał odrodzić w Polsce energię z kampanii, ale jemu energię zabierają na razie problemy z Warszawy. W obozie Platformy podobno trwa burza mózgów. Co z niej wyniknie?

Wyczerpani kampanią prezydencką politycy Platformy pojechali na wakacje. I choć władza dostarcza wielu tematów do reakcji, dopiero się organizują.

- Przygotowujemy przede wszystkim nową ofensywę, jeśli chodzi o Platformę. Myślę, że w ciągu najbliższych dni będzie można zobaczyć wyniki. No i czekamy wszyscy na to, jak objawi nam się ruch Rafała Trzaskowskiego - zapewnia poseł Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej i klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Inicjatywa Rafała Trzaskowskiego została ogłoszona w Gdyni zaraz po przegranych wyborach. Miało być wielkie otwarcie 5 września, ale kolejna awaria oczyszczalni ścieków w Warszawie zniweczyła te plany. Teraz Platforma może tylko czekać. O wszystkim więc mówi w czasie przyszłym.

- Mamy wskazany kierunek, bardzo wyraźny, przez przewodniczącego Borysa Budkę. Wiemy, w jakim kierunku podąża Rafał Trzaskowski - mówi poseł Platformy Sławomir Nitras. Jaki to kierunek? - To jest oczywiste. Budujemy ruch obywatelski - odpowiada Nitras.

- Jest teraz takie przegrupowanie sił. Jest burza mózgów programowa - dodaje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej i Inicjatywy Polska.

Dla tych wyborców, którzy w czasie prezydenckiej kampanii uwierzyli, że zwycięstwo jest możliwe, a potem czekali na jakiekolwiek działanie, ta burza mózgów trwa o wiele za długo.

- Budujemy projekt, który ma docelowo doprowadzić do zmian w Polsce za trzy lata. To jest projekt, który nie może się wypalić po tygodniu czy dwóch. On musi być utrzymywany na stałym poziomie przez trzy lata - podkreśla jednak Cezary Tomczyk.

Wewnętrzna rywalizacja?

Politycy PO starają się tłumić niecierpliwość, choć przyznają, że bierność się przeciąga.

- Zgadzam się z tym, że w ostatnich tygodniach sami daliśmy taki asumpt do publicznych dyskusji o tym, co źle jest wewnętrznie (w Platformie Obywatelskiej - przyp. red.) - mówi Sławomir Nitras.

Po kompromitacji władz PO z głosowaniem za podwyżkami dla posłów w klubie wrze. Najgorętszym krytykiem Platformy jest jej były przewodniczący Grzegorz Schetyna i jego zwolennicy.

- Jesteśmy w takim momencie trochę niewiadomych, bo PiS zajmuje się sobą - przyznaje Agnieszka Pomaska z Platformy Obywatelskiej.

Platforma też zajmuje się sobą i wewnętrzną rywalizacją. Choć politycy Koalicji odpierają zarzuty.

- Każdego dnia pokazujemy zaniedbania w ochronie zdrowia. Każdego dnia pokazujemy zaniedbania w edukacji. Każdego dnia pokazujemy nepotyzm - przekonuje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej i Koalicji Obywatelskiej.

Nawet jeśli zgodzić się ze słowami posłanki Lubnauer, to Koalicji brakuje jednego: przedstawiania własnych pomysłów.

- My z pozytywnym, dobrym programem będziemy prezentować alternatywną Polskę, lepszą Polskę - zapewnia Borys Budka, obecny szef PO.

Słowa przewodniczącego największej opozycyjnej partii mówią jednak o przyszłości, a dodatkowo brak w nich konkretów.

Co z Nową Solidarnością?

W poniedziałek Borys Budka pojechał na Podkarpacie.

- Nigdy nie będzie zgody Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej, do politycznego wykorzystywania instytucji państwowych do ataku na niezależnych samorządowców - zapowiada przewodniczący PO.

Jak mówi Budka - wójtowie niezwiązani z Prawem i Sprawiedliwością nie dostają absolutoriów, co może być podstawą rozpisania referendów o ich odwołanie, a to samorządy mają być trzonem ruchu Trzaskowskiego.

Sam Trzaskowski atakowany jest za awarię w stolicy nie tylko przez PiS. Krytyczne głosy pojawiają się również z obozu Lewicy. Robert Biedroń mówił, że "Warszawie brakuje dobrego gospodarza".

Prezydent stolicy odpowiada krytykom, że nie wchodzi "w polityczną walkę na poziomie ścieków". Dodaje, że jego wyborcy oczekują zdefiniowania na nowo wizji Polski i sposobu realizacji tej wizji w postaci nowego programu. Tym ma być Nowa Solidarność.

Jednak wciąż nie wiadomo, kiedy nastąpi to wielkie otwarcie.

Wiadomo tylko, że w październiku będzie nowy szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W wyborach samorządowych Prawo i Sprawiedliwość miało hasło: "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS