"Nie ma gratulacji, nie ma radości". Jak wygląda pomoc państwa w przypadku porodu dziecka z ciężką wadą?

"Nie ma gratulacji, nie ma radości". Jak wygląda pomoc państwa w przypadku porodu dziecka z ciężką wadą?
"Nie ma gratulacji, nie ma radości". Jak wygląda pomoc państwa w przypadku porodu dziecka z ciężką wadą?
Fakty TVN
"Nie ma gratulacji, nie ma radości". Jak wygląda pomoc państwa w przypadku porodu dziecka z ciężką wadą?Fakty TVN

W czwartek Trybunał Konstytucyjny pod kierownictwem Julii Przyłębskiej uznał za niekonstytucyjny przepis dopuszczający możliwość aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Od tego dnia na ulicach wielu polskich miast dochodzi do masowych protestów. Kobiety pytają: jeśli państwo każe nam rodzić ciężko uszkodzone płody, to gdzie? Posłanka Prawa i Sprawiedliwości odpowiada, że takich miejsc jest w Polsce "bardzo dużo" i odsyła po pomoc do organizacji pozarządowych.

Lekarka, która odbierała porody dzieci z ciężką, nieodwracalną wadą takie dni pamięta długo.

- Każdy obecny przy porodzie jest świadomy tego, kto przyjdzie na świat. Nie ma gratulacji, nie ma radości - mówi Anna Parzyńska ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Na sali poporodowej słychać okrzyki szczęścia i płacz zdrowych noworodków. To bardzo trudne dla kobiety, która musi pożegnać swoje dziecko. Odizolowana od reszty oddziału hospicyjna porodówka w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu to rzadkość. Znacznie częściej dzieci, które wkrótce mają umrzeć, rodzą się tuż obok zdrowych.

- Rzadko się zdarza, żeby obok, na sąsiednim stanowisku, czy w osobnej sali, nie toczył się normalny poród, gdzie rodzina, mama się cieszy zdrowym, wspaniałym dzieckiem - zaznacza prof. Mariusz Zimmer, kierownik II Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Kobiety pytają więc: jeśli państwo każe nam rodzić ciężko uszkodzone płody, to gdzie?

Na to pytanie odpowiedzi starała się udzielić posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Milczanowska, która twierdzi, że takich miejsc w Polsce "bardzo dużo".

- Pamiętajmy, że jest bardzo wiele miejsc wsparcia dla takich rodziców. Są to hospicja perinatalne, o których się w ogóle nie mówi. Jest cała masa fundacji, która pomaga - wymienia Milczanowska.

Przedstawicielka partii rządzącej odsyła po pomoc do organizacji pozarządowych, które finansowane są między innymi z datków.

Finansowanie hospicjów przez NFZ

Hospicja perinatalne zajmują się dziećmi z wadami letalnymi do momentu porodu, który zwykle jest też momentem ich śmierci. Dopiero od niedawna są finansowe przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Lubelskie hospicjum od NFZ dostaje jednorazowo 1450 złotych na dziecko. Niezależnie od tego, ile miesięcy potrwa ciąża, czy dziecko przeżyje poród i ile konsultacji ze specjalistami potrzebują jego rodzice.

- Nie jest to duża kwota, szczególnie kiedy tych spotkań i konsultacji jest bardzo dużo - zaznacza ojciec Filip Buczyński z Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. - Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma - dodaje.

Gdańskie hospicjum z Narodowego Funduszu Zdrowia dostaje połowę tego, co potrzebuje. O resztę prosi ludzi.

- Ze środków z darowizn od osób fizycznych, prawnych, ze zbiórek publicznych, ze środków z jednego procenta podatku. Jest to rzeczywiście ciągła droga, która jest konieczna, żeby pozyskiwać te środki - podkreśla Ewa Liegman z Hospicjum Pomorze Dzieciom w Gdańsku.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS