Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów. "Problem jest w egzekwowaniu prawa"

16.02.2018 | Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów. "Problem jest w egzekwowaniu prawa"
16.02.2018 | Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów. "Problem jest w egzekwowaniu prawa"
Paweł Płuska | Fakty TVN
16.02.2018 | Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów. "Problem jest w egzekwowaniu prawa"Paweł Płuska | Fakty TVN

Organizator wypowiedział umowę - nie będzie imprezy nazistów, która miała odbyć się w sobotę. Zapewne dlatego, że zrobiło się o niej głośno. Zapewne z tego samego powodu Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić przepisy dotyczące "propagowania faszyzmu". Czy to wystarczy?

Wystarczyła informacja, że ktoś planuje coś podobnego do koncertu propagującego faszyzm. Wystarczył sprzeciw mieszkańców i lokalnych władz - i szybko sprawa, czy raczej problem, została rozwiązana.

- Na podstawie informacji posiadanych przez nas właściciel lokalu wypowiedział umowę tej grupie i spotkanie planowane w tym miejscu nie odbędzie się - informuje Wojciech Paliński, przewodniczący Rady Powiatu w Ostródzie.

Ta sytuacja pokazała, że się da, że można. Jeśli tylko ktoś chce. A dotychczas, o czym od lat informują przedstawiciele takich stowarzyszeń jak "Nigdy Więcej", wielokrotnie różnego typu władze nie reagowały, zasłaniając się prawem. Ostatni przykład to brak natychmiastowej reakcji na hasła podczas demonstracji przed pałacem prezydenckim.

- Pytanie, co dalej z taką manifestacją? Odbyła się przed pałacem prezydenckim, w miejscu publicznym, były skandowane nienawistne okrzyki. Czy ktokolwiek poniesie za to odpowiedzialność? - pyta Anna Tatar ze stowarzyszenia "Nigdy Więcej".

Słowo klucz

ZOBACZ REPORTAŻ "SUPERWIZJERA" TVN

Kodeks karny przewiduje taką odpowiedzialność. Ale nie w takim przypadku, jak podczas festiwalu "Orle Gniazdo", które pokazali dziennikarze "Superwizjera" TVN. Policja nie reagowała, bo koncert był biletowany. A kodeks karny przewiduje kary dla tych, którzy publicznie propagują faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołują do nienawiści.

- Diabeł tkwi w tym szczególe. Słowo "publiczne" generuje czynności sprawdzania, czy coś jest publiczne czy nie, bo tu są jakieś bilety, a może to była impreza urodzinowa - tłumaczy Bertold Kittel, dziennikarz "Superwizjera" TVN.

By nie było podobnych wątpliwości Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić kodeks karny, a konkretnie wyrzucić słowo "publicznie". Przepis można zmienić. Czy zmieni się też działanie organów ścigania?

"Oczekuję działań szybkich i stanowczych"

- Nie w zapisach prawa, ale w egzekwowaniu prawa jest dzisiaj problem w Polsce - ocenia Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów.

- Dla mnie sytuacja jest oczywista. Organizacja, która uprawia kult Hitlera, która kultywuje faszyzm, powinna zostać zdelegalizowana. Oczekuję działań szybkich i stanowczych - komentuje Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

Prawie miesiąc po emisji reportażu "Superwizjera" TVN o polskich neonazistach, po zatrzymaniach osób czczących Hitlera, organizacja "Duma i Nowoczesność" nie tylko funkcjonowała, ale też prowadziła nabór członków i jako organizacja pożytku publicznego zbierała pieniądze. Mimo zapowiedzi, że zostanie zdelegalizowana.

W piątek starosta powiatowy w Wodzisławiu Śląskim, gdzie działało stowarzyszenie, złożył wniosek do sądu o jego delegalizację.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Superwizjer TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczyło znieść limit wieku - to było trzy tygodnie temu - by na badania prenatalne zaczęło zgłaszać się o wiele więcej pacjentek. Badania są za darmo. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Warto, bo można wykryć wady płodu i można je leczyć jeszcze w łonie matki.

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Źródło:
Fakty TVN

W tej sprawie interesy plażowiczów bez psów i plażowiczów z psami są sprzeczne. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w rozstrzygnięcie sporu włączył sąd. Jest rozstrzygnięcie - nie można zakazać wejścia z psem na plażę. To nie znaczy, że dalej jest wolna amerykanka.

Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Źródło:
Fakty TVN

Wciąż nie ma porozumienia w Koalicji 15 października w sprawie związków partnerskich. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców mogłaby poprzeć ustawę o związkach partnerskich, ale bez zapisu o możliwości przysposobienia dziecka jednego partnera przez drugiego. - Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca - skomentował wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

To powtórka tego, co znamy z Polski. Populiści biorą się za media państwowe, bo twierdzą, że te media się na nich uwzięły, że są zbyt mainstreamowe. Słowacki parlament zatwierdził zmiany w publicznym radiu i telewizji. Opozycja i organizacje obywatelskie mówią krótko: to orbanizacja mediów.

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS