Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci
Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieciKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Wciąż nie ma porozumienia w Koalicji 15 października w sprawie związków partnerskich. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców mogłaby poprzeć ustawę o związkach partnerskich, ale bez zapisu o możliwości przysposobienia dziecka jednego partnera przez drugiego. - Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca - skomentował wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.

W rozmowach z ludowcami w sprawie związków partnerskich wciąż nie ma przełomu, ale jest szansa na kompromis. - Od czegoś trzeba zacząć - skomentował Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji z Lewicy.

Po ubiegłotygodniowym spotkaniu z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem ministra Katarzyna Kotula 24 czerwca spotkała się z posłanką PSL Urszulą Pasławską. - Otrzymaliśmy dopiero projekt ustawy, w związku z tym będziemy pracować nad konkretnymi zapisami - zapowiedziała Urszula Pasławska.

Ludowcy muszą sprawę przedyskutować między sobą, bo związkom partnerskim, a szczególnie zapisowi o przysposobieniu biologicznym dzieci jednego z partnerów, są przeciwni.

- Jestem głęboko wdzięczna, że pani posłanka Pasławska jest w klubie PSL-Trzecia Droga i liczę na nią bardzo gorąco, bo naprawdę ułatwi ludziom życie, to jest XXI wiek - zaznaczyła posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

W 16 państwach Unii Europejskiej obowiązuje równość małżeńska. Pary jednopłciowe mają te same prawa i obowiązki, co pary heteroseksualne. W sześciu krajach są związki partnerskie, a w pięciu - Bułgarii, Rumunii, na Słowacji, Litwie i w Polsce - to wciąż nieuregulowana kwestia.

- Czas najwyższy to zrobić, więc ja mogę tylko zaapelować, żeby przyspieszyli rozmowy, zakończyli, żebyśmy mogli przegłosować, bo wiele milionów Polaków na to czeka - skomentował poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

Spór o przysposobienie dzieci w związkach partnerskich

Chodzi o kwestie podatkowe, dostęp do informacji medycznych czy dziedziczenie, ale i o prawne zabezpieczenie dzieci takich jak Olek i Jagienka. Wychowują je dwie mamy. Do obu tak się zwracają, ale tylko tę biologiczną uznaje prawo. - Co by było, gdyby dzisiaj coś mi się stało? Karola wtedy będzie musiała podjąć największą walkę w swoim życiu - mówi jedna z mam.

W tęczowych rodzinach w Polsce według szacunków żyje 50 tysięcy dzieci. - W ten sposób ludzie żyją. Naszym obowiązkiem jest stworzyć ramy prawne - skomentowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska. - To jest krzywda przede wszystkim dla tego dziecka, które się z tymi rodzicami czuje bezpiecznie - podkreśliła Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy.

ZOBACZ TEŻ: "To nie jest tylko kwestia godnościowa, to nie jest tylko kwestia miłości"

Gajewska: to nie jest tylko kwestia godnościowa
Gajewska: to nie jest tylko kwestia godnościowa TVN24

- Tutaj prawodawstwo musi pochylić się do tych wszystkich szczegółowych sytuacji - stwierdziła Ewa Schädler, posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi.

- Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca, a jeśli jest ojciec, to na pewno jest be - skomentował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

W Polskim Stronnictwie Ludowym trudno dzisiaj o jasną deklarację, jak rozkładają się głosy. Wiemy, że są politycy konserwatywni, przeciwni związkom partnerskim, a w klubie nie ma dyscypliny głosowania w kwestiach światopoglądowych.

- Ja poparłabym projekt, który dąży do przysposobienia dzieci, natomiast dzisiaj nie ma większości dla tego rodzaju rozwiązań - powiedziała Urszula Pasławska.

Na jakie ustępstwa gotowa jest Lewica?

Poseł Adrian Zandberg przypomina konserwatywnemu skrzydłu ludowców, kto wprowadził równość małżeńską w Wielkiej Brytanii. - Wprowadzili torysi, czyli koalicjant Prawa i Sprawiedliwości w Europie (w europarlamencie, przed brexitem - przyp. red.), więc może już naprawdę czas wyjść z takiej XIX-wiecznej polityki? - zapytał poseł Lewicy.

- Ten temat nie jest ujęty w umowie z tegoż właśnie powodu, że uczciwie przyjęliśmy swoje stanowisko - ocenił Piotr Zgorzelski.

Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców projekt bez zapisu o przysposobieniu gotowa byłaby poprzeć, dając koalicji większość w Sejmie. Stąd pytanie: na jakie ustępstwa gotowa jest Lewica?

ZOBACZ TEŻ: "Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

- Zobaczymy, jaka będzie zwrotna informacja, tak że nie przesądzam. Docelowo programem Lewicy i takim idealnym rozwiązaniem jest równość małżeńska - oświadczyła Anna Maria Żukowska. Jednocześnie każdy ma świadomość, że w obecnym Sejmie i z prezydentem Dudą taki projekt nie miałby szans powodzenia.

- Ustawę o związkach partnerskich trzeba przeprowadzić, a później nawet, jak czegoś w nie będzie, ją zmieniać. Jeżeli tego nie zrobimy, to też będziemy mieli problem, bo nigdy tego nie zrobimy. Lewica się zobowiązała, że to w rządzie złoży, i złoży - podkreślił Krzysztof Gawkowski.

Długa droga do wejścia przepisów w życie

Związki partnerskie to też jedna z wyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej. Nie chodzi tu tylko o pary jednopłciowe. W krajach europejskich, gdzie związki partnerskie już są, zawierają je głównie pary heteroseksualne. W Belgii, Francji czy Holandii to ponad 90 procent.

- Warto zrobić wszystko, żeby zbudować kompromis wokół tej ustawy i nawet jeżeli wszystkie strony nie będą czuły satysfakcji, to uchwalić tę ustawę jako ważny pierwszy krok - ocenił Mariusz Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Za jest też większość w klubie Polski 2050 i tu padają nawet deklaracje wsparcia w negocjacjach z ludowcami. - Bardzo będę też chciała ich zachęcać do tego, żeby jednak zliberalizowali swój pogląd, ale czy się uda, zobaczymy - skomentowała Ewa Szymanowska, posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Według posłanki Pasławskiej po uzyskaniu wstępnej zgody koalicjantów prace nad rządowym projektem trwać będą kilkanaście tygodni lub nawet kilka miesięcy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Warto odnotować dane, które jasno pokazują, że o problemach psychicznych młodych ludzi trzeba mówić. Kolejny rok spadła liczba samobójstw wśród młodzieży. To cieszy ekspertów, bo oznacza, że rośnie świadomość społeczna problemu. Jednak - jak mówią - jeszcze jest wiele do zrobienia.

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS