Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci
Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieciKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Wciąż nie ma porozumienia w Koalicji 15 października w sprawie związków partnerskich. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców mogłaby poprzeć ustawę o związkach partnerskich, ale bez zapisu o możliwości przysposobienia dziecka jednego partnera przez drugiego. - Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca - skomentował wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.

W rozmowach z ludowcami w sprawie związków partnerskich wciąż nie ma przełomu, ale jest szansa na kompromis. - Od czegoś trzeba zacząć - skomentował Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji z Lewicy.

Po ubiegłotygodniowym spotkaniu z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem ministra Katarzyna Kotula 24 czerwca spotkała się z posłanką PSL Urszulą Pasławską. - Otrzymaliśmy dopiero projekt ustawy, w związku z tym będziemy pracować nad konkretnymi zapisami - zapowiedziała Urszula Pasławska.

Ludowcy muszą sprawę przedyskutować między sobą, bo związkom partnerskim, a szczególnie zapisowi o przysposobieniu biologicznym dzieci jednego z partnerów, są przeciwni.

- Jestem głęboko wdzięczna, że pani posłanka Pasławska jest w klubie PSL-Trzecia Droga i liczę na nią bardzo gorąco, bo naprawdę ułatwi ludziom życie, to jest XXI wiek - zaznaczyła posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

W 16 państwach Unii Europejskiej obowiązuje równość małżeńska. Pary jednopłciowe mają te same prawa i obowiązki, co pary heteroseksualne. W sześciu krajach są związki partnerskie, a w pięciu - Bułgarii, Rumunii, na Słowacji, Litwie i w Polsce - to wciąż nieuregulowana kwestia.

- Czas najwyższy to zrobić, więc ja mogę tylko zaapelować, żeby przyspieszyli rozmowy, zakończyli, żebyśmy mogli przegłosować, bo wiele milionów Polaków na to czeka - skomentował poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

Spór o przysposobienie dzieci w związkach partnerskich

Chodzi o kwestie podatkowe, dostęp do informacji medycznych czy dziedziczenie, ale i o prawne zabezpieczenie dzieci takich jak Olek i Jagienka. Wychowują je dwie mamy. Do obu tak się zwracają, ale tylko tę biologiczną uznaje prawo. - Co by było, gdyby dzisiaj coś mi się stało? Karola wtedy będzie musiała podjąć największą walkę w swoim życiu - mówi jedna z mam.

W tęczowych rodzinach w Polsce według szacunków żyje 50 tysięcy dzieci. - W ten sposób ludzie żyją. Naszym obowiązkiem jest stworzyć ramy prawne - skomentowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska. - To jest krzywda przede wszystkim dla tego dziecka, które się z tymi rodzicami czuje bezpiecznie - podkreśliła Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy.

ZOBACZ TEŻ: "To nie jest tylko kwestia godnościowa, to nie jest tylko kwestia miłości"

Gajewska: to nie jest tylko kwestia godnościowa
Gajewska: to nie jest tylko kwestia godnościowa TVN24

- Tutaj prawodawstwo musi pochylić się do tych wszystkich szczegółowych sytuacji - stwierdziła Ewa Schädler, posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi.

- Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca, a jeśli jest ojciec, to na pewno jest be - skomentował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

W Polskim Stronnictwie Ludowym trudno dzisiaj o jasną deklarację, jak rozkładają się głosy. Wiemy, że są politycy konserwatywni, przeciwni związkom partnerskim, a w klubie nie ma dyscypliny głosowania w kwestiach światopoglądowych.

- Ja poparłabym projekt, który dąży do przysposobienia dzieci, natomiast dzisiaj nie ma większości dla tego rodzaju rozwiązań - powiedziała Urszula Pasławska.

Na jakie ustępstwa gotowa jest Lewica?

Poseł Adrian Zandberg przypomina konserwatywnemu skrzydłu ludowców, kto wprowadził równość małżeńską w Wielkiej Brytanii. - Wprowadzili torysi, czyli koalicjant Prawa i Sprawiedliwości w Europie (w europarlamencie, przed brexitem - przyp. red.), więc może już naprawdę czas wyjść z takiej XIX-wiecznej polityki? - zapytał poseł Lewicy.

- Ten temat nie jest ujęty w umowie z tegoż właśnie powodu, że uczciwie przyjęliśmy swoje stanowisko - ocenił Piotr Zgorzelski.

Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców projekt bez zapisu o przysposobieniu gotowa byłaby poprzeć, dając koalicji większość w Sejmie. Stąd pytanie: na jakie ustępstwa gotowa jest Lewica?

ZOBACZ TEŻ: "Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

- Zobaczymy, jaka będzie zwrotna informacja, tak że nie przesądzam. Docelowo programem Lewicy i takim idealnym rozwiązaniem jest równość małżeńska - oświadczyła Anna Maria Żukowska. Jednocześnie każdy ma świadomość, że w obecnym Sejmie i z prezydentem Dudą taki projekt nie miałby szans powodzenia.

- Ustawę o związkach partnerskich trzeba przeprowadzić, a później nawet, jak czegoś w nie będzie, ją zmieniać. Jeżeli tego nie zrobimy, to też będziemy mieli problem, bo nigdy tego nie zrobimy. Lewica się zobowiązała, że to w rządzie złoży, i złoży - podkreślił Krzysztof Gawkowski.

Długa droga do wejścia przepisów w życie

Związki partnerskie to też jedna z wyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej. Nie chodzi tu tylko o pary jednopłciowe. W krajach europejskich, gdzie związki partnerskie już są, zawierają je głównie pary heteroseksualne. W Belgii, Francji czy Holandii to ponad 90 procent.

- Warto zrobić wszystko, żeby zbudować kompromis wokół tej ustawy i nawet jeżeli wszystkie strony nie będą czuły satysfakcji, to uchwalić tę ustawę jako ważny pierwszy krok - ocenił Mariusz Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Za jest też większość w klubie Polski 2050 i tu padają nawet deklaracje wsparcia w negocjacjach z ludowcami. - Bardzo będę też chciała ich zachęcać do tego, żeby jednak zliberalizowali swój pogląd, ale czy się uda, zobaczymy - skomentowała Ewa Szymanowska, posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Według posłanki Pasławskiej po uzyskaniu wstępnej zgody koalicjantów prace nad rządowym projektem trwać będą kilkanaście tygodni lub nawet kilka miesięcy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS