Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Źródło:
Fakty TVN
Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie
Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie
Magda Łucyan/Fakty TVN
Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życieMagda Łucyan/Fakty TVN

Wystarczyło znieść limit wieku - to było trzy tygodnie temu - by na badania prenatalne zaczęło zgłaszać się o wiele więcej pacjentek. Badania są za darmo. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Warto, bo można wykryć wady płodu i można je leczyć jeszcze w łonie matki.

To tylko pół godziny, a daje spokój na kolejne miesiące. - To pierwsza ciąża, pierwsze dziecko, więc zawsze stres i nerwy. Jeżeli upewnię się, że wszystko jest dobrze, to jestem spokojniejsza - mówi jedna z pacjentek. - Daje to bardzo duży spokój później w czasie ciąży, więc jak najbardziej polecam - mówi inna pacjentka.

Chodzi o badania prenatalne, które lekarze nie tylko polecają, ale wręcz namawiają na nie pacjentki. Tym bardziej że od 5 czerwca stać już na nie wszystkie kobiety, bo dla wszystkich są za darmo.

- Liczba pacjentek od momentu, kiedy weszło w życie to rozporządzenie, zwiększyła nam się o około 40 procent - przekazuje dr hab. Rafał Iciek, kierownik Centrum Diagnostyki Prenatalnej Uniwersytetu Medycznego imienia Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

- Zauważamy znaczący wzrost liczby pacjentek, i to nie tylko z Łodzi, ale również z okolicy - zauważa Tomasz Jarzębski, ginekolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

"To było wyjątkowo niesprawiedliwe i wykluczające"

Do początku czerwca z darmowych badań prenatalnych korzystać mogły wyłącznie kobiety po 35. roku życia i te, które miały w przeszłości złe wyniki badań.

Reszta, jeżeli chciała sprawdzić zdrowie dziecka, musiała wydać nawet do tysiąca złotych. - To było wyjątkowo niesprawiedliwe i wykluczające, że przyjęliśmy tylko i wyłącznie kryterium wieku, jakim było 35 lat - mówi dr hab. Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Świętego Wojciecha w Gdańsku.

- Wiele wad może się pojawić wcześniej, nie tylko u pacjentek po 35. roku życia - zwraca uwagę dr Agnieszka Żalińska z Poradni Ciąży Wielopłodowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Badania wykrywają bardzo wiele chorób i wad

Bezpłatne są badania podczas pierwszego i drugiego trymestru. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego. - Myślę, że to duży przełom dla całej rzeszy kobiet, które do tej pory tych badań z jakiegoś powodu nie miały zlecanych i wykonywanych - ocenia dr Tomasz Jarzębski.

Takie badania wykrywają bardzo wiele chorób i wad. Po pierwsze, już na bardzo wczesnym etapie wyłapują wady genetyczne. - Pokazuje nam, czy pacjentka nie jest w grupie pacjentek, których płód może mieć zespół Pataua, zespół Edwardsa lub zespół Downa. To są takie trzy najważniejsze schorzenia dotyczące wad chromosomowych - mówi dr hab. Maciej Socha.

Dzięki badaniom prenatalnym w drugim trymestrze dowiemy się o tak zwanych wadach incydentalnych. - Są takie wady, zarówno w ciążach pojedynczych i ciążach mnogich, które kwalifikują się do leczenia wewnątrzmacicznego - mówi dr hab. Rafał Iciek.

To oznacza, że problem można rozwiązać, gdy dziecko jest jeszcze w łonie. - Dużo mnie to uspokoiło, że mogę pomóc swojemu dziecku - przyznaje jedna z pacjentek.

CZYTAJ TAKŻE: Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"

Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"
Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

U dziecka pani Martyny wykryto wadę na tyle wcześnie, że możliwa była niezbędna reakcja. - Wykazało ono delikatne nieprawidłowości w obrębie prawego płuca i dalej byłam skierowana właśnie do szpitala, żeby dokładnie zdiagnozować, co się dzieje - mówi pani Martyna.

Badania prenatalne to nie tylko diagnostyka nienarodzonych dzieci, ale także kobiet w ciąży. - Akurat u mnie wyszło, że mam łożysko przodujące, więc mi na pewno bardzo pomogły te badania - mówi pani Karolina. W takich przypadkach wiedza może ratować życie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN2

Pozostałe wiadomości

Przeszły piekło rosyjskiej niewoli. Horror, który trudno sobie w ogóle wyobrazić, a co dopiero przeżyć. Nie chcą dłużej milczeć. Cztery Ukrainki dały świadectwo bestialstwu wroga, by świat usłyszał ich historie. By nigdy nie zapomniał i kiedyś rozliczył. Szczegóły są naprawdę drastyczne.

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Fachowo to się nazywa prehabilitacja i jest niczym innym jak przygotowaniem pacjenta do leczenia. Na pytanie, po co mnożyć terapie i męczyć chorego dodatkowymi zabiegami, orędownicy tej metody z Poznania mają prostą odpowiedź: może zdziałać cuda.

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Źródło:
Fakty TVN

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS