Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Źródło:
Fakty TVN
Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie
Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie
Magda Łucyan/Fakty TVN
Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życieMagda Łucyan/Fakty TVN

Wystarczyło znieść limit wieku - to było trzy tygodnie temu - by na badania prenatalne zaczęło zgłaszać się o wiele więcej pacjentek. Badania są za darmo. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Warto, bo można wykryć wady płodu i można je leczyć jeszcze w łonie matki.

To tylko pół godziny, a daje spokój na kolejne miesiące. - To pierwsza ciąża, pierwsze dziecko, więc zawsze stres i nerwy. Jeżeli upewnię się, że wszystko jest dobrze, to jestem spokojniejsza - mówi jedna z pacjentek. - Daje to bardzo duży spokój później w czasie ciąży, więc jak najbardziej polecam - mówi inna pacjentka.

Chodzi o badania prenatalne, które lekarze nie tylko polecają, ale wręcz namawiają na nie pacjentki. Tym bardziej że od 5 czerwca stać już na nie wszystkie kobiety, bo dla wszystkich są za darmo.

- Liczba pacjentek od momentu, kiedy weszło w życie to rozporządzenie, zwiększyła nam się o około 40 procent - przekazuje dr hab. Rafał Iciek, kierownik Centrum Diagnostyki Prenatalnej Uniwersytetu Medycznego imienia Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

- Zauważamy znaczący wzrost liczby pacjentek, i to nie tylko z Łodzi, ale również z okolicy - zauważa Tomasz Jarzębski, ginekolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

"To było wyjątkowo niesprawiedliwe i wykluczające"

Do początku czerwca z darmowych badań prenatalnych korzystać mogły wyłącznie kobiety po 35. roku życia i te, które miały w przeszłości złe wyniki badań.

Reszta, jeżeli chciała sprawdzić zdrowie dziecka, musiała wydać nawet do tysiąca złotych. - To było wyjątkowo niesprawiedliwe i wykluczające, że przyjęliśmy tylko i wyłącznie kryterium wieku, jakim było 35 lat - mówi dr hab. Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Świętego Wojciecha w Gdańsku.

- Wiele wad może się pojawić wcześniej, nie tylko u pacjentek po 35. roku życia - zwraca uwagę dr Agnieszka Żalińska z Poradni Ciąży Wielopłodowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Badania wykrywają bardzo wiele chorób i wad

Bezpłatne są badania podczas pierwszego i drugiego trymestru. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego. - Myślę, że to duży przełom dla całej rzeszy kobiet, które do tej pory tych badań z jakiegoś powodu nie miały zlecanych i wykonywanych - ocenia dr Tomasz Jarzębski.

Takie badania wykrywają bardzo wiele chorób i wad. Po pierwsze, już na bardzo wczesnym etapie wyłapują wady genetyczne. - Pokazuje nam, czy pacjentka nie jest w grupie pacjentek, których płód może mieć zespół Pataua, zespół Edwardsa lub zespół Downa. To są takie trzy najważniejsze schorzenia dotyczące wad chromosomowych - mówi dr hab. Maciej Socha.

Dzięki badaniom prenatalnym w drugim trymestrze dowiemy się o tak zwanych wadach incydentalnych. - Są takie wady, zarówno w ciążach pojedynczych i ciążach mnogich, które kwalifikują się do leczenia wewnątrzmacicznego - mówi dr hab. Rafał Iciek.

To oznacza, że problem można rozwiązać, gdy dziecko jest jeszcze w łonie. - Dużo mnie to uspokoiło, że mogę pomóc swojemu dziecku - przyznaje jedna z pacjentek.

CZYTAJ TAKŻE: Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"

Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"
Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

U dziecka pani Martyny wykryto wadę na tyle wcześnie, że możliwa była niezbędna reakcja. - Wykazało ono delikatne nieprawidłowości w obrębie prawego płuca i dalej byłam skierowana właśnie do szpitala, żeby dokładnie zdiagnozować, co się dzieje - mówi pani Martyna.

Badania prenatalne to nie tylko diagnostyka nienarodzonych dzieci, ale także kobiet w ciąży. - Akurat u mnie wyszło, że mam łożysko przodujące, więc mi na pewno bardzo pomogły te badania - mówi pani Karolina. W takich przypadkach wiedza może ratować życie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN2