Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Źródło:
Fakty TVN
Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?
Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?
Renata Kijowska/Fakty TVN
Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?Renata Kijowska/Fakty TVN

W tej sprawie interesy plażowiczów bez psów i plażowiczów z psami są sprzeczne. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w rozstrzygnięcie sporu włączył sąd. Jest rozstrzygnięcie - nie można zakazać wejścia z psem na plażę. To nie znaczy, że dalej jest wolna amerykanka.

Zakaz wstępu z psami już nie obowiązuje na kąpielisku w Grudziądzu. Psy zawdzięczają swoją obecność nad wodą właśnie konstytucji i prawom swoich opiekunów. Obywatel z Grudziądza poskarżył się na zakaz wprowadzania psów na plażę przy kąpielisku, Rzecznik Praw Obywatelskich skargą się zajął.

- Narusza konstytucyjne prawo do swobody przemieszczania się, narusza również prawo własności właściciela psa - wymienia Piotr Mierzejewski, przedstawiciel Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - Dyrektor ośrodka nie może takich zakazów wprowadzać. Może jedynie wprowadzać te zasady, które mają na celu ograniczenie uciążliwości dla innych osób - dodaje.

Sądy sobie, miasta sobie

Z psem wolno zatem wchodzić, ale najlepiej na smyczy, i koniecznie trzeba po czworonogu sprzątać. Kąpielisko może wyznaczyć strefy psiej kąpieli, bo o tym decydują względy sanitarne.

- Zostały te regulaminy zmienione, natomiast jeśli chodzi o reakcje naszych gości, to tyle samo zwolenników, ile przeciwników takiego pomysłu - informuje Izabela Piwowarska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu.

No i powstaje zamieszanie, bo o ile w Świnoujściu psom na plażę wstęp dozwolony, to tam, gdzie miejskie uchwały ograniczające wstęp obowiązują, nawet jeśli naruszają konstytucję, każdorazowo trzeba najpierw je zaskarżyć i w sądzie uchylić - podpowiada Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Gdańsk odsyła opiekunów z psami na niestrzeżone plaże. - Tam, gdzie są ratownicy, tam, gdzie najwięcej osób się kąpie, ze zwierzętami wchodzić nie wolno - informuje Łukasz Iwański, kierownik Kąpielisk Morskich w Gdańsku.

ZOBACZ TEŻ: Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Obawy przeciwników zwierząt na plaży

Summer i Zuri plażują na specjalnie wyznaczonej psiej plaży. Dla obu to miła odmiana po życiu w schronisku. - Nie dzieją się dantejskie sceny. Wręcz odwrotnie, my się poznajemy. Zwierzęta łączą ludzi, nie dzielą - mówi Rafał, opiekun Summer i Zuri. - Pieski do wody nie robią siusiu, a więc najczystsza woda, najczystsza plaża - dodaje.

Przeciwnicy zwierząt na plaży, oprócz obaw o czystość, mają też inne niepokoje. - Mogą zaatakować dzieci - mówi jeden z rozmówców. - Przeszkadzają, ocierają się o nogi, człowiek leży na plaży, a tutaj pies nagle - mówi kobieta.

- Więcej problemów sprawują nam turyści, którzy wypoczywają na plażach, aniżeli same zwierzaki - zwraca uwagę Adam Osik, koordynator ratowników wodnych w Świnoujściu.

Pani Magdalena przed wyjazdem nad polskie morze sprawdzi pogodę i miejskie uchwały. - Bardzo bym chciała mieć taką możliwość, żeby wychodzić ze zwierzakiem na plażę - mówi pani Magdalena, właścicielka psa Koko.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS