Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Źródło:
Fakty TVN
Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?
Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?
Renata Kijowska/Fakty TVN
Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?Renata Kijowska/Fakty TVN

W tej sprawie interesy plażowiczów bez psów i plażowiczów z psami są sprzeczne. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w rozstrzygnięcie sporu włączył sąd. Jest rozstrzygnięcie - nie można zakazać wejścia z psem na plażę. To nie znaczy, że dalej jest wolna amerykanka.

Zakaz wstępu z psami już nie obowiązuje na kąpielisku w Grudziądzu. Psy zawdzięczają swoją obecność nad wodą właśnie konstytucji i prawom swoich opiekunów. Obywatel z Grudziądza poskarżył się na zakaz wprowadzania psów na plażę przy kąpielisku, Rzecznik Praw Obywatelskich skargą się zajął.

- Narusza konstytucyjne prawo do swobody przemieszczania się, narusza również prawo własności właściciela psa - wymienia Piotr Mierzejewski, przedstawiciel Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - Dyrektor ośrodka nie może takich zakazów wprowadzać. Może jedynie wprowadzać te zasady, które mają na celu ograniczenie uciążliwości dla innych osób - dodaje.

Sądy sobie, miasta sobie

Z psem wolno zatem wchodzić, ale najlepiej na smyczy, i koniecznie trzeba po czworonogu sprzątać. Kąpielisko może wyznaczyć strefy psiej kąpieli, bo o tym decydują względy sanitarne.

- Zostały te regulaminy zmienione, natomiast jeśli chodzi o reakcje naszych gości, to tyle samo zwolenników, ile przeciwników takiego pomysłu - informuje Izabela Piwowarska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu.

No i powstaje zamieszanie, bo o ile w Świnoujściu psom na plażę wstęp dozwolony, to tam, gdzie miejskie uchwały ograniczające wstęp obowiązują, nawet jeśli naruszają konstytucję, każdorazowo trzeba najpierw je zaskarżyć i w sądzie uchylić - podpowiada Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Gdańsk odsyła opiekunów z psami na niestrzeżone plaże. - Tam, gdzie są ratownicy, tam, gdzie najwięcej osób się kąpie, ze zwierzętami wchodzić nie wolno - informuje Łukasz Iwański, kierownik Kąpielisk Morskich w Gdańsku.

ZOBACZ TEŻ: Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Obawy przeciwników zwierząt na plaży

Summer i Zuri plażują na specjalnie wyznaczonej psiej plaży. Dla obu to miła odmiana po życiu w schronisku. - Nie dzieją się dantejskie sceny. Wręcz odwrotnie, my się poznajemy. Zwierzęta łączą ludzi, nie dzielą - mówi Rafał, opiekun Summer i Zuri. - Pieski do wody nie robią siusiu, a więc najczystsza woda, najczystsza plaża - dodaje.

Przeciwnicy zwierząt na plaży, oprócz obaw o czystość, mają też inne niepokoje. - Mogą zaatakować dzieci - mówi jeden z rozmówców. - Przeszkadzają, ocierają się o nogi, człowiek leży na plaży, a tutaj pies nagle - mówi kobieta.

- Więcej problemów sprawują nam turyści, którzy wypoczywają na plażach, aniżeli same zwierzaki - zwraca uwagę Adam Osik, koordynator ratowników wodnych w Świnoujściu.

Pani Magdalena przed wyjazdem nad polskie morze sprawdzi pogodę i miejskie uchwały. - Bardzo bym chciała mieć taką możliwość, żeby wychodzić ze zwierzakiem na plażę - mówi pani Magdalena, właścicielka psa Koko.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Laurent już chodzi, ale cały czas w pieluchach. Maluje obrazy z zapałem godnym co najmniej studenta naszej ASP. Jego dzieła są prezentowane na wystawach i kosztują od 7 tysięcy euro w górę. Sukcesami może pochwalić się też 10-letnia Sofia, która będzie mieć wystawę w podziemiach Luwru, czy 11-letni Kareem, którego rysunki robią furorę.

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów jak najszybciej powinny trafić do odpowiedniego specjalisty. Chodzi o wyspecjalizowane ośrodki, które mają najlepiej opracowane leczenie danego nowotworu. Czasem jednak pacjenci trafiają do nich za późno albo wcale.

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Źródło:
Fakty TVN

Buraki, ziemniaki, dynie i cukinie - nie dość, że ekologiczne, to z eksperymentalnej miejskiej farmy we Wrocławiu. Pracują na niej bezrobotni i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Zdrowe warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów. Podobne inicjatywy pojawiły się też w Poznaniu i Ciechanowie.

Farmy w mieście cieszą się coraz większą popularnością. Z tej wrocławskiej warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na temat projektu dekryminalizacji aborcji ani na Radzie Ministrów, ani poza Radą Ministrów nie rozmawialiśmy z premierem Donaldem Tuskiem - powiedział w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapytany, czy jego zdaniem zaufanie w koalicji wisi na włosku, odparł twierdząco.

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Źródło:
TVN24

- Ja bym zakładał, że jeżeli ten duet (Donald Trump - J.D. Vance) wygra, to będą przez najbliższe miesiące po wyborach koncentrowali się na Stanach Zjednoczonych. Co dla nas nie jest dobrym znakiem - mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Amerykanista i politolog profesor Bohdan Szklarski podkreślał, że Vance "jest nowicjuszem", ale to "dobry gracz, który widzi się w Białym Domu któregoś dnia".

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Źródło:
TVN24

W Rumunii podwojono liczbę niedźwiedzi przeznaczonych do odstrzału. Wszystko przez gwałtowny rozrost populacji tych ssaków i walkę niedźwiedzi z człowiekiem o terytorium. Władze twierdzą, że próbowały innych metod odstraszania, ale wszystkie zawiodły. Niedźwiedzie schodzą do wsi i miejscowości, bo szukają jedzenia, a ludzie, którzy wchodzą do lasów, ryzykują życie.

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS