"Bat na polityków", "zastraszanie opozycji". Kuchciński ma mieć potężne uprawnienia

08.05.2018 | "Bat na polityków", "zastraszanie opozycji". Kuchciński ma mieć potężne uprawnienia
08.05.2018 | "Bat na polityków", "zastraszanie opozycji". Kuchciński ma mieć potężne uprawnienia
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
08.05.2018 | "Bat na polityków", "zastraszanie opozycji". Kuchciński ma mieć potężne uprawnieniaKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

To bat na posłów, których działanie nie podoba się PiS-owi - alarmuje opozycja. Marszałek Sejmu dostanie nowe kompetencje i będzie mógł karać finansowo posłów, jeśli uzna, że zachowują się niegodnie w Sejmie i poza nim. Kluczowe w tej sprawie są słowa: "jeśli uzna".

Gdy PiS przegłosuje swoje zmiany w regulaminie Sejmu, Joanna Scheuring-Wielgus - za gest taki jak wprowadzenie rodziców i ich niepełnosprawnych dzieci do Sejmu - będzie mogła być ukarana finansowo.

- To ciężko komentować. To się nie mieści w ramach normalnego, demokratycznego państwa - ocenia proponowane zmiany Sławomir Nitras, poseł PO

"To kolejny bat na polityków opozycji"

Obecnie prezydium Sejmu, w którym większość stanowią marszałkowie i wicemarszałkowie PiS-u, może karać finansowo posłów, gdy naruszają powagę Sejmu na sali plenarnej. Taki przepis daje Markowi Kuchcińskiemu ogromną swobodę w karaniu opozycji, ale PiS poszło o krok dalej. Dzięki nowym przepisom będzie można karać posłów także za to, co robią poza salą Sejmu.

Za naruszenie powagi Sejmu marszałek będzie mógł uznać nie tylko wpuszczenie protestujących do budynku, ale także ich wspieranie.

- To kolejny bat na polityków opozycji. Przecież tylko o to chodzi - twierdzi Marcin Kierwiński, poseł PO. - (Projekt - przyp. red.) jest niczym innym jak zastraszaniem opozycji. PiS idzie tu konsekwentnie, chce mieć niemy Sejm - dodaje Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej.

"Warto dmuchać na zimne"

Marszałek Sejmu już dawno odpowiada jedynie na te pytania, na które chce odpowiadać, a zazwyczaj marszałek nie chce odpowiadać na żadne pytania.

Gdy Marek Kuchciński przemieszcza się po Sejmie, dziennikarze odgradzani są od niego i od ministrów barierkami oraz obstawą Straży Marszałkowskiej. To właśnie sejmowa rzeczywistość, w której nie ma możliwości zapytać Marka Kuchcińskiego, dlaczego daje możliwość karania posłów za coś, co nie podoba się marszałkowi.

- Warto dmuchać na zimne - komentuje zmiany Marek Ast, poseł PiS. - Posłowie będą się mobilizować jeszcze bardziej do godnego wykonywania swoich obowiązków - dodaje.

Za dmuchaniem na zimne kryje się opcja obcięcia posłowi połowy pensji, nawet przez trzy miesiące.

Podczas słynnego wystąpienia "bez żadnego trybu" Jarosława Kaczyńskiego marszałek nie odważył się zareagować. Za to Sławomir Nitras, za ledwie próbę dyskusji z marszałkiem, przez trzy miesiące dostawał połowę pensji. Te przykłady karania i marginalizowania opozycji można mnożyć. - Marszałek Kuchciński nigdy nie ukarał żadnego posła PiS - wylicza Marcin Kierwiński.

Wotum nieufności

Opozycja planuje na wtorkowym posiedzeniu złożyć wnioski o wotum nieufności wobec ministra kultury Piotra Glińskiego i marszałka Sejmu. Debata nad odwołaniem ministra odbędzie się późnym wieczorem. Debatę nad swoim odwołaniem Marek Kuchciński zaplanował na noc. To radykalnie ogranicza obywatelom możliwość śledzenia takiej debaty.

- Widać, że marszałek Kuchciński chce ukryć debatę o sobie. Najwidoczniej ma wiele do ukrycia - komentuje Jan Grabiec, rzecznik PO.

- Taka debata musi się odbyć, ale nigdzie nie jest powiedziane, że musi się odbyć o takiej godzinie, o jakiej opozycji by pasowało - odpowiada Marcin Horała, poseł PiS.

Jarosław Kaczyński chciał kiedyś wprowadzić regulacje, które rozszerzałyby w Sejmie prawa opozycji. To było jednak wtedy, kiedy sam był w opozycji.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Od dawna wiadomo, że o wyniku wyborów prezydenckich zadecydują stany wahające się. Jakie panują tam emocje? Wielu wyborców, którzy wypowiadali się przed kamerą "Faktów" TVN, niezależnie od poglądów podkreśla, że to nie tylko wyścig o Biały Dom, a święto demokracji.

Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Źródło:
Fakty TVN

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN

Kto byłby lepszym prezydentem z punktu widzenia polskich interesów? Dyplomatycznie lepiej jest nie stawać po żadnej ze stron, bo najwyższym interesem Polski jest dobra i bliska współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, z każdym kolejnym amerykańskim prezydentem - zauważają eksperci. Taki pogląd zdaje się też reprezentować minister spraw zagranicznych i szef rządu. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość mówi otwarcie, kto jest pewniejszą kandydaturą dla Polski.

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piesi są często ofiarami wypadków na drodze nie tylko przez nieuwagę czy lekceważenie przepisów przez kierowców. Policyjna akcja "Bezpieczny pieszy" udowodniła, że sami też nie zachowują odpowiedniej ostrożności.

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Wyborcza walka to także rywalizacja o poparcie znanych, wpływowych postaci ze świata biznesu czy popkultury. W tej kampanii głośno było o wielu przedstawicielach zwłaszcza tej drugiej grupy, którzy opowiadali się po którejś stronie. Kto ze znanych ludzi popierał Kamalę Harris, a kto Donalda Trumpa?

Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańska gospodarka dawno nie miała się tak dobrze. Tak przynajmniej wynika z liczb i kluczowych wskaźników ekonomicznych. Co innego mówią nastroje, przynajmniej wśród części wyborców, do których swój przekaz kieruje Donald Trump. Były prezydent przekonuje, że Stany Zjednoczone są państwem w ruinie.

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS